Linux/Pardus Sistem Dilini Değiştirme

Merhabalar,
Pardus´ta sistem dilini nasıl değiştirebilirim?

Saygıyla

2 Beğeni
sudo dpkg-reconfigure locales

Bu komutu deneyiniz.

1 Beğeni

Hocam teşekkür ederim.
Lakin yine çoğu şey Türkçe. Amacım İngilizcemi geliştirmek amacıyla sistem dilini İngilizce yapmak istedim.
Şuan farkedebildiğim, bilgisayara giriş yaparken İngilizce ve kapatma ekranı İngilizce.
Yine de teşekkür ederim.

Saygıyla

Normal ayarlardan dil ve bölge ayarlarından girince sistem dilini İngilizce yapabilirsiniz. Ben daha önce dde kullanırken yapmıştım. Windows dan çok da farklı değil bu yönden. Komuta filan gerek yok.

2 Beğeni

XFCE’de göremedim.

Saygıyla

Sanırım bu işlemin bu kadar karmaşık olmasının sebebi masaüstü ortamının (XFCE) ayar seçeneklerinin kısıtlı olması. Yani sistem ayarları penceresine girdiğinizde eksik olan pek çok şey var. Mesela bu konuda KDE ortamında sistem ayarları>bölgesel ayarlar yolunu izlediğinizde çok kolay çözüme ulaşabiliyorsunuz. KDE deyince taşlanmaktan korkuyorum ama ayarlar ve kişiselleştirme konusunda bence en başarılı masaüstü ortamı. KDE’nin başka problemleri olabilir ancak ayarlar ve kişiselleştirme konusunda önüne geçilmiş değil. İşlemin karmaşıklığı masaüstü ortamına bağlı olmayabilir ancak benim fark ettiğim kadarıyla durum böyle.

Saygılar.

2 Beğeni