Bilgisayar açılmıyor!

Bilgisayarımda bazı uygulamaları kullanmak pardus çalışana girip diak alanından 90 gblık bir alan açıp bu alana windows 10 kurdum. Ancak windows 10 kurarken diskleri ayarlarken 537 mblık bir alanı yanlışlıkla sildim ve bilgisayar daha açılmadı. Ne bios menüde ne de boot menüde Pardus gözükmüyor. Ancak 900gblık birimcil bölüm ve içindekiler duruyor. Pardus çalışan ile disk bölümlemeye girdiğimde şu anda sırasıyla 537mb boş alan, 900gb birincil bölüm, 90gb boş alan (windows 10u sildim 90gb alanı birleştiremedim tekrar o alana windows 10 kuracağım) var. Acaba gnome ömyükleyicisi mi öyle bir şey vardı sanki onumu sildim bilmiyorum. Bana yardımcı olur musunuz. (Tekrar format atmak istemiyorum. Çünkü evde internet yok şu anda. Telefonumda 1gb var sadece.)

1 Beğeni

Windows 10 yanına pardus kurulmak istendiğinde ilk olarak windowsu kurup onun yanına pardus kurmak gereklidir. Bunun nedeni Pardus grup yazılımının hem windowsu hemde pardusu tanıyacak şekilde ayarlanmış olmasına karşın windowsun böle bir özelliği olmaması.

Sizin sorununuz önce linux kurup sonra windows kurmanız. Bu durumda sorunun çözümü için linuxun grup yazılımını kurmanız gerekmekte:

• Boot-Repair Disk iSO indiriniz,
  • USB ye yazınız,
  • bilgisayarı bu USB ile açınız,
  • ve bilgisayarın bootunu düzenleyiniz.

sorunu çözeceğini sanıyorum ama sorun devam ederse burdan belirtin başka yöntemler deneyelim.

1 Beğeni

Peki şu ön yükleyici midir grup mudur gnome midir ismini bilmediğim şey. Onu nasıl kuracağım?

Benim pc uefi. Bilmiyorum fark var mı? Açıldı bilgisayar ancak çok uzun sürede açılıyor. Eskiden 1dk içinde kendiliğinden açılırken şimdi belirli tuşlara basarak 3 dk gibi uzun bir sürede açılıyor artık ve açılış şekli değişti. Buradan bilgisayarın nasıl açıldığına bakabilirsin…

Açılışta hata veriyor bir yazı var sonra yoksayip başlıyor ondan uzun sürüyor ama hatayi anlayamadım.

Bence verilerinizi yedekleyip baştan formatlayarak Pardus kurun hatayı düzeltmek ile uğraşmaktan daha hızlı olur.

Evde internet olmadığı için format atamıyorum.

Yani şimdi benim yapak istediğim Pardus yanına bir windows 10 kurmak. Birincil sisitem Pardus olacak eğer işim olursa windows 10 a geçeceğim. Ama şu anda olan f9 tuşuna basıp pardusu açıyorum. Neden Pardus yanınq windows 10 kurul muyor?

verdiği hata ACPI Error: AE_NOT_Found internette biraz arayınca çözüm için bir kaç farklı öneri var.

• ekran kartı driverını tekrar yükleyerek sorunu çözen biri olmuş ekran kartın nvdia ise aşağıdaki linkten faydalanarak driverını yüklemelisin

https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers#Installation

AMD için:

https://wiki.debian.org/AtiHowTo

• bir kişi aşağıdaki anlatılanı uygulamış ve sorun düzelmiş

https://community.linuxmint.com/tutorial/view/176

• Aşağıdaki komutu vererek sorunu çözen 1 kişi olmuş:
sudo echo "disable" > /sys/firmware/acpi/interrupts/gpe6F

önce windows 10 kurup yanına pardusu kurman gerekiyor. Tersi şekilde yükleme yapınca açılışta direk windows 10 açılır

1 Beğeni

Yani hiç bir türlü iki işletim sistemi yüklüyken (biri Pardus 17 diğeri windows 10) Pardus 17 direkt açılmaz. Doğru mu anladım?

hayır bende dual boot kullanıyorum. iki işletim sistemi yüklü iken default olarak zaten pardus açılır ama seçim ekranı gelir istersen windows ile başlatırsın. açılış önceliği grup customizer programı ile değiştirilebilinir.

Ben şu anda iki işletim sistemi kurdum. İlk pardus ikinci windows 10. İkiside şu anda çalışıyor ama. Bilisayarı açarken önce hp logosu geliyor. Sonrada.grub menü yerine windows açılıyor. Benim istediğim açma tuşuna basınca kendiliğinden Pardus açılsın. Şu anda pardusu açmak için bilgisayarın güç tuşuna bastıktan sonra f9 tuşuna sürekli basıyorum. Açılan menüden pardusu açıyorum.

Hiberneti kapatarak deneyin.

Bir şey değişmedi. Artık windows da yavaş açılıyor.

Yazıda yeniden nasıl açılacağı mevcut. powercfg.exe /hibernate on komutu ile yeniden aktif edebilirsiniz.

Selamün Aleyküm
Pardus’u canlı(çalışan) sistemde açıp lsblk komutunun çıktısını buraya yapıştırıp seçin ve kod etiketi </> simgesine tıklayın. Yada yine canlı sistem üzerinde Diskler yazılımını açıp diskinizi seçin ve ekran görüntüsünü burada paylaşın.

Örnek lsblk çıktısı

oktay454@KOA:~$ lsblk
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 232,9G  0 disk 
├─sda1   8:1    0  69,9G  0 part /
├─sda2   8:2    0 158,3G  0 part /home
├─sda3   8:3    0     1K  0 part 
└─sda5   8:5    0   4,7G  0 part [SWAP]
sr0     11:0    1  1024M  0 rom  
oktay454@KOA:~$

Şu anda evde internet olmadığı için atamıyorum en kısa sürede internetin olduğu bir zaman atacağım:

root@pardus-HpPavilion:/home/yusuf# lsblk

NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 931,5G 0 disk
├─sda1 8:1 0 511M 0 part /boot/efi
├─sda2 8:2 0 1M 0 part
├─sda3 8:3 0 881G 0 part /
├─sda4 8:4 0 16M 0 part
└─sda5 8:5 0 50G 0 part
sdb 8:16 1 29,1G 0 disk
└─sdb1 8:17 1 29,1G 0 part /media/yusuf/YUSUF
sr0 11:0 1 1024M 0 rom

Selamün Aleyküm
Bu konudaki çözümü uygulayıp bilgisayarı açabiliyorsanız, bilgisayarınız uefi ile sıkıntısız sisteminiz açılıyor demektir.
Uefi devredeyse birden fazla uefi açılışı olan aygıt varsa bir tanesi varsayılan olarak seçilidir. BIOS ayarlarına girip Uefi başlangıçlarını kontrol ediniz. Eğer windows dışında Linux, Grub vb. bir ifade varsa onu birinci sıraya alınız.