Anaconda Navigator/Jupyter Notebook Kurulumu + Python 3.5 Ekleme (Rehber)

Merhaba arkadaşlar!
Benim Jupyter Notebook’a ihtiyacım oldu, kurulumu için uğraşmıştım. Bu yüzden de kurulumunu göstereyim dedim.
Keyifli okumalar :+1: :grin: :facepunch:

• İlk önce Anconda’nın indirme sayfasından (Bkz. site) indireceğiniz sürümü indirin.

(Benim Python 3.5’ye ihtiyacım var fakat orada bulunmadığından 3.6 olanı indirip 3.5 sürümünü yükleyeceğim.)

• İndirdiğiniz dosyanın (.sh uzantılı olanı) bulunduğu yerde terminal açıp aşağıdaki komutu yazıyoruz.
sudo md5sum Anaconda3-5.0.1-Linux-x86_64.sh

Not: Dosya ismi değişiklik gösterebilir.

• Ardından bu komutu çalıştıracağız.
sudo bash ~/İndirilenler/Anaconda3-5.0.1-Linux-x86_64.sh

Not: Dosyanın bulunduğu dizin veya ismi ve dosyanın ismi değişiklik gösterebilir.
Not 2: Her komutu sonuna kadar bitmesini bekleyin yanikomut yazma yeri gelene kadar bekleyin.

• Komutun ardından bir ekran gelmiş olmalı, burada “Enter” tuşuna basınız ve “More” diye altta yazı belirmektedir. Tek tek okumak istemiyorsanız “Enter” e basılı tutun. Bir şey sormuyor zaten sadece lisans sözleşmesi. :grinning:

• Ardından “Please answer ‘yes’ or ‘no’ : '” diye bir yer gelmiş olmalı. yes yazarak devam ediyoruz.
    (Lisan sözleşmesinin kabul edip etmediğimizi soruyor, no yazarsak büyük ihtimalle kurulum gerçekleşmeyecektir.)

• Bir ekran daha gelecek
    "Anaconda3 will now be installed into this location:
    /home/kullanıcı adı/anaconda3 "
    Burada da Enter ile devam edeceğiz. Şıklarda belirtilenlerin Türkçesi:

1. Konumu onaylamak için Enter’e basın.
    2. Kurulumu iptal etmek için CTRL-C tuşlarına basın.
    3. Veya aşağıda farklı bir konum belirtin. (Başka bir yere kurmak için)
  • Kalan yerleri yes yazarak geçebilirsiniz. (Tabi çıkarsa :grin:)

• En sonunda tekrardan komut yazma ekranı gelirse
    Bkz. index

exit

yazarak çıkın.

• Tekrardan uçbirimi (terminali) açıyoruz. (Normal bir şekilde.) Ardından şunu yazıyoruz:
sudo source ~/.bashrc

Enter’ladıktan sonra bir de bunu yazıyoruz:

anaconda-navigator

Eğer yeşil bir şey çıkarsa ekrana, başarılı bir şekilde kurduk, hayırlı olsun :smile:
Artık buradan Jupyter Notebook’ı açabilirsiniz.

İsterseniz masaüstüne kısayol oluşturalım. :slightly_smiling_face:
Boş bir yere sağ tık > Başlatıcı Oluştur > İsmini istediğinizi koyun,
ortalardaki komut yazan yere anaconda-navigator yazın. > Alttaki “Oluştur” yazısına tıklıyoruz. Öbürküleri ellemenize gerek yok.

Küçük resmi nerede onu bilmiyorum. :sweat_smile:

BİTTİ Mİ? HAYIR. - Jupyter Notebook için Python 3.5 Kurulumu
Öncelikle belirtelim; Jupyter Notebook’u Python 3.6 ile kullanmak istiyorsanız az önce işiniz bitti. Artık kullanmaya başlayabilirsiniz Python 3.6 ile.

Merak etmeyin fazla zor değil, Uçbirimi açıp şunu yazıverin:

sudo conda install python=3.5

Bitti! :smiley: Peki programı nasıl açacağız?
Programı (Jupyter Notebook’u) direk açılmasını istiyorsanız Uçbirim’e:

jupyter notebook

yazabilirsiniz. Bunun için de (direk açılması için) bir başlatıcı oluşturalım isterseniz.
Dosya yöneticisi veya masaüstünde boş bir yere, sağ tık > “Başlatıcı oluştur” > İsmine koyun bir şeyler > komut yazan yere de jupyter notebook yazın. > Sağ alttan Oluştur.
Bitti. Kolay gelsin. :grinning:
Not 1: Jupyter Notebook çok kapsamlı olduğundan dolayı bu site size yardımcı olabilir.
Not 2: Başlatıcıya resim koymak için ise

Ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2018-02-14_19-20-47

Hadi Allah’a emanet !

Teşekkürler, saygıyla

7 Beğeni

hocam merhabalar dediğiniz işlemleri yaptım fakat source komutunu yazınca hiç bir şey olmuyor . Tam olarak neyi yanlış yaptığımı anlayamadım.

3 Beğeni

Terminale anaconda-navigator yazdığınızda komut çalışıp Anaconda açılıyor mu?

1 Beğeni

hayır çalışmıyor.

feyzi@pardus:~$ anaconda-navigator
bash: anaconda-navigator: komut yok
feyzi@pardus:~$

komut yok diyor

3 Beğeni

Terminale anaconda-navigator yazınca açılıyor, fakat masaüstüne başlatıcı oluşturamadım. Aşağıdaki uyarıyla karşılaşıyorum. Nasıl düzeltebilirim?

"Anaconda.desktop" başlatılamadı

"anaconda-navigator" alt süreç çalıştırılırken hata oluştu (Böyle bir dosya ya da dizin yok)
3 Beğeni

Kurulumu tekrardan gözden geçirir misiniz?

2 Beğeni

Kurulumu yukarıdaki talimatlara göre aynen yaptım. Kurulum aşamasını dikkatlice takip ettiğimde bende farklı olan tek şey anakondanın sisteme kurulduğu konum, bende şu konuma kuruldu: /root/anaconda3

sudo source ~/.bashrc bu komut çalışmadı, buradan sonra ilerleyemedim. Çıktı olarak;

sinan@pars:~$ sudo source ~/.bashrc
sudo: source: komut bulunamadı

sudo olmadan denediğimde çalıştı fakat sonraki aşamada anaconda yine açılmadı.

sinan@pars:~$ source ~/.bashrc
sinan@pars:~$ anaconda-navicator
bash: anaconda-navicator: komut yok

Önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler

3 Beğeni
bash: anaconda-navicator: komut yok

Bu sorunu çözmek için araştırmaya devam ettim.

Sorunun Installing on Linux — Anaconda documentation adresinde 7. adımda yazan path ile ilgili olabileceğini düşündüm. Kurulumda path ile ilgili sorulara yes diyerek devam etmiştim fakat söz konusu hata yüzünden burada 7. adımdaki Not: … See FAQ bağlantısında (http://docs.anaconda.com/anaconda/faq/#distribution-faq-linux-path) gösterilen adımları uygulamaya karar verdim. Buna göre;

• Ev klasörüme gidip Ctrl+H ile gizli dosyaları görünür hale getirdim,
  • .bashrc dosyasını çift tıklayıp açtım
  • En son satırına gelip yukarıdaki bağlantıda yazan xport PATH="/<path to anaconda>/bin:$PATH" satırı yerine xport PATH="/home/KULLANICI_ADIM/anaconda3/bin:$PATH" yazarak kaydedip kapattım.
  • Sistemi yeniden başlattım.
  • Terminal açarak anaconda-navigator yazdım. Anaconda açıldı fakat uçbirimde bazı hata mesajları görünüyor. Paylaşmak istedim.

NOT: Başlatıcı oluşturmayı başaramadım!

4 Beğeni

Sorunun nereden kaynaklandığını biraz uğraş sonucunda buldum. Anaconda kurulum yaparken bashrc dosyası olarak anaconda dizinini farklı bashrc nin içine yazıyor fakat terminalden ulaşmaya çalıştığımız dosya farklı bir bashrc dosyası. Anaconda /root/bashrc içine yazarken path verisini, uçbirim /home/bashrc içinden çekmeye çalışıyor. Neden böyle olduğunu bilmiyorum fakat sorunu şu şekilde aşıyoruz. Kurulumdan sonra root klasörü içindeki bashrc nin içine sonradan eklenmiş olan kodu (dosyanın en sonunda conda init ile başlayıp conda init biten kod) home dizinindeki bashrc dosyasının içine ekliyoruz. Daha sonra uçbirimden " source ~/.bashrc " komutunu çalıştırıyoruz. Yukarıda “sudo source ~/.bashrc” olarak yazılmış kod ama bende o şekilde çalışmadı. sudo kısmı olmadan direk source olarak çalıştırdım. Uçbirimden anaconda-navigator diye çağırdığımızda program açılıyor. Umarım faydalı olmuşumdur. İyi çalışmalar.

5 Beğeni

Hocam merhabalar uc birime anaconda navigator yazdigim zaman navigator aciliyor ancak su sekilde bi hata aliyorum

2019-02-23 07:44:11,757 - ERROR anaconda_api.is_vscode_available:1064
''

2019-02-23 07:44:15,719 - ERROR download_api._download:234
Invalid url https://www.anaconda.com/api/events

2019-02-23 07:44:15,977 - ERROR download_api._download:234
Invalid url https://www.anaconda.com/api/videos

2019-02-23 07:44:16,567 - ERROR download_api._download:234
Invalid url https://www.anaconda.com/api/webinars

masauustune olusturdugum baslatici da dierk hata veriyor…
Yardimci olabilir misiniz

2 Beğeni

Anacondanın diğer bir güzelliği de, sistemde hangi python sürümü kurulu olursa olsun, eğer farklı bir python sürümünde çalışmak istiyorsanız, yeni bir environment oluşturup istediğiniz pyton sürümünü seçerek çalışabilirsiniz.

3 Beğeni

Bazı yapamayan arkadaşlar gözden kaçmaması için paylaşıyorum Installing on Linux — Anaconda documentation bu linkten detaylı tarifi mevcuttur.

2 Beğeni

Arkadaşlar merhaba sorunu çözdüm hiçbir hata da almadım. Aynı sorunu yaşadım. Aradım taradım bulduğum sonuç;
Yüklediğimiz anacondayı siliyoruz tamamen dosyalarını falan.
en baştan kuruyoruz.
Önce indirdiğimiz anaconda dosyasını masaüstüne atıyoruz*** Bu önemli!!!
Terminali açıyoruz.

• `sha256sum “anaconda indirilen dosya ismi” Paketin doğruluğunu kontrol etme
  • bash ~/İndirilenler/Anaconda3-*.sh İndirme scriptini başlatma
  • yes yazarak koşulları kabul ediyoruz
  • /home/<user>/anaconda3 ile indirileceği konumu özelleştirebiliriz**Burada home kullanıcı adı olması önemli!!! değilse değiştirip bunu yapıyoruz.
  • yes ile anacondayı sistem yollarına ekliyoruz
  • source ~/.bashrc İşlemler bittiğinde yazılacak komut.
  • anaconda-navigator ile yüklenen anaconda uygulamasını açabiliriz.
    Ben bu şekilde kurarak sorunsuz hallettim. Yeni başlayan arkadaşlar benim gibi farklı dizinlere kurup bu hataları alabilir. Umarım sizin sorununuzu da çözer.
1 Beğeni

Yok kardeş, başka işlerle uğraşmaya başlayınca onu öyle bıraktım.

2 Beğeni

Sorun yeni Pardus sürümünde kendiliğinden ortadan kalktı aslında. Birkaç ay önce Anaconda’yı Pardus 21 XFCE’ye kurdum, sorunsuz kuruldu ve çalıştı. Eski sürümde bu hatayı almıştık.

1 Beğeni

Arkadaşlar, bu konudaki hazırladığım yazıyı daha sonradan ben de test ettim ve ben de çalıştıramadım. Sizlere cevap da vermedim her ikisi için de özür dilerim. Ama merak etmeyin, yeniden hazırladığımız yazımız test edilmiş hâliyle Pardus Topluluk Portalı’nda.

Anaconda Navigator Kurulumu:

2 Beğeni