Numlock açık başlama

Bilgisayar ilk açıldığında numlock açık başlamıyor. Ubuntu Unity kullanırken aşağıdaki şekilde ayarlayabiliyorduk. Uyguladım, pardus’da işe yaramadı, sonradan farkettim ki unity içinmiş o. Pardus 17’de nasıl ayarlayabilirim?
sudo apt-get install numlockx
sudo bash -c ‘echo “greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on” >>/usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-unity-greeter.conf’

1 Beğeni

sudo apt-get install numlockx ve sonrasında numlockx on

2 Beğeni

Zaten numlockx uygulamasını kurduğum için tekrar kurmadım. Direk numlockx on yazdım. Çıktı vermedi. Sistemi yeniden başlattım. Yine kapalı başladı.

Çıktı vermemesi normal, denedim de yazdım. Belki de sizin BIOS’ta Numlock ayarı var ise onu açmak işe yarayabilir.

1 Beğeni

Merhaba; Bu satır ile başlangıçta çalışması sağlanmak istenmiş. Unity için olduğundan olmuyor. O satır düzenlenirse sorun kalmayacaktır.

https://forum.xfce.org/viewtopic.php?id=3270

Selamlar.

1 Beğeni

Anladım, teşekkür ederim. Bildiğim kadarıyla BIOS ayarlarında yok, ama tekrar kontrol edip dönerim.

1 Beğeni

Merhaba;
Şöyle yaparsanız çözebilirsiniz.

sudo bash -c ‘echo “greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on” >> /etc/X11/xinit/xinitrc’
sudo bash -c ‘echo “greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on” >> /etc/xdg/xfce4/xinitrc’

Selamlar.

1 Beğeni

Demek istediğinizi anladım. Fakat bunu nasıl yapacağım? Verdiğiniz baplantıyı pek anlayamadım. Ama sanırsam çözüm şu şekilde.

I inserted the following line
/usr/X11R6/bin/numlockx on
into these two files
/./etc/X11/xinit/xinitrc
/./etc/xdg/xfce4/xinitrc
at different positions, but nothing happened to numlock. Calling numlockx via Terminal does not show any light effects, with or without sudo. And yes, the path of numlock is correct.

Ama ne yapacağımı yine de anlayamadım.

1 Beğeni

Söylediğiniz şekilde denedim fakat yine işe yaramadı.

1 Beğeni

Merhaba;
The numlock and so the numberblock IS working, but the numlock LED is still OFF.

Belki lamba yanmıyordur, lakin rakamları basıyor alabilir.

Selamlar.

1 Beğeni

Merhaba;
Kusura kalmayın, benim bilgisayarda daha açılışta NumLock faal olduğu için deneyemiyorum.

Selamlar.

1 Beğeni

Belki lambada sıkıntı olabilir diyerek önce sayılara basmayı deniyorum, fakat çalışmıyor. Teşekkürler

1 Beğeni

@cuneyt.ulusoy söylemeyi unutmuşum, ama bios ayarlarında numlock ile ilgili bir ayar bulamadım. Sorunum hala devam etmekte

1 Beğeni

Sorunum başka bir forumda çözüme ulaştı, aşağıya bağlantıyı bırakıyorum.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=56878.msg628440#new

1 Beğeni

Ben bunu lightdm kurarak hallettim.

/usr/share/lightdm/lightdm.conf.d içerisinde numlocx lightdm debian ayarı yapılmalı.

Bu arada lightdm açılınca parola alanına odaklanmış gözükmüyor, fakat siz rakamlara basın, doğrudan yazacaktır. Odaklanmış gibidir.

1 Beğeni

numlockx kurulduktan sonra
“greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on” >>/usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-pardus-xfce.conf’ dosyasına yazıp kaydettim sorun kalmadı.
Selam ve dua ile…

4 Beğeni

numlockx i kuramıyorum

1 Beğeni

sudo apt-get install numlocx deneyebilir misiniz.

2 Beğeni