Pardus 17.3 XFCE No Bootable Device Hatası

Onu hiç denemedim evde bir DVD oluşturayım olmadı. Gerçi windowsa gönderken dvd den dönmeye çalıştığımda dvd yi görmemişti ama onuda deneyelim bari denemedğimiz şey kalmadı. :smiley:

ubuntu olmadıysa mintte olmaz muhtemelen ikiside debian tabanlı bence farklı bir taban denemek lazım arch tabanlı manjaro linux gibi.

birde pardus yükledikten sonra aşağıdaki linkte anlatılan boot repair programı kullanılsa işe yarar mı acaba

Boot-Repair - Ubuntu Türkiye Wiki

sorun uefi yada mbr-gpt sorunu değil anlaşılan başka bir sorun var. Biosda secure boot, Intel Smart Response Technology (SRT) ve fast boot seçeneği varsa onları disable yapmayı deneyebilirsiniz. bios ayarları sorun çıkartıyorda olabilir.

Bazı marka cihazların biosları tam bir rezalet. Adam akıllı hiçbir şeyi desteklemiyor.

Tabiki de hocam secure boot ve fast boot seçeneklerini kapatmadan yükleme başlatamıyorsunuz zaten. Boot repair denemedim çünkü grub başarı ile kuruluyor. Sorun şu bios boot edemiyor daha doğrusu efi bölümünü grubun kurulu olduğu alanı çalıştıramıyor. Bunun iki sebebi olabilir dedim gpt mbr formatı yada yanlış bios ayarı diye diski gpt yaptık bios güncelleyip gerekli ayarları yaptık yine olmadı. Debian tabana alıştık hocam diğerleri ile uğraşamam iş yerinde :slight_smile:

Gerçekten öyle hocam profesyonel kullanıcılara hitap etmeyen markaları kesinlikle tercih etmemek lazım. Evde hp, monster ve lenovo cihazlar var maşallah daha çözülmeyen sorunları olmadı. hp yine arada sekteye uğratsada :smiley:

Özellikle Lenovo’nun Thinkpad serisi cihazları hoşuma gitti. Önceden aldığım bir tavsiye üzerine Thinkpad serisiden 2. el bir bilgisayar aldım. Hele ki grafik yongasının güçlü olmasını gerektirecek bir işim olmadığı için Intel HD Graphics 4000 yongası yetiyor. Elhamdulillah sürücüsünde sıkıntı çıkarmıyor zaten :grin:

Packardbell teknik servisine uefi bootu kapatıp legacy boot csm nasıl yapılır sorsanız belki bilmediğimiz yeni bir yöntemi vardır. UEFİ ayarı değişmemesi biosdan garip çünkü bir yöntemi olabileceğini düşünüyorum. aşağıdaki linkte anlatıldığı gibi biosa super user şifresi ayarlayarak denediniz mi?

http://packard-bell-scandic.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/27071/~/how-to-enable-or-disable-secure-boot

Tabiki de hocam. Super user şifresi oluşturmadan zaten biosta secure bootu kapatamıyorsunuz. Secure boot’u kapatmadan da boot seçeneğini değiştirsenizde açılışta security boot uyarısı veriyor ve formatı başlatmıyor.

Yanıma, debian 9.5, ubuntu 16.4.5, pardus 17.3, windows 10 ve mint 19 aldım bakalım :smiley: Bu gün oldu oldu olmadı windows 10 dan devam.

DVD ile de denedim şimdi hocam sonuç yine hüsran. Şimdi başka dağıtımlar deneyeceğim yine dvd ile.

Kurulumdan sonra bios’dan boot menüye girdiğim zaman orada ilk sırada “linux” şeklinde bir ibare görünüyor ama sonuç hep aynı. Şimdi mint kurulumu gerçekleştiriyorum misal yükleme ekranında pardus’u görüyor grub onarımı deneyeceğim.

boot repair işlemide sonuçsuz kaldı hüsraan… Windows’a dönüyorum.

Siz elinizden geleni yaptınız. Packard bell EasyNote ENTE69AP cihazı linux ile uyumlu değil demek ki.

Sanırım bahsettiğiniz gibi teknik servisteki arkadaş bilmiyordu. Packardbell in sitesine girdiğimde linux ile ilgili hiçbir program ve sürücü mevcut değil. Hatta yükleme merkezinde hep windows ile ilgili yükseltmeler vs var. Windows ile de anlaşmaları varmış sitede ibaresi mevcut. Büyük ihtimal anlaşma maddelerinde buda mevcut.

son bios güncellemesinde şöyle bir ibare mevcut “Resolve Linux OS system will auto wake up after enter to S3” lakin yinede görmüyor.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.