Exe uzantılı dosyayı çalıştırmak

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

Resim yüklemeye çalıştım ama bir türlü olmadı
Daha önceki 64bit hatasından dolayı çalışmaya bilecegini söylemişti bir arkadas o yüzden bunu denedik oldu ama oda hata verdi

1 Beğeni

Değerli bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Bilgisayari çok iyi bilmeyen biri olarak buraya başvurdum. Exe uzantılı dosyaların çalışabildigini araştırmalarım sonucunda gördüm. Bundan dolayı MEB in en iyi kalem uygulaması Fatih kalemi kurmak istedim ama başarılı olamadım. Bir çok kişiden yardım aldım. Ama olmadı. Bilgisayar öğretmenide Yok.mecburen kendimce bisiler yapmaya çalışıyorum.

İkinci olarak Z kitapların linux versiyonu da calistirmadi.yayin evinin dediği aşamaları tek tek izledim ama olmadı. Aşağıdaki hatayı verdi.
IMG_20201020_144606
Bunu nasıl giderebilirim. Bu arada Aydın yayınlarının Z kitabı

Etap - Etkileşimli Tahta Arayüzü Projesi
Bu konuda sorunlarınızın çözümleri için,
Etap projesini incelemenizi öneririm ;

*forumlardan bir not : * Az önce Palme öğretmen sitesinden Z kitap indirdim. Her bir Z kitabın altında windows ve linux simgeleri var. Linux simgesine tıklayarak indirdiğim dosya Etap üzerinde gayet güzel çalıştı."

Tevfik hocam bizim akıllı tahtalar da çalışmıyor bir türlü. Bu belirttiğiniz yerdeki bölüme özellikle baktım. bende de yukarıdaki hatayı veriyor. Galiba burada belirten appimagelari kurarsan sorun hallolur gibi. Ama hangisi kurmaliyim. Yardımcı olur musunuz lütfen.

Akıllı tahta bilgileri (Arçelik Faz 3)
PARDUS GNU/LİNUX ETAP
GNOME 3.30.2
64 BİT
LİNUX 4.19.0-6 AMD
GNU GRUB SÜRÜMÜ 2.02+dfsg1-20

Bu konuda çalışmam olmadı, size kesin bir bilgi veremiyorum.
konu hakkında yardımcı olacak sayfalar ;

1 ) http://www.etap.org.tr/index.php/imajlar/
( imajlarda faz3 olanın size uygun olduğu belirgin )
2 ) Pardus etap paket deposu adresleri : Pardus ETAP 5.2 Sürüm Notları – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM
3 ) yardım dosyaları : Etap Usb Bellek Oluşturma - Pardus Yardım Masası Bilgi Bankası - Pardus Belgeler
4 ) Pardus paket deposu adresleri ; Sürüm Yönetim Takvimi – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM

kolay gelsin

Windows için çıkan bütün yazılımları linux sistemine port etme,çalıştırma çabalarımız devam edecek. .Exe uzantılı yazilim ve programları sorunsuz çalıştırmak için araştırma emek çabalarımız ekibiyle birlikte devam edecektir.

Hocam Winepak diye bir calisma var. Flatpak gibi ama windows uygulamalarini wine ile birlikte paketliyorsunuz.

Belki bu tur uygulamari winepaklayarak sunabilirsiniz insanlara yardimvi olmak icin.

1 Beğeni

.Exe dosyalarını bana gönderinde ilgileneyim.yapabilirsem haberini dönerim .

Bu tür uygulamalar ilgimi ceker.docker ,
Virtual machine manager ,youtubedl gibi yazılımlar. Bakacağım.
Winepak şimdi inceledim kavradım.guzel projeler çıkarabiliriz herhalde.denemeden bir şeyler söyleyemem.

Selamunaleyküm
arada okumadan geçtiysek kusura bakmayın fatih kalem kadar kalem seçeneği yok ama bir hocamız baya güzel bir uygulama yapmış inşallah işinize yarar

son olarak taşıması biraz zor ayrlar sekmesinden taşı yaptıktan sonra çok fazla aşşağıyı seçmeyin sonra geri alınmıyor görev yöneticisinden kapatarak yeniden açılırsa düzeliyor

pardus

4 Beğeni

Sanırım aranan program bulundu.

1 Beğeni

hocam teşekkür ederim yarın akıllı tahtada deneyeceğim.olumlu ya da olumsuz dönerim size

Hocam bugün denedim kurulumu gayet kolaydı.yazimida fatih kalem kadar olmasada gayet güzel. Çok teşekkür ederim bu işime çok yarayacak

2 Beğeni

Z kıtap uygulamasını Google drive benzeri bir yere yükleyip paylaşın sistemimde deneyip videolu çözüm hazırlayayım size

2 Beğeni

Yukarıdaki linkten Fatih Kalem’in arşiv dosyasını bulabilirsiniz (685 mb).

Ayrıca genel olarak nasıl yaptığımı anlatayım. Yeni bir bottle (şişe) oluşturdum. Bottle ın işletim sistemini Win10 X64 olarak ayarladım. Bu bottle a aslında VFabrikayı kuracaktım. Öncelikle .Net Framework 4.6.2 kurulumu yaptım. Bu kurulum sırasında sırasıyla aşağıdaki programları kurdu.

.Net Framework 2.0
.Net Framework 2 spX update (tam hatırlayamadım)
.Net Framework 4.0
.Net Framework 4.6.2

ben sonrasında VFabrika’yı kurup çalıştırdım. Aynı bootle üzerine sonrasında Fatih Kalemi de kurdum o da çalıştı.
Yeni kurulum yapmak isteyenler veya PlayOnLinux üzerinde denemek isteyenler, aynı bootle üzerinde .Net Frameworkleri kurarak denemeleri gerekiyor.

3 Beğeni

Net freamwork 4.6.2 crossover üzerine kurup ardindan Fatih kalem kurdum çalıştı. Crossover export bottle menüsü ile export ettim export edilmiş dosyayı crossover ile tekrar import ettiğinizde o kadar yüklemeye gerek kalmıyor bununla ilgili bir video çekip paylaşacağım

3 Beğeni

Ben de doğrudan .Net Framework 4.6.2 seçmiştim. Ama diğerlerini otomatik olarak kendi kurdu bende.

1 Beğeni

Aynen dediğiniz gibi oluyor

2 Beğeni

Kusura bakmayın. Çok yoğun işlerim vardı. Bakma fırsatım olmadı. Fernus ile iletişime geçmeme rağmen Z kitaba çözüm bulamadım. Bende şimdilik PDF üzerine yazarak idare ediyorum. Z kitabın ben yarın size göndereyim.
Hakan hocam ayrıca teşekkür ederim çalışmalarınızdan dolayı. Ancak ben bu bilgilerim ile dediklerinizi çok zor yaparım

1 Beğeni