Libre Office Sayfa Yapısı ve Koşullu Biçimlendirme

Libre Ofice Calc ile bir tablo hazırlıyorum.

1- 3 çalışma sayfası dikey, 4. çalışma sayfası yatay olacak. ama yatay deyince hepsi yatay, dikey deyince hepsi dikey oluyor. Halbuki ben sadece 4. sayfayı yatay yapacağım. Nasıl yapacağım?

2- Sınıflara puanlar verilecek. En yüksek puanı alanı koşullu biçimlendirme ile kırmızı renki, en düşük puan alanı da sarı yapmak istiyorum. Nasıl yaparım? (A sütununda aşağı doğru sınıflar, B sütununda da aşağı doğru aldığı puanlar olacak. Renklendirme B sütununda olacak.)

3- 2. maddedekine devam olarak, en yüksek puan olan renklendiririlince, beraberinde A sütunundaki sınıfı da renklenebilir mi otomatik olarak?

1 Beğeni

Böyle bir özelliğin olduğunu sanmıyorum

Biçimlendirmek istediğiniz hücreleri seçin, yukarıdaki menülerden sırasıyla Biçim > Koşullu > Renk Skalası menüsünü açın. Açılan pencereden isteğinize göre renkleri ayarlayabilirsiniz.

Böyle bir özellik tarif ediliyor internette ama ben anlayamadım, beceremedim.

Bunu denedim ama burada eşit, büyük, küçük gibi seçenekler var. Sadece en büyük ve sadece en küçük gibi seçenekleri tanımlayamadım. Ben en yüksek ve en düşük puanı almak istiyorum yalnızca.

İsteğinizi yanlış anlamışım, kusura bakmayın. Şu şekilde yapabilirsiniz:

• Üst menüden Biçim > Koşullu > Koşul penceresini açın.
  • Açılan pencerede koşulun ilk sırasını sırasıyla “Hücre değeri”, “en ütteki N öğe”, “1” şeklinde doldurun.
  • “Biçemi uygula:” satırında ise “Yeni Biçem…” seçeneğini seçin. Yeni biçemi arka planı da istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Daha sonra pencerenin alt kısmındaki “Ekle” butonu ile yeni kural ekleyin.
  • Bu sefer de “en alttaki N öğe” seçeneğini seçin ve diğer kısımları aynı şekilde özelleştirin.

Allah razı olsun. Bu tamamdır.

Kaldı 1. madde. :slight_smile:

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.