Pardus 17'de açılış parolasını devre dışı bırakma

Kaan bey söylenenleri yaptım. Ayrıca Gnome control center dan otomatik girişte yaptım
fakat ogrenci oturumunu kapatıp tekrar açtığımda şifreyi sormaya devam ediyor

sudo nano /etc/lightdm/lightdm.conf komutu ile açılan editördeki aşağıdaki ayarı yapın.

autologin-user=kullanıcı_adı

sudo nano /etc/sudoers komutu ile açılan editörde aşağıdaki satırı ekleyin:

kullanıcı_adı ALL=NOPASSWD:ALL

Not: Açılış otomatik olarak yazdığınız kullanıcı ile olur. Çıkış yaparak istediğiniz kullanıcı ile giriş yapabilirsiniz.

1 Beğeni

arkadaşlar açılış şifresi iptalini görsel olarak bu işi 17 versiyonunda nasıl yaparız?
saygılar

Arkadaşlar öncelikle giriş parolasını kaldırmak doğru değil. Hem güvenlik hem de güncelleme, program yükleme vs vs işlemler için…

Eğer çocuğunuz ve/vaya yakınınız için yapacaksanız olabilir.

Öncelikle yeni bir kullanıcı hesabı oluşturun ki bir sorun olduğunda kendi hesabınızdan bilgisayarı kurtarırsınız. cocuk isimli yeni bir hesap oluşturun mesela. Daha sonra cocuk hesabına hesabı oluştururken oluşturduğunuz parola ile girin. Uçbirim açın. “sudo su” yazarak root yetkisini alın. Tabi bu esnada parola isteyecek ve cocuk hesabının parolasını gireceksiniz. ikinci komut olarak “passwd -d cocuk” yazıyoruz. Açıklama olarak uçbirimde password expiry information changed uyarısı gelecek. Bu kadar. Oturumu kapatınız. Oturum giriş ekranında kendi hesap adınızı seçtiğinizde şifre giriş kutusunun olduğunu göreceksiniz. cocuk isimli hesap adını seçtiğinizde de parola giriş kutusunun olmadığını göreceksiniz. Oturum aç butonuna tıkladığınızda da cocuk hesabına parolasız gireceksiniz.

Ben pardus 17.4 xfce kullanıyorum. Açıklamalar denenmiştir.

Herkese Saygılar

1 Beğeni