Ekran Kartı Nvidia + Intel Hata

Yukarıda da söyledim aslında, bunun sebebi ne Pardus ne de başka bir Linux dağıtımı.

Nvidia’nın problemi bu konu
AMD’de böyle bir sıkıntı yaşamazsınız mesela.

Eğer Nvidia’nın 435.0’dan yüksek versiyonlu driver’ı kurabiliyorsanız onu kurun. (Pardus’a kurmayın, kernel eski)

Açık kaynak alternatifler olan bumblebee’nin performansı çok kötü. nvidia-xrun var o da aşırı ısınma yapıyor sürekli kartın %100’ünü kullandığı için. optimus-manager var fakat o da Arch linuxlarda mevcut şuan.

Alternatif bir çözüm:

Ubuntu 19.04’te nvidia sürücüleri isterseniz daha sistemi kurarken yükleniyor. Pardus’ta niye yok demeyin çünkü Pardus’un kerneli uzun süreli desteğe sahip olan 4.19 sürümü. Ubuntu 19.04 sürüm ise LTS değil, en güncel yazılımları ve kerneli barındıran bir sürüm.

Bu yüzden Pardus yeni driverlar olan 435+'yı desteklemeyebilir. Zaten fotoğraflarda 418.x li sürüme sahip olduğunuzu görüyoruz.

Tavsiyem:

Nvidia’yı tam verimde kullanmak gibi bir amacınız varsa Nvidia kendisini adam edene kadar ekran kartı gerektiren işlerinizi çift işletim sistemi kurarak Windows’ta yapın. Veya AMD ekran kartına sahip bir donanıma Linux kurun.

Eğer ben illa sadece Linux kullanacağım diyorsanız Ubuntu 19.04’ü kurulum esnasında nvidia’yı kur seçeneğiyle yükleyin, sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

Pardus eski donanımlara da destek vererek ilerlediği için LTS olan kernel sürümlerini kullanıyor. Bu yüzden Nvidia’nın en güncel sürücülerin desteğini belki Pardus 21’de görebiliriz.

Hatırlatma:

Problem tamamen Nvidia’nındır. Berbat bir linux destekleri var. AMD yıllardır taş gibi çalışıyor.

2 Beğeni

Hocam büyük ihtimal pardus ekibide kernel 5 geçer diye tahmin ediyorum. Gelecek güncellemelerle. Tabi kernel 5 stable olunca. Çünkü şuanda ubuntu 19.04 ve 19.10 kullananlar ses, wifi kartlarında dökülüyor. Ubuntu forum bu hatalarla dolu tabi zaman içinde hallolur. AMD tarafında da hocam hemen destek kesiliyor eski kartlara acımıyorlar mesela HD 4000 serisi ve öncesi desteklemiyor kernel 5 bende HD 6000M serisi var inşallah onu destekler.

1 Beğeni

Beyler teşekkürler üzülerek söylüyorum ki nvidia yüzünden tekrar windows a dönmek zorunda kaldım.

Aslında pardus arayüzünü ve sistemi genel olarak beğendim fakat ekran kartı driverini tanıtamamak büyük bir sorun nvidia adam akıllı bir linux driveri tanıtana kadar tekrar deneyemeyeceğim… Fakat tekrardan pardus yazılım ekibine burdan tebriklerimi iletiyorum, yorum yazan yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara da ayrıca teşekkür ediyorum.

Umarım kısa sürede tüm sorunları çözer nvidia ve linux artık gerçekten özgür olur :slight_smile:

1 Beğeni

Aslında Linux’un pazar payını arttırmak için onu kullanmamız lazım ki firmalar da destek vermek zorunda kalsın.

Mümkün olduğunca Linux dünyasında kalmaya çalışın dostlar. Özellikle Pardus. Kullanın ve tavsiye edin. Kullanmadan tavsiye etmeniz hiçbir işe yaramaz. Açın bilgisayarınızı gösterin Pardus’u en etkili reklam budur.

Eğer illa Nvidia ekran kartı kullanmak istiyorsanız güncel kernelli dağıtımları kullanarak (mesela Ubuntu 19.04) Linux dünyasında kalabilirsiniz böylece dolaylı yoldan da olsa Pardus’a da katkıda bulunmuş olursunuz.

5 Beğeni

Bu konu son cevaptan 2 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

Hocam geç gördüm maalesef. Acpi desteğini kapatmak aslında çok basit. Grub ekranında E’ye basıp gelen bölümde “quiet splash” yazısından sonra “— acpi=off” yazıp F10’la başlatmak yeterli.