Ekran dalgalanma sorunu

Pardus 17.0 sürümünü sorunsuz bir şekilde bilgisayarıma kurdum. Sadece video izlerken görüntüde hafif dalgalanma oluyor. Görüntünün düzelmesi için ne yapabilirim? Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Ekran kartınızın sürücüsünü yüklemediyeseniz, üretici firmanın internet sitesinden güncel sürücüsünü indirip kurunuz.
Konsoldan “lspci” komutu ile VGA satırında ekran kartınızın marka ve modelini öğrenebilirsiniz.

Sorunu düzeltebildinizmi? Açıklarsanız sevinirim.

Saygılar.

Aynı sorun bendede mevcut hem firefox videolarda hemde vlc de ekran kartım
R7 AMD kaveri. Pardusun sürücüleri güncelmidir değilse nasıl indirip kurabilirim?

Ekran kartınızın üzeritici firmasının sayfasından linux uyumlu sürücüsünü indiridniz. Sıkıştırılmış dosya ise, arşivden çıkartınız. Çıkan dosyalarda genelde .sh veya .run uzantılı dosya olur. Bulunduğunuz dizinde konsol açınız. Pardus 5 de iseniz F4 tuşu ile, Pardus 17 de iseniz sağ tuş Burada Terminal Aç seçeneği ile açabilirsiniz. sudo chmod +x dosyaadi.sh veya sudo chmod +x dosyadi.run komutu ile çalıştırılabilirdosya olarak ayarlayın ve sudo ./dosyaadi.sh veya sudo ./dosyaadi.run komutunu çalıştırın. Kurulum adımlarını takip edin.

Hocam merhaba, üretici sitesinde kullandığım ekran kartına ait driver hangisi bulamadım. Amd A8 Apu kaveri İşlemci kullanmaktayım harici ekran kartı yok. Driver dosyasını bir bulabilsem dediğiniz komutları uygulayacağım ama :))
Saygılarımla.

lspci komutunun çıktısını paylaşabilir misiniz?

serkan@EPHESUS ~ $ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 30h-3fh) Processor Root Complex
00:00.2 IOMMU: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 30h-3fh) I/O Memory Management Unit
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Kaveri [Radeon R7 Graphics]
00:01.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Kaveri HDMI/DP Audio Controller
00:02.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Device 1424
00:03.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Device 1424
00:03.1 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 30h-3fh) Processor Root Port
00:03.2 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 30h-3fh) Processor Root Port
00:04.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Device 1424
00:10.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB XHCI Controller (rev 09)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SATA Controller [AHCI mode] (rev 40)
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB OHCI Controller (rev 11)
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB EHCI Controller (rev 11)
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB OHCI Controller (rev 11)
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB EHCI Controller (rev 11)
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SMBus Controller (rev 16)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH Azalia Controller (rev 01)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH LPC Bridge (rev 11)
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH PCI Bridge (rev 40)
00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB OHCI Controller (rev 11)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 30h-3fh) Processor Function 0
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 30h-3fh) Processor Function 1
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 30h-3fh) Processor Function 2
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 30h-3fh) Processor Function 3
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 30h-3fh) Processor Function 4
00:18.5 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 30h-3fh) Processor Function 5
01:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0c)
02:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8192CE PCIe Wireless Network Adapter (rev 01)

https://www2.ati.com/drivers/linux/radeon-crimson-15.12-15.302-151217a-297685e.zip linkine tıklayarak sürücünüzü indirin ve yukarıdaki adımları izleyerek kurulumu yapınız.

Belirttiğiniz A8; HD8000 ise https://www2.ati.com/drivers/linux/amd-catalyst-15.9-linux-installer-15.201.1151-x86.x86_64.zip linkinden indirebilirsiniz. Bu sürücü değil ise lspci komutu ile detaylı bilgiyi edinerek http://support.amd.com/en-us/download linkinden sürücüsünü bulabilirsiniz.

Hocam problemi çözdüm.
Hali hazırda AMD firması Apu R7 ekran kartları için kapalı sürücü çıkartmamış.
Debian paketleri ile gelen açık kaynak sürücü mevcutmuş oda zaten kurulum ile yüklü geliyor.
Böylece işin driver kısmını anladık ve eledik şimdi gelelim ‘‘video tearing’’ dedikleri görüntüde dalgalanma yırtılma sorununun çözümüne, araştırmalarım sonucunda şu çözüme ulaştım. Aşağıdaki dosyayı oluşturup içine aşağıdaki kodları yazıp kaydediyoruz sistemi tekrar başlatıyoruz

/usr/share/X11/xorg.conf.d/ dizini altına 20-radeon.conf adında bir belge oluşturuyoruz.
(yönetici olarak bu işlemleri yaptığımızı hatırlatmama gerek yok sanırım.)

Section “Device”
Identifier “Radeon”
Driver “radeon”
Option “TearFree” “on”
Option “DRI” “3”
Option “AccelMethod” “glamor”
EndSection

bu kodları belgenin içine kaydedip sistemi baştan başlatıyoruz. Burada önemli olan açık kaynak sürücüye tearfree özelliğinin kullanımda olduğunu belirtmek.

konu ile ilgilenen yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkür eder, aynı sorunu yaşayan arkadaşlara çare olmasını dilerim.

Saygılarımla.

3 Beğeni

merhaba ben ne yaptımsa ekran kartını yüklemedim

NVIDIA-Linux-x86_64-340.96.run bu dosyayı indirdim kuramadık terminaldan

Yukarıdaki konu ATI ekran kartı sorunuyla ilgiliydi.
NVDIA ile ilgili konular http://forum.pardus.org.tr/search?q=nvidia

Hangi işlemleri yaptınız, karşılaştığını hatalar nelerdir? İlgili konunun altına ya da yeni konu açarak belirtiniz.

Arkadaşlar konuyu müsadenizle hortlatmak durumundayım.

Ekran dalgalanma ve yırtılma sorunundan bıkmış, yılmış bir insan olarak forumdaki bilgilerden yararlanarak bir çözüm buldum. Sizden ricam bende işe yarayan bu yöntemi sizlerin de denemeniz ve inşallah çözüme kavuşmanız. Eğer olursa Pardus’umuzun büyük bir sorununa çözüm bulmuş olacağız. Çözüm aşağıdaki bağlantıdadır. Saygılar.

2 Beğeni