Epson L220 Sürücü Sürücü Bulunamıyor

Merhaba,

Epson l220 yazıcım var. Aşağıdaki adımlarla ilerlediğimde yazıcımın sürücüsünü göremiyorum listede.

Generic önerilen şeklinde yazdırdığımda da yazdırmıyor. l220 nin ppd dosyasını buldum öyle denedim cups üzerinden onda da yazdırma sorunu çıkıyor tekrar.

Önceden yazdırabiliyordum. Ancak DYS üzerinden UDF uzantılı dosyalar yazdırılmıyordu. Şimdi hiç bir şekilde yazdırılmıyor.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler iyi çalışmalar.

GitHub - endlessm/epson-inkjet-printer: Collection of Epson ESC/P CUPS raster drivers for Linux, all under a common source tree and packaged for Endless OS linkinden 201401w dizininden ppd dosyasını ekleyebilirsiniz.
EPSON Download Center linkinden arama kutusuna l220 yazarak deb uzantılı paketi kurabilirsiniz.

Verdiğiniz linkten ilgili ppd uzantılı dosyayı denedim ve kurdum. İkinci linkten deb uzantılı dosyayı daha önce yüklediğimde (çift tıklayıp açılan küçük pencere üzerinden kurulum yaptım) dde masa üstü sistemi çöküyor. Sıfırdan kurup ancak öyle açabiliyorum sistemi.

Sonuç itibariyle maalesef çözüm olmadı linkler :roll_eyes:

Linux tarafında bu iki dosya yer alıyor ve iyi çalıştığı yazıyor. Çift tıklayarak değilde sudo dpkg -i dosyadi.deb şeklinde komut ile kurup tekrar ppd yükleyerek deneyiniz.

Buradaki linkten Linux’u seçip l220 yazıp arattım.

Gelen ekrandan ilk sıradaki indir butonuna tıkladım.

Gelen sayfada l220 yi aratıp baktım listede yazıcım var. Aşağıda kabul et butonuna tıkladıktan sonra hangisini indirmem gerek acaba?

@kaan

amd64.deb ile biten dosyayı indiriniz.

Söylediğiniz şekilde yaptığımda aldığım hata aşağıdaki gibi @kaan

sudo apt install lsb-* komutu ile yükleyiniz. sudo apt -f install komutunu çalıştırınız.

Anlayamadım. Bu iki komutu sırasıyla deb paketinin olduğu klasörde uçbirim açarak mı yazacağım? Eğer öyleyse bunun dışında başka bir adım var mıdır?

İstediğiniz bir terminalden yazabilirsiniz.

Bundan sonra başka bir adım var mıdır? Tekrar deb paketini yüklemem gerekiyor değil mi ?

Tekrar deb paketini yükleyiniz.

Son çıktı şu yönde

bundan sonra sanırım tekrar yazıcıyı kurmam gerek. Hemen deniyorum.

Durum maalesef aynı :roll_eyes: ppd dosyası ile tanıtmaya çalıştığımda verdiği hata

Hatada yazan dosyayı buradaki linkten buldum lakin bunu nasıl çalıştıracağım?

@kaan

Terminalden sudo ldd /opt/epson-inkjet-printer-201401w/cups/lib/filter/epson_inkjet_printer_filter komutunu çalıştırıp deneyiniz.

1 Beğeni

Şöyle bir çıktı verdi.

epson-inkjet-printer-201401w_1.0.0-1lsb3.2_amd64.deb ismindeki dosyayı indirip çalıştıracaksınız.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.