[ÇÖZÜLDÜ] Nvidia ekran kartı nasıl güncellenir?

Ekran kartımı nasıl güncelleyebilirim? nvidia 1060 ekran kartına sahibim oyunlar kasıyor güncellemem lazım Pardus Gnome kullanıyorum.

Sürücüyü güncellemek mi, yeni ekran kartı almak mı?

Yeni ekran kartı alacaksanız aynı girişi kullanan herhangi bir ekran kartını takabilirsiniz. Yani pratikte herhangi bir ekran kartı koyabilirsiniz. Size zorluk çıkarabilecek şeyler kasanızın boyutu ve güç kaynağınız olacaktır. Linux’ta AMD ekran kartları NVIDIA’dan daha iyi çalışıyor diye biliyorum.

Sorununuz sürücülerse uçbirimde sudo apt install nvidia-detect komutunu çalıştırın. İşlem bittikten sonra nvidia-detect komutunu girdiğinizde hangi sürücüyü yüklemeniz gerektiğini söyleyecektir.

sorum o işte ne yazıp güncelliyeceğim?

Verdiğim komutu girin. (sudo apt install nvidia-detect)
Sonra nvidia-detect komutunun çıktısını paylaşın. Yardımcı oluruz.

Detected NVIDIA GPUs:
09:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation GP106 [GeForce GTX 1060 6GB] [10de:1c03] (rev a1)

Checking card: NVIDIA Corporation GP106 [GeForce GTX 1060 6GB] (rev a1)
Your card is supported by the default drivers and legacy driver series 390.
It is recommended to install the
nvidia-driver
package.

Daha önce kendim de yaptığım son sürüm NVIDIA sürücüsü kurulumunu anlatıyorum:

Bu işlem internet hızınıza bağlı olarak bir saate yakın sürebilir. Bilgisayarınız dizüstüyse, prize takılı hâlde yapmanızı öneririm

• Önce Uçbirim açıp, sudo nano /etc/apt/sources.list komutunu girerek depo listesini açın.

• Bu ekrandayken dosyanın sonuna deb http://19.depo.pardus.org.tr/backports ondokuz-backports main contrib non-free satırını ekleyin.

• Ctrl + O, Enter ve Ctrl + X tuşlarına sırayla basmak yoluyla kaydedip kapatın.

• sudo apt update komutunu girerek paket listelerini güncelleyin.

• sudo apt install -t ondokuz-backports nvidia-driver komutunu girin.

• Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu işlemlerden sonra son sürüm NVIDIA ekran kartı sürücüsünü kurmuş olacaksınız ve yeni sürümler çıktığında sorunsuzca güncelleme alacaksınız.

Eğer sisteminize ondokuz-backports deposunu eklemek istemiyorsanız, yukarıda yazdıklarım yerine aşağıdakileri yaparak daha eski ama yine de kartınızı destekleyen bir sürümü yükleyebilirsiniz.

• Uçbirim açıp sudo apt update komutunu girerek paket listelerini güncelleyin.

• sudo apt install nvidia-driver komutunu girin.

• Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu işlemler sisteminize ondokuz non-free deposundaki NVIDIA ekran kartı sürücüsünü kuracak. Bu sürüm sizin ekran kartınızı destekliyor ancak güncel değil. Böyle kurulum yaptığınızda sisteminiz muhtemelen diğer yola göre daha kararlı olacaktır.

3 Beğeni

Ne yazık ki GNU/Linux’da NVIDIA sürücülerini kurmak bir dert. Her an siyah ekranda kalma olasılığınız var. En azından bende öyle olmuştu. Sonra bu işlemlerin tersini yapınca düzeldi.

2 Beğeni

bende böyle diyor. nasıl kurabilirim

Checking card: NVIDIA Corporation GF117M [GeForce 610M/710M/810M/820M / GT 620M/625M/630M/720M] (rev a1)
Your card is only supported up to the 390 legacy drivers series.
It is recommended to install the
nvidia-legacy-390xx-driver
package.

Sanırım @kozalaknaz arkadaşımızında dediği şekilde yapıp nvidia-driver olan yerleri nvidia-legacy-390xx-driver ile değiştirmeniz gerekiyor olabilir

1 Beğeni

Evet, Doruk Han’ın (@ErraticOooye) dediği şekilde yapın.

Ben dediklerinizi uyguladım ama siyah ekranda kalıyor açılmıyor bir daha formatladım ama sürücüleri yüklemeyi başaramadım bende kendi elimle yapayım dedim .run dosyasını kurumak istedim başarılı olamadım yardımcı olurmusunuz
Detected NVIDIA GPUs:
00:0d.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation C61 [GeForce 7025 / nForce 630a] [10de:03d6] (rev a2)

Checking card: NVIDIA Corporation C61 [GeForce 7025 / nForce 630a] (rev a2)
Your card is only supported by the 304 legacy drivers series, which is only available up to stretch.

Maalesef sizin kartınız için gerekli sürücü artık Pardus paket depolarında yokmuş. https://www.nvidia.com.tr/drivers/results/123855 adresinden .run uzantılı kurulum dosyasını indirmeniz gerekiyor.

O dosyayı indirdikten sonra ev dizininize koyun. Daha sonra Ctrl + Alt + Del tuşlarına basarak grafik arayüzden çıkın. Gelen siyah ekranda kullanıcı adı ve parola soracaktır. Giriş yapın.
Ardından sudo ./NVIDIA-Linux-x86_64-304.137.run komutunu girin. Kurulum işlemi tamamlanana kadar bilgisayarı kapatmayın. Bitince de sudo reboot komutuyla bilgisayarı yeniden başlatın.

Ctrl + Alt + Del basıyorum bir şey olmuyor.

ctrl + alt + F1 ile grafik arayüzden çıkabildim ama dediğin şeyi yapıyorum komut yok diyor bana

Çok özür dilerim. Yazım hatası yapmışım. Ctrl + Alt + F1 diyecektim.

Bir de bu komuttan önce sudo chmod +x ./NVIDIA-Linux-x86_64-304.137.run komutunu girip, öyle deneyin.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.