Kullanıcı adı ve şifre sorunu

Bugün Win10 işletim sisteminden Pardus 17.1 işletim sistemine geçtim lakin kurulum sonrasında kullanıcı adı ve şifre istedi giriş yapamıyorum.

Nasıl bir ekranda kalıyorsunuz? Detay, ekran görüntüsü ekler misiniz?

Pardus gayet düzgün bir şekilde kuruldu ama hiç açılmadı sürekli giriş için kullanıcı adı ve şifre istiyor kurulumda ise kullanıcı adı ve şifre girmediğim için bilmiyorum

Sistemi yeni kurduğunuz için uğraşmayın, yeniden kurulum yapın bence.

Diğer yol:
Canlı sistemde açın ve aşağıdaki aşağıdaki komutları uygulayın

lsblk komutu ile sisteminizin kurulu olduğu disk bölümünü tespit ediniz.
sudo mount /dev/sdx? /mnt komutu ile sisteminizin kurulu olduğu bölümü bağlayınız. /sdx? yerine sisteminizin yüklü olduğu kendi disk bölümünüzü yanınız (sda2, sda3, sdf1 vb)
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo chroot /mnt
sudo adduser kullanıcı_adı komutu ile istediğiniz isminde bir kullanıcı ekleyebilirsiniz.
Sisteminizi yeniden normal olarak açıp eklediğiniz kullanıcı ile giriş yapabilirsiniz.

Aynı sorunu yaşadım, canlı sistemden dediklerinizi uyguladım. Yeni oluşturduğum kullanıcı ile sisteme girebildim teşekkür ederim. Sorum şu kullanıcı adı ve şifresini girmeme rağmen açamadığım eski kullanıcının masaüstündeki dosyalara ulaşabilir miyim?

sudo thunar komutu ile yönetici olarak thuna çalıştırın ve /home dizinin altından ki diğer kullanıcı dosyalarına ulaşabilirsiniz.

1 Beğeni

uç birime sudo thunar yazdım fakat kullanıcı adım sudoers dosyası içinde değil hatasını verdi.

sudo su
nano /etc/sudoers komutu ile açılan editörde
root ALL=(ALL:ALL) ALL komutunun altına
kullanıcıadı ALL=(ALL:ALL) ALL satırını ekleyip CTRL+O ENTER CTRL+X tuşları ile kaydedip kapatın. yeniden sudo thuner komutunu çalıştırın.

1 Beğeni

sudo su yazıp entere bastığımda yine kullanıcı adımın sudoers dosyasında olmadığını söylüyor.

su root komutunu denermisiniz.

su: Yetkilendirme Hatası

şeklinde dönüt verdi

Canlı sistemde açarak Pardus’un kurulu olduğu disk bölümündeki /etc/sudoers dosyasını açıp yukarıda belirttiğim gibi kullanıcınızı ekleyip kaydedin.

Bıktırdıysam özür dilerim. Canlı sistemdeyim şu anda Sudoers dosyası açılmıyor, hangi uygulama ile açabilirim?

Pardus’un kurulu olduğu diskin içinde bulunan /etc/sudoers dosyası değilmi? yanlış yere bakmıyorsunuz.
sudo nano /etc/sudoers

Çok teşekkür ederim kardeş oldu, iyi ki varsın :slight_smile:

Canlı sistem üzerinde sistemin kurulu olduğu diskin içerisinde /etc klasörüne girip burada F4 ile uç birim açıp
söylediğiniz nano /etc/sudoers komutu yerine
nano sudoers yazınca oldu.
Daha sonra bahsettiğiniz thunar komutu ile diğer kullanıcı dosyalarını görebildim. Sağolun.

Peki bu arada neden eskiden giriş ekranında kullanıcı adımızı otomatik yazıyorken şimdi yazmıyor?

Giriş ekranında açılan listede kullanıcı adı gözükmüyormu?

Hayır görünmüyor, şimdiye kadar hep görünüyordu. Ne olduysa artık derse gittim, o arada elektrik gidip geldiğinde bilgisayarı açtığımda artık hiç görünmemeye başladı. Yeniden başlattım olmadı. Yine girişte görünmüyor şu anda.

Düzeltme:

Bu linkte önerdiğiniz komut sayesinde eski temaya sorunsuz bir şekilde dönüş yaptıktan sonra sistemi yeniden başlattım. Artık eskisi gibi girişye ismimi otomatik olarak yazıyor. Teşekkürler…