Pardus 19.0 XFCE "initramfs" Sorunu

(Sina Bozdoğan) #1

Pardus 19.0 yükledim ancak boot ettikten sonra pardus simgesinden sonra initramfs sorunu alıyorum.Lütfen yardım ediniz.

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #2

Sisteminizi Çalışan Pardus (canlı sistem, Pardus’u kurduğunuz bellek ile açarak Çalışan Pardus seçin) şeklinde açın. Terminalden aşağıdaki komutu çalıştırıp yeniden deneyin:

sudo fsck -fy /dev/sdX

Not: Komuttaki sdX Pardus’un kurulu olan disk bölümüdür. Örnek sda1… gibi.

3 Likes

(Sina Bozdoğan) #3

Yaptım ancak boot menüsünde pardusu kaybettim ve Efi altından girdim aynı hatayı verdi. Harici HDD ye kurulu olduğundan olabilir mi?

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #4

Bu kod boot menüsüdünü etkilemez. Siz grubu nereye kurdunuz?

0 Likes

(Sina Bozdoğan) #5

Grubu kurmak için özel bir yer seçmedim zaten böyle bir ekran gelmedi.Grub Önyükleyici kuruluyor dedi ve kendi kendine kurdu.

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #6

Açılışta e harfine basın ve ok tuşları ile quiet splah yazısının yanına gerelerk 3 yazıp F10 tuşuna basın. Terminal satırında aşağıdaki komutta bulunan sda yerine Pardus’un kurulu olduğu diski yazın ve komutları çalıştırın:

sudo grub-install /dev/sda
sudo update-grub

0 Likes

(Sina Bozdoğan) #7

Şunu sormak istiyorum: Neyin açılışında? Kurulum usb den pardus çalışanı açarken mi yoksa harici HDD den açarken mi?
Terminale pardus çalışandan mı gireceğim yoksa e ye bastıktan sonra açılan terminalden mi?

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #8

Normal açılışta e harfine basın. Terminale e ye bastıktan sonraki işlemleri yaptıktan sonra açılan terminale :slight_smile:

0 Likes

(Sina Bozdoğan) #9

Sayın kaan Bey öncelikle teşekkür ederim.
Sonrasında bu problemle karşılaşmamım sebebi kurulum sırasında 3 aygıt takılı olduğu için kuracağınız diski sdc olarak gösteriyor sonrasında kurulum aygıtını çıkardığınızda kurduğunuz disk sdb ye dönüşüyor yani ben kurulum esnasında sdc ye kurdum fakat kurulum usb sini çıkarınca disk sdb ye dönüştü o yüzden dosyalar bulunamadı. Açılışta e ye basarak linux satırındaki kurulum dizinini kontrol ediniz.
Pardus ekranına girdim ancak beklediğim ve tüm linux dağıtımlarında karşılaştığım wifi sorunu HP laptop kullanıyorsanız büyük ihtimalle Ağ kartı Realtektir ve driver sorunu yaşarsınız bunun için yeni konu açacağım.
Yardım eden kaan Bey’e teşekkürler.

0 Likes