Pardus 17.5 XFCE ses sorunu

Merhaba isterseniz bilgisayara format atıp Pardusu yeniden kurayım.sonrada yukarıda belirttiğiniz işlemleri tekrardan yapayım

sekil 3

Evet en güzeli temiz bir kurulum yapmanız.

1 Beğeni

Sizi de meşgul ettim. Hemen temiz kurulum yapıp belirttiğiniz işlemleri uygulayacağım. Teşekkür ederim . Sizi haberdar edeceğim :blush:

Ekran görüntüsü_2020-04-25_09-43-26
Merhaba Kaan bey. Temiz kurulum yaptım . ilk başta verdiğiniz komutları çalıştırdım. Sorunla karşılaşmadım. sonda tetikleyiciler çalıştırılıyor yazıyordu. sonra komut vermem için kullanıcı adım geldi. bende bilgisayarı yeniden başlattım. ses sorunu yine aynı

1gönderiler yeni bir konuya bölündü: Gnome yanına xfce kurdum ses alamıyorum

Harici bir hoperlör ya da kulaklık taktığınızda ses geliyor mu peki?

1 Beğeni

Merhaba Kaan Bey. Hayırlı Ramazanlar. şimdi denedim kulaklıktan ses çok iyi geliyor. bilgisayara mp3 attım vlc media playerle açtım. Bilgisayarın hoperlöründen ses geldiğini duydum. kulağımı hoperlöre yakınlaştırıdım. Hoperlerden ses geliyor ama çok zayıf. duyulmayacak seviyyede geliyor. ne yapa bilirim? Windows 7 ultimate de gayet iyi çalışıyor hoperlöler.
bir de sorum şu, neden forum da yazdığımız mesaj çok geç onaylanıyor? hani tamam bir kaç saat kabul edile bilirde . 2-3 gün nedir anlamıyorum

Sağ alt köşede bulunan ses simgesini tıklayın ve ses ses karıştırıcısını açın. Değerleri değiştirerek denemeler yapınız.

1 Beğeni

Denedim. hepsi 153 db de. yine de aynı

Terminalden alsamixer komutunu çalıştırarak değerleri değiştirerek deneyiniz.

Olmaz ise sırayla aşağıdaki adımları deneyiniz.;

1-
sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf en alta aşağıdaki komutu ekleyin kaydedip kapatın.
options snd-hda-intel model=generic
Sistemi yeniden başlatın.

Not: Yukarıdaki dosya yoksa oluşturup options snd-hda-intel model=auto yazıp kaydet kapatın. Sistemi yeniden başlatın.

2-
sudo aptitude --purge reinstall linux-base komutunu deneyiniz. Sistemi yeniden başlatın.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim Kaan bey. Alsamixer de F6 la HDA İnteli seçtim. headphone değerini artırdığımda ses yükseldi gayet iyi. saöında headphone MİC yazan iki kısım var onlarıda artırmalımıyım?. birde her zaman böylemi kalacak ses değeri yoksa her defa alsamixere girip artımalımıyım?

2 Beğeni

Mikrofon için ayarları test edebilirsiniz. Her zaman ayarlama yapmanıza gerek olmaması gerekiyor.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Minnettarım size. Allah razı olsun Sizden.

1 Beğeni

Kaan bey alsamixer sorunumu çözmüş olsada sistemi yeniden başlattığımda yinede ses kartı alsa mixer de default olarak geliyor. elle değiştirdiğimde ses açılıyor. Forumda böyle bir konu vardı. Qasmixer programı ile çözmüş bir kullanıcı. yükledim ama başarılı olamadım. Nasıl varsayılan olarak hda inteli seçe bilirim?

alsamixerden F6 tuşuna basarak seçim yapınız.

seçimi yapa biliyorum .ama bilgisayarı yeniden başlattığımda yinede default olarak geliyor .

Yukarıdaki mesajda belirtilen yolu deneyiniz:

ekran 2

gedir yerine mousepad yazarak çalıştırınız.
Ayrıca;
cat /proc/asound/modules komut çıktısını görebilir miyim?