Debins | Tek tıkla .deb paketi kurun!

Ayrıca kurulamadığında neden olduğunu öğrenmek için ufak bir uçbirim penceresi yapılabilir. Kurulurken minimizede durur isteyen basıp açılan ufak pencerede olan biteni görebilir.
Yani illâ uçbirimi açıp sudo debins paketadi.deb yazmaya gerek kalmasın diye yazdım.

Kolay gelsin!

3 Beğeni

grafik arayüzde alt tarafa Detayları göster seçeneği koyulup bu linke tıklayınca komut satırını alta açsa görsek ne olup bitiyor fena olmaz aslında. windowsda dosya kopylayarken olan.

99fdd631-9568-43ec-8cc1-d5949813bb45

1 Beğeni

Evet böyle bir şey ekleyeceğim en kısa sürede :slight_smile:

uygulama çok hızlı gelişti tebrik ediyorum bu sırada. Debins oldu Depar :smiley:

3 Beğeni

@eminfedar bey, yanlış anlamıyacağınızı bildiğim için rahatca belirtmek istiyorum. Lokal paket yönetiminin zorluklarıyla karşılaştıkca, pratik çözümlerle halletmeye çalışıyorsunuz ve ilerliyor da, bence güzel bir tecrübe , küçük topluluğumuz da geri bildirim yaptığında çok hoşuma gidiyor. Ancak yavaştan amerika yı yeniden keşfediyorsunuz o ayrı mesele, vaktiniz olursa gdebi ve deepin-deb-installer source larına pardus deposundan indirip bakınız. Çünki programınızı mükemmelleştirdiğinizde varacağınız nokta orası en azından hangi benzer yollar izlenmiş görebilir siniz. Deepin-deb-installer qt , gdebi gtk framework ü yardımıyla, her ikiside cpp projesi. Katkısı olacağı kanısındayım.

Elinize sağlık.
Selamlar.

6 Beğeni

Teşekkürler Emin Fedar. Eline emeğine sağlık. İlaç gibi bir uygulama olmuş. Başarılarınızın devamını dilerim. İyi çalışmalar.

1 Beğeni

.deb için bu program var ama .bin ve .sh uzantılı dosyaları çalıştırmak için bir program var mı? alttaki yöntem dışında?

.bin Uzantılı Dosyaların Çalıştırılması:

şu komutu yazarak dosyamızı çalıştırılabilir hale getirelim:
chmod +x dosyaadı.bin
Sonra da şu komutula dosyayı çalıştıralım:
./dosyaadı.bin

.sh dosyaları için:
chmod +x dosyaadı.sh
./dosyaadı.sh

1 Beğeni

Bunlar için sağ tıka bir script eklenebilir, programa gerek yok. Çünkü komutlar dışında hiçbir şey yapmıyor aslında :slight_smile:

son kullanıcı için o scripti hazırlamakta çok karmaşık. Debins sadece deb uzantısını kurmak yerine ortak paket kurucu olsa ve .sh , . bin, .deb …Vb… gibi progragramların hepsini kuran bir alternatif olsa güzel olur diye düşündüm. Gdebi şuan sadece .dep kuruyor.

4 Beğeni

Debins 0.30 Yayınlandı!

Yenilikler:

1. Paket eğer yüklü ise dosya isminin yanında yeşil tik işareti ile beraber “paket x.x yüklü” yazısı eklendi.
  2. Terminal çıktısını artık ihtiyacınız olursa sağ üst köşedeki aşağı bakan ok butonuna basarak görebilirsiniz.
  3. Versiyon gösterim sorunları giderildi. (güncel versiyon gözükmeme veya sürümleri yanlış karşılaştırıp yeni sürümü fark edememe.)

Uygulama biraz daha kemâle ermiş vaziyette artık :slight_smile:

5 Beğeni

Eskisini silmeden nasıl güncelleyebilirim?

1 Beğeni

Eskisi var ise yenisinin .debini açıp yükselte basın.

Ek bir şeye gerek yok.

1 Beğeni

Sağolun kurdum. Uygulamanız için çok teşekkürler. Devamının gelmesi dileğiyle.

1 Beğeni

Emin kardeşim nasıl günceleceğini biraz tarif edermisin.

Merhaba, verdiği linke sanırım tıklamamışsınız.

Buraya tıklayın. (Bağlantıya)

Gelen sayfada paketlerin olduğu kısımda sonu .deb ile biten paketi indir, paketi Debins ile açın, güncelle/update yazar. basın ve güncellenmesini bekleyin.

Saygıyla

1 Beğeni

hayır ben daha önce buraya girdim ama günceleme konusunda nasıl yapılacağını bilimiyordum.
cevanız icin teşekürler.:grinning:

1 Beğeni

Kurulumda hata veriyor:

Selecting previously unselected package debins.
(Reading database ... 409443 files and directories currently installed.)
Preparing to unpack .../debins_0.30_amd64.deb ...
Unpacking debins (0.30) ...
Setting up debins (0.30) ...
Processing triggers for lastore-daemon (0.9.52-3) ...
Processing triggers for bamfdaemon (0.5.3-2) ...
Rebuilding /usr/share/applications/bamf-2.index...
Processing triggers for desktop-file-utils (0.23-1) ...
Processing triggers for mime-support (3.60) ...
An error occurred while applying changes: logname: no login name
logname: no login name
sudo: unknown user: cat
sudo: unable to initialize policy plugin
/var/lib/dpkg/info/debins.postinst: 2: /var/lib/dpkg/info/debins.postinst: cannot create /home//.config/mimeapps.list: Directory nonexistent
dpkg: error processing package debins (--install):
 subprocess installed post-installation script returned error exit status 2
Errors were encountered while processing:
 debins

Kullandığınız sistem ve kullanıcı durumunuz nedir?

Kurulum esnasında .deb dosyalarını otomatik debins ile açmak için bir script çalışıyor, bu scriptte kullanılan “logname” komutu boş döndürdüğü için çalışamamış.

Pardus 17.3 DDE kullanıyorum. Normal kullanıcı, root değil, fakat kurarken parola soruyor. Deepin Package Manager ile hata verdi. Gdebi ile hata vermeden kurdu.

Program başlatıcı görünüyor ama tıklayınca açılmıyor. Bir .deb paketine çift tıklarsam o zaman açılıyor.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.