Grub menü gelmiyor direkt windows açılıyor

Windowsun yanına pardus kurdum ancak bilgisayar açılırken grub ekranı gelmiyor direkt olarak windows açılıyor. Grub ekranını nasıl aktif edebilirim.

EasyBCD ile pardus kurulu diski seçin

1 Beğeni

@kavurkal19 nasıl yapacağım

Easybcd ile pardusun kurulu olduğu yeri seçtim ve yeniden başlattım. Windowsun grub ekranı karşıladı windows ve pardus arasında seçim yapabiliyorum. Pardusu seçtim ve bu seferde pardusun grub ekranı geldi ordanda pardusu seçersem pardus açılıyor. Ancak her seferinde iki grub ekranı görmek vakit kaybı tek grub ekranı nasıl yapabilirim.

Selamunaleyküm,
Pardusa @kavurkal19 hocamızın dediği gibi girdikten sonra terminalden sudo update-grub grub güncelleme komutunu girmeyi dener misiniz?

@Arastirmaci aleyküm selam dediğiniz komutu denedim ama sorun devam ediyor.

Merhaba. Bazı üreticiler UEFI bioslarında efi dosyası olarak sadece windowsunkini algılayacak şekilde ayarlanmış olabilir. Bu duruma çözüm olarak aşağıdaki yolu deneyin. (efi bölümünü kendinize göre ayarlayın.)

# Bilgisayarı canlı sistem olarak açalım.
# Efi bölümünü bağlayalım.
mount /dev/sda1 /mnt
# Efi bölümünün içinde şu windowsun efi dosyasının adını değiştirelim.
mv /mnt/boot/efi/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi/mnt/boot/efi/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw-winzort.efi
# Pardusun efi dosyasını bu dosyanın yerine gelecek şekilde taşıyalım.
cp /mnt/boot/efi/pardus/bootx64.efi /mnt/boot/efi/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
# Efi bölümünün bağını keselim. ve sistemi yeniden başlatalım.
umount /mnt

Pardus açıldıktan sonra update-grub komutunu çalıştırmayı unutmayın.

@sulincix bilgisayar MBR olduğu için legacy kurulum yaptım efi bölümü yoktur.

O zaman Şunu uygulayın.

1. Sistemi canlı olarak başlatın
  2. gparted uygulamasını açın
  3. pardusun kurulu olduğu bölüme sağ tıklayıp bayrakları yöneti seçin
  4. boot işaretleyin ve çıkın.

Linkteki boot-repair isosunu indirip,USB belleğe yazdırınız… USB bellek ile bilgisayarınızı açınız.

Sonrasında Boot-Repair-Disk üzerindeki “Ön yükleme Onarımı (BootRepair)” penceresinde “Önerilen Onarım (Recommended)” seçeneğinini takip ederek sorunu çözebilirsin.
Boot Repair linki;

https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/files/boot-repair-disk-64bit.iso/download

1 Beğeni

@cuneyt.ulusoy dediğinizi yaptım yeniden başlattım. Pardusun grub ekranı geldi. Ekranda şunlar var:

*Pardus GNU/Linux
*Advanced options for Pardus GNU/Linux
*Windows 7 (on /dev/sda1)
*Windows 7 (on /dev/sda2)

•Pardusu seçtiğimde pardus açılıyor.
•Windows sda1 i seçtiğimde windows açılıyor.
•Windows sda2 yi seçtiğimde windowsun grub ekranı geliyor ve pardus ile windows arasında seçim yapmamı istiyor.

sda1 de windows un sistem ayrıldı kısmı var.
sda2 de windows var
sda3 de windowsun d diski var.
sda4 extended
sda5 pardus kök
sda6 pardus home
sda7 ext4 (depo amaçlı)

neden sda2 değil sda1 de windows açılıyor anlamadım. sda1 windows un sistem ayrıldı kısmı 100 MB civarı.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.