Oracle Java Programını Bulamıyorum

Merhaba,bilgisayarıma oracle java kurmak istedim.Uçbirim’den kuramadım.Debian paket kurucusundan kurdum.Fakat programı bulamıyorum.Java programlarıda (Javayı bulamadığım için) kurulmuyor.Uçbirimde kurulurken
dpkg:Oracle java adlı dosya bulunamadı diye hata veriyordu.Şimdi ise debian paket yöneticisinden tekrar kurmaya çalışsamda sanki java varmış gibi davranıyor.(Pardusun Kendi paket yöneticisi hata veriyor)

Yardım edebilir misiniz?
(Java kurduğum zaman program olarak gelir mi,Java programlarını nasıl kuracağım?)

1 Beğeni

Merhaba @Eiron ucbirimini aciyorsunuz cttr+alt+t sonra bu komutlari giriyorsunuz:

sudo apt update
sudo apt install default-jdk

Hangi java nin yüklü oldugunu tespit etmek icin bu komutu girebilirsiniz:

java -version

Bazi yazilimlar belirli bir java versionu istiyor o zaman o javayi da yüklemeniz lagzim.

Java programlari simdi otomatik calismasi lagzim eger dogru java versionu yüklü ise :smiley:

Kaynak:

1 Beğeni

Pardusta varsayılan olarak Open Java yüklü geliyor. Ek birşey yapmanıza gerek yok.
Bir uygulamayı birlikte aç menüsünde Java ile açabilirsiniz. Eğer yoksa terminalden

java -jar /uygulamadizini/uygulamaadi.uzantisi

komutuyla çalıştırabilirsiniz.
Yani diyelimki indirilenler klasöründeki minecraftı yükleyeceğim ve uzantısıda “.jar”

java -jar /home/mahmut/indirilenler/minecraft.jar

Yok ben OpenJDK kullanmak istemiyorum Oracle Java olsun derseniz de aşağıdan debian paketini yükleyebilirsiniz.

https://www.oracle.com/java/technologies/javase-jdk14-downloads.html

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.