Debins | Tek tıkla .deb paketi kurun!

Debins ( Debian Installer )

Şu gönderide yakınıldığı durumdan ben de müzdaribim ve bu sadece Pardus’ta değil, diğer dağıtımlarda da bu eksiklik var. Ubuntu 16.04 de dahil, bizzat hiçbir zaman ubuntunun Software Installer uygulamasından çift tık ile düzgün bir .deb paketi kurulumu yapamamıştım.

Debins’i kurduktan sonra başka bir paketi kurmak için tek yapmanız gereken pakete çift tıklayıp gelen ekranda “Kur” butonuna basmak olacak. Hepsi bu.

Eğer yüklediğiniz paketi silmek isterseniz tek yapmanız gereken yine paketi çift tık ile açıp “Kaldır” butonuna tıklamak olacak.

– Uygulama yapım aşamasında –
Birkaç görsel atabilirim şimdilik, bitince kodlarıyla birlikte github’a yükledikten sonra paketini de burada yayınlarız:

Gününüz hayrolsun.

11 Beğeni

Paketi yükleme yapacağınız process çağrısında sistemde paket bozukluğu giderme ve sonrasında bağımlılık kontrolünü apt install -f ile unutmayın hocam, source paylaşırsanız bizimde tuzumuz olsun.

Kolay gelsin
Selamlar

7 Beğeni

Henüz çok eksiği var ama ekleyeyim madem şimdiden, şuan sadece arayüz hazır sayılır :slight_smile:

4 Beğeni

Hocam aslında bana sorarsanız arayüzle açmak gdebi yi yeniden yazmaya benziyor, sistem dosya ilişkilerini bu uygulamaya yönlendirecek ve mouse right click menüsüne ekleyebilecek bir daemon hazırlamak daha orjinal bir çözüm olabilir şuan aklıma geldi yarın boş vaktimde bir araştırayım.

2 Beğeni

acaba

Şunun gibi mi? gdebiyi hiç kullanmadım ama o da terminalden çağırılmıyor mu? Bu uygulama .deb dosyasına çift tık ile açılacak diye düşünmüştüm.

Uygulamanın kurulumu sırasında applications/default.list listesine Debins’in .desktop’u .deb türleri için verilince, herhangi bir .deb uygulamasını direk Debins ile açıyor.

1. Çift tık
  2. Kur / Kaldır

Bu kadardı kullanıcıya kalan iş. Sizin dediğinizi doğru mu anladım yoksa başka bir şey ise elbette daha iyisini neden yapmayalım :slight_smile:

2 Beğeni

Debins’in nasıl çalışacağını gösteren demo bir video:
https://streamable.com/2665z

4 Beğeni

Tabi çift tıkla açmak için biri bu kolay olan, diğeri de sağ tık “kaldır” diye bir seçenek eklemek, DDE başlat menüsündeki gibi , eğer zaten yüklü ise daemon tespit edip kaldır seçeneği gözükecek, tabi bunun static gözükmesi için apt cache listesi kullanılabilir biraz bakmam lazım, yanlış bilgi vermeyeyim.

4 Beğeni

Şuanki planda kaldır butonu disabled veya enabled şeklinde gözükmesini sağlamak için:

.deb’i arşiv olarak açıp, içinden paket adını okuyup, daha sonra da dpkg -l | grep paketadi ile paket sistemde var mı yok mu diye kontrol ettirecektim, ona göre kaldır kısmı enabled olacaktı veya yükle kısmı da yeniden yükleye dönüşebilir.

Sağ tık yerine görsel bir ekranda bu işlemleri yapsak daha iyi olmaz mı son kullanıcı için?

3 Beğeni

Emin bey çok yararlı ve güzel bir projeye başlıyorsunuz tebrik ederim. Widgetçi programınızıda severek kullanıyorum.

Gdebi ile geçen bir uygulama kurdum çalışmadı sonra komut satırında kurdum bağımlılık eksiği varmış. install -f istedi komutu vermeyip programı gdebi ile geri kaldırdım. Eddy programı ile kurmayı denedim ve direk kuruldu.

İnstall -f ve buna benzer gerekli komutlar varsa aslında eklenirse iyi olur diye düşünüyorum. program kurulması gereken bağımlılığı varsa önce onu kurup sonra programı otamatikman tek tuş ile kurması kullanışlı olabilir.

benim bildiğim komutlar:

sudo apt-get -f install

sudo apt-get -i --fix-broken install

3 Beğeni

Paketin adı dpkg --info paket.deb ile öğrenilebiliyormuş. Baya kolaylaştı şuan :slight_smile:

2 Beğeni

Teşekkür ederim, uygulama çıktıktan sonra geribildirimleriniz ile geliştiririz inşaallah.

5 Beğeni

Debins 0.1 - Yayında!

Fotoğraflar:

İndirme sayfası (v0.1):

Github sayfası:

5 Beğeni

Hocam, bi gdebi’yi kurup denemenizi tavsiye ederm :slight_smile:

Bunun yanında elinize sağlık, güzel bir program olmuş. Yalnız Yunus Emre beyin dediği gibi sağ tıklayarak bir uygulamayla açma işi dışında arşiv dosyasını buraya çıkart gibi bir şekilde kur/kaldır olması ve direk oradan işlemin gerçekleşmesi de mantıklı geliyor.

3 Beğeni

Bir de programı kurunca otomatik olarak bu uygulamayı varsayılan yapsa iyi olur. Aksi halde eskisiyle açmaya çalışıyor. Bende arşiv yöneticisi kalmış varsayılan olarak, kurduktan sonra onunla açtı.

2 Beğeni

Kurup kaldırdığım bir uygulamada ise kaldırdığımı farketmedi. Reistall butonu çıkıyor.
Reinstaall ya da remove dediğimde ise Error: 2 hatasını veriyor.

Bir de program neden ingilizce :slight_smile:

Düzenleme: http://www.egitimhane.com/dikkat-arttirma-oyunu-v2-pardus-linux-d279624.html adresindeki deb’i Debins ile kurdum, tekrar kurmayı deneyince kurulu olduğunu algılamadı.

2 Beğeni

Bir de programı kurunca otomatik olarak bu uygulamayı varsayılan yapsa iyi olur. Aksi halde eskisiyle açmaya çalışıyor. Bende arşiv yöneticisi kalmış varsayılan olarak, kurduktan sonra onunla açtı.

Bunu bilerek yapmadım aslında ama yapılabilir.

Kurup kaldırdığım bir uygulamada ise kaldırdığımı farketmedi. Reistall butonu çıkıyor.
Reinstaall ya da remove dediğimde ise Error: 2 hatasını veriyor.

Aynı uygulamayı şimdi kurmayı deneyeceğim.

1 Beğeni

Bende bütün fonksiyonlar düzgün çalışıyor. İlginç. Terminalden açabilir misiniz? Çıktıları görürüz.

debins debadi.deb
2 Beğeni
myilmaz@pardus:/media/myilmaz/YEDEK/Programs/Linux - Debian$ debins mintstick_1.3.4_all.deb 
OUT:  "dpkg: hata: '/media/myilmaz/YEDEK/Programs/Linux' arşivine ulaşılamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok\n"
OUT:  "dpkg: hata: --purge seçeneği en az bir adet paket adı argümanı kullanımını gerektirir\n\nPaket kurma ve kaldırma hakkında yardım almak için dpkg --help yazın [*];\nKullanıcı dostu paket yönetimi için 'apt' veya 'aptitude' araçlarını kullanın;\ndpkg ile kullanabileceğiniz hata ayıklama bayraklarının listesini görmek için\ndpkg -Dhelp yazın;\nZorlama seçeneklerinin listesini görmek için dpkg --force-help yazın;\n*.deb dosyalarını değiştirme hakkında bilgi almak için dpkg-deb --help yazın;\n\n[*] ile işaretlenmiş komutlar çok miktarda çıktı üretir - 'less' ya da\n'more' araçları ile birlikte kullanın !\n"
myilmaz@pardus:/media/myilmaz/YEDEK/Programs/Linux - Debian$ 

Son dizinin ismi → Linux - Debian

2 Beğeni

Aslında sağ tık olayı için sadece kurulumu yapacak script yeterli. Sağ tık menüsüne script ekleyebiliyorsunuz istediğiniz gibi. Onun için de çok istenirse bir .sh paylaşırım.

3 Beğeni

Evet sorunu görmüş olduk teşekkürler, hemen düzeltelim :slight_smile:

3 Beğeni