Exe uzantılı dosyayı çalıştırmak

.exe uzantılı dosya Linux işletim sisteminde " kesinlikle çalışmaz ",
deneysel amaçlı " wine " benzeri uygulamalardan tam bir sonuç “alamazsınız”
wine de .exe ile kurulan bazı programlar çalışsa bile
eksikler, dengesizlikler vb. sebepler ile tam verimle çalışmaz.
" kullandığım bir çok dosya exe uzantılı " dediniz,
bu dosyaların ne işler yaptığını açıklarsanız,
Linux ile çalışacak karşılıkları hakkında yardım - bilgi alabilirsiniz.
boşa vakit kaybetmeyin diye tekrar vurguluyorum ;
.exe uzantılı dosya Linux işletim sisteminde " kesinlikle çalışmaz ",

Wine ; Wine - Ubuntu Türkiye Wiki

2 Beğeni

İnslalah en kısa zamana çıkar. Bu arada terminalden Wine yükledim ama wine kısayol olarak masaüstüne gelmedi. Fatih kalem üzerine tıklayıp birlikte av dediğimde de. Gelmedi. terminalden nasıl calistirabilirm yardımlarınızi bekliyorum

2 Beğeni

Yazdıklarınıza tam olarak katılmıyorum. wine ile bazen çalışabiliyor. mesela activefax client programını linux üzerinde kullanmışlığım var. Çoğu zaman düzgün çalışmayabilir ama bazen de düzgün çalışabiliyor. Programı denemek lazım.

1 Beğeni

Hocam wine ı terminal üzerinde çalıstıracaksınız exe uygulamsınınn bulunduğu yerde terminal açıp wine uygulamanınadı.exe şeklinde çalıstırabilirsiniz

3 Beğeni

Wine’ın olayı Windows komutlarını Linux’un anlayacağı dile çevirmek olduğu için her zaman düzgün çalışmayabiliyor. Windows’un ne kadarına tersine mühendislik uygulanabildiğiyle ilgili.
Çok düzgün çalışan uygulamalar da var. E-imza etkinleştirme için olan Palma’yı hiç sorun yaşamadan çalıştırmıştı. Eskiden BS Player kullanıyordum, Pardus’a geçince onu da sorunsuzca çalıştırmıştı. Microsoft Edge bile kuracaktım neredeyse ama internete bağlayamadım. Sonra da Linux sürümü çıktı.

wine yazdıktan sonra boşluk bırakmayı unuttunuz sanırım.

3 Beğeni

Windows a ait bütün. Exe dosya ve yazılımlarını deneyip çalistirabileceğimi düşünüyorum.
Adobe reader,poweriso magic iso, ultra iso,ms office,visal studio,delphi,acdsee resim işleme…
Hepsini.

otomatik düzeltmesinin azameti hocam :joy:

3 Beğeni

Kardeşim değerli bilgilerinden dolayı teşekkür ederim. Seni biraz yoracagim ama kusura bakma lütfen. Çünkü bir çok yere bakıyorum ama tam cevap bulamıyorum. Birde akıllı tahta olunca herşey bilgisayardaki gibide olmuyor sanırım. Terminalini uygulamanın olduğu yerde nasıl açacağım? Ya da direk terminali açıp
Wine fatih_setup.exe yazmam yeterli mi?
Dosyanın adı fatih_setup bu arada

Fatih kalemin iki versiyonu var biri exe uzantılı biri portable versiyonu. Hangisini kurmak mantıklı

Zeki Görür hocam yukarıdaki Z kitap hatasını nasıl giderebilirim?
Madem bütün exe dosyaları çalışırsa Birde Fatih kalemi nasıl yükleyebilirim

1 Beğeni

O kadar emin olmayın. Wine bir sanal makine çalıştırmıyor. Wine sadece tercümanlık görevi görüyor. Windows da kapalı bir sistem olduğu için tersine mühendislik yoluyla Wine ve benzeri şeyler üretiliyor. O saydığınız Adobe Reader, MS Office, Visual Studio gibi yazılımlar çok karmaşık olduğu için onları muhtemelen ya çalıştıramazsınız ya da kararsız çalışır. Bazen de onları çalıştırmaya öncelik verilir ve beklenenden daha kararlı çalışır.

Visual Studio: https://appdb.winehq.org/objectManager.php?iId=892&sClass=application

Adobe Reader daha iyi çalışıyormuş: WineHQ - Adobe Reader DC

MS Office: https://appdb.winehq.org/objectManager.php?iId=31&sClass=application

Hocam Fatih Kalem için alternatif buldum sanırım. Tam olarak nasıl kullandığınızı bilmiyorum ama aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederim. Hemen hemen aynı işi yapan alternatif bir program. Pardus 19.3 üzerinde çalıştırdım.

http://pascal.peter.free.fr/pylote-en.html#download

umarım iş görür.

2 Beğeni

Hocam Fatih kalem yazarsanız Eba da hem exe formatı hemde portable formatı var. Sizlere zahmet olacak ama

ETAP’a yabancıyım. Pardus’un hep masaüstü sürümlerini kullandım ve maalesef bir ETAP tahta ile karşılaşma fırsatım da olmadı. Ama forumdaki eski paylaşımlar arasında şöyle bir şey buldum. Belki siz de karşılaşmış olabilirsiniz. Bu paylaşımda daha eski bir sürümden bahsedilmiş ama işinize yarayabileceğini sanıyorum.

1 Beğeni

İlginizden dolayı teşekkür ederim. Bir kaç kişiden daha bilgi aldım. Yarın bir kaçını deneyeceğim umarim başarılı olurum. Buradaki bilgilerden de starboard deneyeceğim umarım olur Yoksa işimiz çok zor.

1 Beğeni

Bu arada crossover ile fatih kalemi de çalıştırmış bulunmaktayım. ekranfatih2

1 Beğeni

crossover içinden fatih uygulamasını paket haline getirip paylaşmanız mümkün mü acaba?

2 Beğeni

Faz1 tahtaların içinde yer alan pardus 2012 sürümünde zaten starboard ön tanımlı yüklü düzgün çalışmasa yüklemezlerdi diye düşünüyorum starboard çok kapsamlı bir program denemenizde fayda var.

2 Beğeni

Crossover lisans isteyen bir program ilaçlı versiyonu ile photoshop çalıştırıyordum daha sonra kendimi gimp uygulamasına alistirdim profesyonel olmadığım için işimi görüyor photoshopta ne yapiyorsaam gimp de aynısını yapabildiğimi gördüm. Crossover ile denemek güzel fikir birçok exe uygulamasının ön tanımlı ayarları var.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.