Exe uzantılı dosyayı çalıştırmak

otomatik düzeltmesinin azameti hocam :joy:

3 Beğeni

Zeki Görür hocam yukarıdaki Z kitap hatasını nasıl giderebilirim?
Madem bütün exe dosyaları çalışırsa Birde Fatih kalemi nasıl yükleyebilirim

1 Beğeni

Kardeşim değerli bilgilerinden dolayı teşekkür ederim. Seni biraz yoracagim ama kusura bakma lütfen. Çünkü bir çok yere bakıyorum ama tam cevap bulamıyorum. Birde akıllı tahta olunca herşey bilgisayardaki gibide olmuyor sanırım. Terminalini uygulamanın olduğu yerde nasıl açacağım? Ya da direk terminali açıp
Wine fatih_setup.exe yazmam yeterli mi?
Dosyanın adı fatih_setup bu arada

Fatih kalemin iki versiyonu var biri exe uzantılı biri portable versiyonu. Hangisini kurmak mantıklı

O kadar emin olmayın. Wine bir sanal makine çalıştırmıyor. Wine sadece tercümanlık görevi görüyor. Windows da kapalı bir sistem olduğu için tersine mühendislik yoluyla Wine ve benzeri şeyler üretiliyor. O saydığınız Adobe Reader, MS Office, Visual Studio gibi yazılımlar çok karmaşık olduğu için onları muhtemelen ya çalıştıramazsınız ya da kararsız çalışır. Bazen de onları çalıştırmaya öncelik verilir ve beklenenden daha kararlı çalışır.

Visual Studio: https://appdb.winehq.org/objectManager.php?iId=892&sClass=application

Adobe Reader daha iyi çalışıyormuş: WineHQ - Adobe Reader DC

MS Office: https://appdb.winehq.org/objectManager.php?iId=31&sClass=application

Hocam Fatih Kalem için alternatif buldum sanırım. Tam olarak nasıl kullandığınızı bilmiyorum ama aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederim. Hemen hemen aynı işi yapan alternatif bir program. Pardus 19.3 üzerinde çalıştırdım.

http://pascal.peter.free.fr/pylote-en.html#download

umarım iş görür.

2 Beğeni

Hocam Fatih kalem yazarsanız Eba da hem exe formatı hemde portable formatı var. Sizlere zahmet olacak ama

ETAP’a yabancıyım. Pardus’un hep masaüstü sürümlerini kullandım ve maalesef bir ETAP tahta ile karşılaşma fırsatım da olmadı. Ama forumdaki eski paylaşımlar arasında şöyle bir şey buldum. Belki siz de karşılaşmış olabilirsiniz. Bu paylaşımda daha eski bir sürümden bahsedilmiş ama işinize yarayabileceğini sanıyorum.

1 Beğeni

İlginizden dolayı teşekkür ederim. Bir kaç kişiden daha bilgi aldım. Yarın bir kaçını deneyeceğim umarim başarılı olurum. Buradaki bilgilerden de starboard deneyeceğim umarım olur Yoksa işimiz çok zor.

1 Beğeni

Bu arada crossover ile fatih kalemi de çalıştırmış bulunmaktayım. ekranfatih2

1 Beğeni

Faz1 tahtaların içinde yer alan pardus 2012 sürümünde zaten starboard ön tanımlı yüklü düzgün çalışmasa yüklemezlerdi diye düşünüyorum starboard çok kapsamlı bir program denemenizde fayda var.

2 Beğeni

crossover içinden fatih uygulamasını paket haline getirip paylaşmanız mümkün mü acaba?

2 Beğeni

Crossover lisans isteyen bir program ilaçlı versiyonu ile photoshop çalıştırıyordum daha sonra kendimi gimp uygulamasına alistirdim profesyonel olmadığım için işimi görüyor photoshopta ne yapiyorsaam gimp de aynısını yapabildiğimi gördüm. Crossover ile denemek güzel fikir birçok exe uygulamasının ön tanımlı ayarları var.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

Resim yüklemeye çalıştım ama bir türlü olmadı
Daha önceki 64bit hatasından dolayı çalışmaya bilecegini söylemişti bir arkadas o yüzden bunu denedik oldu ama oda hata verdi

1 Beğeni

Değerli bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Bilgisayari çok iyi bilmeyen biri olarak buraya başvurdum. Exe uzantılı dosyaların çalışabildigini araştırmalarım sonucunda gördüm. Bundan dolayı MEB in en iyi kalem uygulaması Fatih kalemi kurmak istedim ama başarılı olamadım. Bir çok kişiden yardım aldım. Ama olmadı. Bilgisayar öğretmenide Yok.mecburen kendimce bisiler yapmaya çalışıyorum.

İkinci olarak Z kitapların linux versiyonu da calistirmadi.yayin evinin dediği aşamaları tek tek izledim ama olmadı. Aşağıdaki hatayı verdi.
IMG_20201020_144606
Bunu nasıl giderebilirim. Bu arada Aydın yayınlarının Z kitabı

Etap - Etkileşimli Tahta Arayüzü Projesi
Bu konuda sorunlarınızın çözümleri için,
Etap projesini incelemenizi öneririm ;

*forumlardan bir not : * Az önce Palme öğretmen sitesinden Z kitap indirdim. Her bir Z kitabın altında windows ve linux simgeleri var. Linux simgesine tıklayarak indirdiğim dosya Etap üzerinde gayet güzel çalıştı."

Tevfik hocam bizim akıllı tahtalar da çalışmıyor bir türlü. Bu belirttiğiniz yerdeki bölüme özellikle baktım. bende de yukarıdaki hatayı veriyor. Galiba burada belirten appimagelari kurarsan sorun hallolur gibi. Ama hangisi kurmaliyim. Yardımcı olur musunuz lütfen.

Akıllı tahta bilgileri (Arçelik Faz 3)
PARDUS GNU/LİNUX ETAP
GNOME 3.30.2
64 BİT
LİNUX 4.19.0-6 AMD
GNU GRUB SÜRÜMÜ 2.02+dfsg1-20

Bu konuda çalışmam olmadı, size kesin bir bilgi veremiyorum.
konu hakkında yardımcı olacak sayfalar ;

1 ) http://www.etap.org.tr/index.php/imajlar/
( imajlarda faz3 olanın size uygun olduğu belirgin )
2 ) Pardus etap paket deposu adresleri : Pardus ETAP 5.2 Sürüm Notları – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM
3 ) yardım dosyaları : Etap Usb Bellek Oluşturma - Pardus Yardım Masası Bilgi Bankası - Pardus Belgeler
4 ) Pardus paket deposu adresleri ; Sürüm Yönetim Takvimi – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM

kolay gelsin

Windows için çıkan bütün yazılımları linux sistemine port etme,çalıştırma çabalarımız devam edecek. .Exe uzantılı yazilim ve programları sorunsuz çalıştırmak için araştırma emek çabalarımız ekibiyle birlikte devam edecektir.

Hocam Winepak diye bir calisma var. Flatpak gibi ama windows uygulamalarini wine ile birlikte paketliyorsunuz.

Belki bu tur uygulamari winepaklayarak sunabilirsiniz insanlara yardimvi olmak icin.

1 Beğeni