GlobalProtect 64 kurulumu

Aleykümselam…Dediğiniz komutu uçbirimde çalıştırdım ama GlobalProtect uygulamasını göremiyorum sistemimde…Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu durum paketten kaynaklı.
Sistem kısayolunu ve simgesini, pakete eklemediklerinden dolayı gözükmemektedir.
Uçbirimde globalprotect komutunu koşturarak yazılımı çalıştırabilirsiniz.

Peki ama globalprotect uygulamasına nasıl erişeceğim? Uçbirimde globalprotect yazıp basıyorum, hiçbir şey gelmiyor :frowning: Yani windowstaki gibi olsa gerekli port adresi, kullanıcı adı ve şifreyi yazıp sisteme girebileceğim. Lütfen bu konuda bir şeyler yapalım. Şimdiden teşekkürler…

gördüğüm kadarı ile bu onuda herhangi bir çözüm bulunamamış, bulunmuş ise de buraya yazılmamış.

Diyanet İşleri Başkanlığı Taşra Teşkilatında görev yapmaktayım. Kurumumuz muhtemelen yakın bir zamanda pardusa göç ettirilecektir. Belgenet’te kurum dışından VPN ile bağlanmaktayız. Haliylen evdeki bilgisayardan Belgenete giriş yapamadım. GlobalProtect’in linux versiyonu buldum ancak bir türlü giriş yapamadım. İnternette uzun bir araştırma neticesinde https://kb.wisc.edu/74947 sitedeki yönergeler ile Kurumun VPN ağına bağlanabildim.

2 Beğeni

Yahya Bey,

Öncelikle soruna çözüm bulabildiğiniz için teşekkür ederim. Ben de çok uğraştım ama neyse ki çözüm bulunmuş. Rica etsem neler yaptığınızdan bahsedebilir misiniz? Zira verdiğiniz sayfadan bir şey anlayamadım. Şimdiden teşekkürler.

Ali bey hayırlı günler;
sudo apt-get install vpnc komutunu çalıştırın şifre isteyecek giriniz. Kurulum için “e” yazıp enterliyoruz. Kurulum bittikten sonra sudo nano /etc/vpnc/belgenetvpn.conf yazıyoruz ve enterliyoruz. Bir ekran açılacak o ekrana aşağıda verdiğim kodları yapıştırın.

IPSec gateway (kurumun vpn sunucu adresi)
IPSec ID (kurumun vpn giriş kullanıcı adı)
IPSec secret (kurumun vpn giriş şifresi)
Xauth username (sizin belgenet kullanıcı adınız)
Xauth password (sizin belgenet şifreniz)

NOT-1: parantez () işaretlerini yazmıyoruz.

Yukarıdakileri yazdıktan sonra doğruluğunu kontrol edelim ve CTRL+O tuşlarına basalım, ardından ENTER tuşuna basalım. CTRL+X ile çıkış yapalım.

Şimdi konsola sudo vpnc belgenetvpn.conf yazıyoruz ve enterliyoruz. Eğer herhangi bir hata yoksa başarılı bir şekilde bağlanmış olmanız gerekiyor. Ben şimdi denedim sıkıntısız bir şekilde bağlandım. Eğer hata alırsanız mutlaka belgenetvpn.conf dosyasındaki bilgilerde yanlışlık olduğu içindir.

NOT-2: sudo vpnc belgenetvpn.conf dosyasını çalıştıdığınızda şifre sormasını isterseniz, Xauth password satırını silebilirsiniz. Ama otomatik bir şekilde bağlanmasını isterseniz ekleyebilirsiniz. Tamamen size kalmış bir durum.

Ayrıca vpn bağlantısı ile işiniz bittikten sonra sudo killall vpnc ile vpn’yi kapatmanız gerekiyor.

2 Beğeni

Çok teşekkürler… :wink: