İki işlettim sistemi olan bilgisayarda Pardus ve Windows arası dolanma

Bende de buna benzer bir sorun başıma gelmişti.
Windows ve Pardüs yüklüydü diskim, bios’u fabrika ayarlarına çevirince Boot menüde Pardüs gözükmez olmuştu.

Gözükmüyor maalesef.

Eminim, kurarken dual boot ile kurdum ve dediğim gibi herhangibir uygulama kurulacak dosya konumunu seçerken önce Windows’un yüklü olduğu disk geliyor. Ve Windows kesin yüklü ondan şüphem yok.

Nasıl düzeltiniz peki? Paylaşırsanız sevinirim.

Bilgisayarınız UEFI bir bilgisayar

Teşekkürler. Sizin bir öneriniz var mı?

rEFInd kurmanızı öneririm

Bundan emin misiniz? Bildiğim kadarıyla ev dizinindeki .wine dizininin içinde Windows benzeri dizinler var ve Wine ile ilgili şeyler oraya kuruluyor (En son denediğimde öyleydi.). O bahsettiğiniz yer .wine dizini olabilir.

Diskler veya Gparted uygulamasında depolama araçlarını ve onların bölümlerini görebilirsiniz. Orayı bir kontrol etmenizi öneririm.

Windows’un içerisindeki dosyaları görüntüleyebiliyorsunuz, değil mi?

Hayır, çünkü Pardus’u yüklemeden önce Windows’taki bütün verilerimi silip bir flaşa yedekledim çünkü Pardus’u ana olarak kullanacaktım ve Windows’u köşede dursun diye bırakacaktım. Ama bu canlı eğitim olunca ve Pardus’a LOL indiremeyince soğudum. Şimdi Windows lazım.

Genel olarak bütün bilgisayara baktığınızda C ve Z diski var. C’de Windows, Z’de ise Pardus var. Ama birtürlü iki sistem arası geçiş yapamadım.

Sizdeki sorunu buldum mu bilmiyorum ama yaklaştım heralde.

Bios menüden bios ayarlarımı sizinki gibi ayarladım bide Boot Priority yani boot önceliği yazan kısmıda BİOS olarak ayarlayınca ne Windows açıldı ne Pardüs çünkü ikisinide UEFİ olarak kurmuştum.

Sizdeki ayarlar ise böyle:
Boot Mode: (Legacy Support)
Boot Priority: (UEFI First)

Sizde galiba Windows’u flaşbelleğe mbr şeklinde Legacy BİOS olarak yazdırmışsınız, Pardüs’üde UEFİ olarak kurdunuz galiba Boot Priority kısmı UEFİ o yüzden ilk Pardüs açılıyor.

Diğer biir husus ise

Daha önceleri laptopumun bios ayarlarını sıfırlayınca Pardüs gözükmez sadece Windows gözükür olmuştu, şimdi ayarlarımı değiştirince tekrar başıma geldi, bide boot listemde rEFİnd programıda vardı oda kayboldu. Yardım bekliyorum bu konu da

Sizin de başınıza gelmesin dikkat edin.

1 Beğeni

Teşekkürler. Bana yardım edicem diye kendi hazır sisteminizi bozmayın. Ama yine de teşekkürler.

1 Beğeni

Boot Priority’i Legacy First’e aldığımda:
Error: unknown filesystem.
Entering rescue mode. . .
rub rescue>

Böyle birşey çıkıyor. Benim ekranın sol tarafında bir sıkıntı var. Ondan 3. satırdaki ‘‘rub’’ yazdığım kelimenin ilk harfini bulamadım.

Sanırım, Windows’u NTFS olarak biçimlendirmediğiniz için böyle bir sorun var. Bilgisayar kendini kurtarmaya çalışıyor.

Başka çözüm var mı bilmiyorum, şunu denerseniz kesin olur. Ancak BOIS menüsüne kesinlikle bir şifre falan girmeden açılıyor olması lazım :

1. Bir bilgisayarcıya bilgisayarınızı götürün.
  2. BIOS menüye rahatça girebildiğinizi, Z ve C diskini tamamen boşaltıp, C diskinin içine Windows kurmak istediğinizi söyleyin.
  • Ücret olarak 50TL’den fazlasını isteyenlere güvenmeyin.
  • Yoğunluğa bağlı olarak 10 saat ile 2 gün arası değişebilir.
  • Tekrar Pardus veya başka bir dağıtım kurmak isterseniz Windows’un önceden kurulu olması daha sağlıklı ve önerilen bu.

Kolay gelsin, Linux’a adım atarken Ubuntu, Manjaro, Fedora veya Mint ile başlasaydınız keşke. Bunlar bazı şeyleri oturtmuş sistemler. Pardus’ta ben de çok sıkıntı çektim. Tekrar başlayacaktım ama hataların yine olduğunu görünce Arch’ı kurdum gitti. Eğer Linux’u çok kez kurmuş birisini tanıyorsanız, ve her şeyini değiştirebileceğiniz bir sistem arıyorsanız Arch’ı şiddetle öneririm. İlk 2 hafta Wiki okuyun, sonra desktop enviroment’inizi harika bir şekilde özelleştirebilirsiniz. Ben şu videodaki gibi yaptım ve, harika bir şey oldu.

Kelimenin tamamı grub olacak.

Arch Linux’ta oyun oynanır mı? Çünkü ben bilgisayarımı az da olsa oyun için kullanıyorum. LOL vazgeçilmezim. Eğer Pardus’tan vazgeçeceksem bir artısı olmalı. Daha önce kullanmış biri olarak yazarmısınız? Benim için illa Windows olacak diye bir şey yok. İhtiyacımı karşılayan her işletim sistemine okeyim. MacOS olur Linux olur farketmez. Yeter ki ihtiyacımı karşılasın.

Hatta eğer dediğim gibi Windows dışı bir işletim sistemi olup ihtiyacımı karşılarsa Windows’un olduğu diski biçimlendirip o işletim sisteminin olduğu diske eklemeyi düşünüyorum. Ama eğer Windows dışı öyle bir işletim sistemi yoksa ya dual boot ya da sadece Windows kurarım.

Sisteminiz UEFI kurulum olduğu için Legecy’de açılmayacaktır.
Eğer oyun(LoL) ve canlı ders için Windows kullanıyorsanız, ikisini de Linux üzerinde çalıştırabilirsiniz.
BIOS’u UEFI First ayarına alıp sistemi açmaya çalışın.
Eğer açılırsa

• inxi paketini yükleyip inxi -F komutunun çıktısını paylaşabilir misiniz?
  • Windows’u terk etmeyi düşünüyorsanız, tüm yedeklerinizi alınız.

Sonrasınd Telegram’dan @oktay454 olarak aratın. Beraber kurulum yapalım. Olur mu?

2 Beğeni

Hocam bana da müsaitseniz bir yardım edebilirmisiniz. Bios ayarlarını eskisine geri çevirdim ama Pardüs ile rEFİnd boot listesinden kayboldu daha öncede bios ayarlarını fabrika haline çevirince gene kaybolmuştu.

Oynanır.

Wine ile Arch’ta oynayabilirsiniz.

İSO dosyası 600MB. İstediğiniz desktop environment’i kendiniz seçiyorsunuz. Her şeyi ince ince hesaplayıp özelleştiriyorsunuz. Boşta 200MB kullanıyor benim KDE Plasma. Kaliteli -en kalitelisi- bir Wiki’ye sahip, Debian bile Arch Wiki’sini kullanıyor bazen. Ve pacman dünyanın en iyi paket yöneticisidir. Windows veya Pardus’ta 3 dakikalık indirmeyi 33 saniyede yapmıştı, çok iyi hatırlıyorum.