Exe uzantılı dosyayı çalıştırmak

merhaba arkadaşlar öğretmen olarak görev yapıyorum okulumuza yeni akıllı tahtalar geldi. işletim sistemi olarak linux yüklü. daha önce hiç kullanmadığım için biraz acemiyim.kullandığım bir çok dosya exe uzantılı. bunları yukleyip çalıştırmam gerekli. internetten araştırdım fakat detaylı bir bilgi yok olanlarıda denedim ama bir türlü olmadı.,
en son pardus marketten Playonlinux indirip denedim olmadı.hata verdi.
bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevirim.

1 Beğeni

Portable programlar sisteme kurulum yapmadan direkt çalışırlar Pardus da portable versiyon Fatih kalem çalıştırmayi denedim çalışmadı maalesef wine da ustalaşmış birileri mutlaka çalıştırır diye düşünüyorum. Terminali açabilmek için klasör içindeyken sağ tıklayıp burada uç birimi aç demeniz yeterli uç birim ile terminal aynıdır.

Bende denedim olmadı. Bu kadar zor olacağını hiç düşünmemiştim. Ne yapacağımı bilmiyorum. Yarın okulda dediğinizi deneyeceğim umarim çalışır

Merhaba hocam wine ile deneyebilirsiniz kurulumu forumda bulabilirsiniz bunun haricinde exe uygulamalarının bir çoğunun linux alternarifi var onlarada bakabilirsiniz.
Wine Kurulumu Nasıl?

3 Beğeni

Hemen bakıyorum Wine konusuna. Malesef alternatifi olmayan uygulamalar Z kitap ve Fatih kalem programlarını calistirmaliyim

1 Beğeni

Selam,

exe ( Executable) Türkçesi çalıştırılabilir uzuntılı dosyalar Windows işletim sistemlerinde çalışması için tasarlanmıştır. Linux ve açık kaynak camiası bu tür Windows çalıştırılabilir (exe) dosyalarını ve bir çok Windows dosyasını çalıştırabilmek için; Wine (Wine Is Not an Emulator - Wine Bir Öykünücü Değildir) geliştirmişlerdir.

Wine uygulamasını sisteme kurmanız büyük olasılıkla işinizi çözecektir.

4 Beğeni

Service Desk uygulamalar çalışmadığı taktirde ilgili linkten talep açmanızı öneririm.

2 Beğeni

Teşekkür ederim kardeşim yarın gerekli denemeleri yapacağım ona göre tekrar dönerim. İnşallah olur

1 Beğeni

Teşekkür ederim detaylı cevap için hocam. Peki Pardus marketten indireceğim herhangi bir Wine programı bunu yapabilir mi yoksa belli bir Wine mı mı yüklemeliyim. Kusura bakmayın lütfen bu işlerin biraz acemisi sayılırım

1 Beğeni

Hocam akıllı tahtalarınız faz1 veya faz2 ise bu tahtalarda z kitapların açılabildiği pardus imajları http://www.etap.org.tr/index.php/imajlar/ sitesinde mevcut okulunuzda BTR öğretmeni varsa tahtalardaki mevcut pardus etap sürümünü tüm ayarları yapılmış z kitapları açan etap sürümü ile değiştirmesini talep edin. Böyle bir imkan yok ise kendiniz de tahtanın imajını değiştirebilirsiniz çok basit bir işlemdir. Fatih kalemi ise şuan için maalesef çalıştıramazsınız etap tahtalarda fatih kalemin alternatifleri yüklü olarak gelmektedir. wine yükleyerek z-kitap açmaya uğraşmayın özel ayarları var çalıştıramazsınız.

3 Beğeni

Şuraya bir bakın bence.

2 Beğeni

Malesef Bilgisayar öğretmeni Yok. Z kitapları şimdilik denemedim ama dediğinize bakacağım Hocam. Fakat fatih kalemi mutlaka kurmam lazım kendine ait olan kalem hiç kullanısli değil daha doğrusu yazı yazması çok sıkıntılı. Matematik öğretmeni olunca yazmak çok önemli oluyor. Fatih kalem için bir çözüm yöntemi yok mu

1 Beğeni

Hocam durum nedir. Halledebildiniz mi?

2 Beğeni

Selam,

Bende Pardus kurulu olmadığı için kesin bir şey diyemiyorum. Ama muhtemeldir ki Pardus uygulama marketinde Wine’nın kararlı sürümü vardır.

Wine’ı kurmadan önce sırası ile şu komutları terminalden çalıştırın;

sudo dpkg --add-architecture i386

sudo apt install --install-recommends winehq-stable

Wine kurulmuş ve çalışıyor olması gerek. İyi çalışmalar…

1 Beğeni

Çok yoğunum canlı dersler okuldaki dersler derken gün içerisinde bir kaç defa deneme şansım oluyor. Şuana kadar ne fatih kalemi yukleyebildim ne de Z kitabı çalıştırmayı başarabildim. Her onerileni yapmaya çalışıyorum. Şimdi starboard i deneyeceğim umarım olur mu

1 Beğeni

Hocam bugün baktım Pardus markette Wine programı yok. İnternettende indirmek istemedim ne olur ne olmaz diye.

1 Beğeni

Merhaba arkadaşlar uzun bir deneme süreci sonunda sudo apt-get wine32 kodlaması ile indirdiğim wine uygulamsıile fatih kalemi kurmaya başladım ancak. kurulumda aşağıda paylaştığım gibi bir hata verdi. bu durumda ne yapmalıyım. birde Z kitabın pardus versiyonunu indirdim nasıl kurulacağı videosunuda izledim ama bir türlü kuramdım. ondada bir hata verdi.
hataların resimlerini paylaşıyorum. yardımlarınızı bekliyorum.

1 Beğeni

Bir de şu komutu çalıştırıp .exe dosyasını tekrar kurmayı deneyin:
sudo apt-get install wine64

2 Beğeni

Z kitaplar için wine üzerinden ince ayarlar yaptılar ve Z kitaplar çalışmaya başladı Fatih Kalem için de benzer bir çalışma yaparlar mı bilmiyorum. Belkide fatih kalem ilerde yüzde yüz pardus uyumlu sürümü çıkabilir.

2 Beğeni

Sadece wine yüklemek ile iş bitmiyor kırmaya çalıştığınız exe uzantılı programların çalışabilmesi için programın kendinden hariç birçok bileşene de ihtiyaç var misal playonlinux içinde herhangi bir uygulama seçerek yüklemek istediğinizde uygulamadan hariç birçok bileşeni otomatik olarak indiri ve kurar bazen Windows ta da benzeri durum olur net freamwork yüklü değil çalışmam der. O yüzden wine çalışma garantisi veremez. Özetle Fatih kalem hangi dilde yazılmış çalışabilmesi için sistemde nelerin olmasını gerektiğini bilmek ve tamamlamak gerekir.