Dell 4050 wifi sorunu ve batarya tüketimi hakkında

Arkadaşlar merhaba, dell 4050 model bilgisayarım ubuntu kurulu olarak gelmişti.zaman içerisinde windows a döndüm .Çok imrenerek PARDUS u kurdum bir türlü wifi sini çalıştıramadım ethernet le bir sorun yok ama wifi olmadı.batarya tüketimi de windows la kıyasladığımda 1 tık daha fazla harcadığını fark ettim.
forum sayfasını araştırdığımda wifi sorunu yaşayan diğer kullanıcıların yazılarını da okudum ama bir türlü yapamadım. istemeyerek te olsa windows a tekrar döndüm. Pardus u kurmayı tekrar istiyorum ama wifi sorunu nu düşündükçe hevesim de kalmıyor.
Sizlerden ricam konuyla ilgili video linki verebilir misiniz ?
ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDER SAYGILAR SUNARIM.

Pardus çalışan ile terminal açarak wifi kartı marka/modelini aşağıdaki komutu uygulayıp paylaşınız;

lspci

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

Merhaba arkadaşlar,
yabancısı olduğum pardus işletim sistemini laptop bilgisayarıma kurdum,
ancak WİFİ sorunu ile karşılaştım. sadece kablo ile bağlana bildim. forumdaki benzer konuları takip edip bir şeyler yapmaya çalıştım wifi bölümü açıldı ama ağları bulamadı.
biraz daha uğraşırsam olmadı yapamadım deyip PARDUS tan soğumak istemiyorum.
Başlıkta belirttiğim gibi Bağcılar / Kirazlı bölgesinde oturan bir arkadaş yardımcı olabilir mi sormak istedim.

Network Controller başlığına bakacaksınız.

cüneyt bey merhaba, aşağıdaki gibidir.

05:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller (rev 05)
09:00.0 Network controller: Broadcom Limited BCM43142 802.11b/g/n (rev 01)

Terminalde aşağıdaki sudo ile başlayan 4 komutu uygulayıp sisteminizi yeniden başlatınız.

sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt install linux-headers-$(uname -r) build-essential dkms broadcom-sta-common broadcom-sta-dkms
sudo modprobe wl
1 Beğeni

merhaba cüneyt bey,
yazdıklarınızı uyguladım ancak üst resimde ki mesaj çıkıyor yine(kablosuz ağ bulunamadı) diye

wicd’i nasıl yüklediniz network manager 'i mi kaldırdınız?

1 Beğeni

cüneyt bey tekrar merhaba,
pardus u yeniden kurup

sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt install linux-headers-$(uname -r) build-essential dkms broadcom-sta-common broadcom-sta-dkms
sudo modprobe wl

Bunlardan sonra hangi yolu izleyip olmazsa size tekrar yazayım.

1 Beğeni

Sadece bunları uygulayın, yeterli olması gerekiyor.

2 Beğeni

Üstad ,tekrar deneyeceğim.olmadı bilen bir arkadaş bulup,hatta size bile kargoyla gönderebilirim :slight_smile: ona yaptırayım.o da olmadı istemeye istemeye windows a dönecez.
çok teşekkürler alakanız için.

1 Beğeni

çok teşekkür ederim sonunda yapabilim :smiley:

1 Beğeni