Kurulumda D korunsun

Pardus yüklemeye çalışıyorum.
Ancak disk iki parça ve D sürücüsünde tüm yedeklerimiz var.
Başka bir yere kopyalama şansımız yok.

İnternet aramalarımda genelde Kurulum anlatımlarında Tüm diski kullan seçiliyor.

Sitelerde sürekli olarak Gparted’dan bahsediyor. veya konsol ekranında yazılacak komutlardan. Pardus yüklü değilse konsol veya gparted nasıl çalışsın. ilk yüklemeden önce Çalışan mı demem lazım.

Yükleme esnasında D’ye dokunmadan C sürücüsüne nasıl yükleme yapabilirim?

Grafik arayüz ile kurulumda yapılabiliyor. Daha önce deneme şansım olmuştu ancak D sürücüsü windows üzerinde oluşturulduğu için içerisinde bulunan dokümanlar üzerinde değişikliğe izin vermemişti. Sadece kopyalama yapabilmiştim. Bölümleme konusu ile ilgili burada yer alan belgeleri inceleyebilirsiniz.

Selamün aleyküm hocam

Pardus kurulum ekranında Pardus Çalışan sekmesini seçerek pardusu live olarak başlatabilirsiniz. Başlattıktan sonra gparted uygulamasını kullanarak disk bölme işlemini yapabilirsiniz.

Yardımcı olabilecek kaynak: Elle disk bölümlendirme

İyi çalışmalar.

Neyse vazgeçtim.
Telafisi olmayan belgelerimiz var.
Başka bir disk buluncaya kadar.

Elle bölümlendirme kısmında:

• D diskine hiçbir şey yapmayın
  • C diskini / yani kök dizin olarak atayın ve biçimlendirme formatını ext4 seçin
  • EFI Partition’u da /boot/efi olarak atayın fakat biçimlendirmeyin!

işlem bu kadar, D diskinde herhangi bir biçimlendirme seçeneği seçmezseniz dosyalarınıza hiçbir değişiklik yapılmaz.

Önemli diğer husus da: C ve D disklerinizi doğru seçtiğinizden emin olun. Örneğin D diski 50GB, C Diski 100GB ise disk isimleri olmasa bile bu bilgiyle doğrusunu seçtiğinizi anlayabilirsiniz.

1 Beğeni

Örnekte diskimizde TEMEL ve yedekler olarak iki bölüm var. Yedekler bölümünde dosyalarımız var.
Başka bir işletim sistemi kurulu değil.
Disk işleminde Elle Bölümlendirme seçeneği seçilerek sadece Pardus 'un kurulması istenen bölüm kök olarak atanır. Diğer bölümlerde işlem yapılmaz.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.