Pardus 19.1 Hakkında

Merhaba Pardus ekibi
Pardusun sürüm takvimine göre 19 Kasım da 19.1 sürümü çıkacak.
Fakat 5 gün sonra kararlı sürüm çıkmasına rağmen, bunun ne alpha veya betası ne de RC sürümü var. Linux dünyasında alışık olmadığımız bir durum bu. Önce deneme sürümünü bizimle paylaşmanız gerekirdi. Test ekibiniz var evet fakat onlarında gözünden bir şey kaçabilir. Biz hem dağıtımı deneyebilir hemde varsa hatalarını bildirirdik.

3 Beğeni

Debianın kararlı sürümünü kulanıyoruz.Testi onlar yapıyor zaten. :slight_smile:

1 Beğeni

Bekir kardeşim. Ubuntu da Debian kullanıyor, Linux Mint’te Ubuntu kullanıyor. KDE Neon’da Ubuntu LTS kullanıyor. Senin fikrinle bunların hiç biri test sürümü çıkarmadan şak diye sürümü yayınlamalı. Mantıklı mı? Elbette değil. Şimdi anlatabildim mi sevgili kardeşim.

ubuntu lts sürümleri zaten geriden takip ediyor.
Kernel sürümleri eski ise kararlıdır.Test edilmiştir zaten.

uname -a
Linux pardus 4.19.0-6-amd64 #1 SMP Debian 4.19.67-2+deb10u1 (2019-09-20) x86_64 GNU/Linux

2 Beğeni

güncelleme gece mi gelecek acaba…

Arkadaşa şunu belirtmek lazım kernel sürümleri 3 gruba ayrılır:
Mainline ana sürüm örnek kernel 5.0 sıfır yeni çıktı 7 ay desteklenecek test edilecek bizzat linus towards abimiz tarafından yazılır.

ikinci adım Daha sonra tüm buglar tespit edilip düzeltildikten sonra Greg Kroah-Hartman ve Sasha Levin bu kişiler yardımcı olur. Stable version ortaya çıkar son olarak ise geliştiricler
Longterm 3. ve son adım dır oda linux dağıtımlarında uzun destekli kernellerin kullanılmasıdır. Şuan da 5.0 sıfır kernel sürümü çıkalı daha 2-3 ay oldu linus towards abimiz yazalı daha stable zar zor geçildi. Cengiz hocamızın dediği gibi olsaydı pardus 4.19 ile değil 5.0 ile çıkardı ve buda bir çok driver sorunu demektir. Bug demektir. potansiyel güvenlik açığı demektir.
The Linux Kernel Archives - Releases buradan detaylara ulaşabilirsiniz.

1 Beğeni

hala gelmedi güncelleme. ne zaman gelecek bilgisi olan yok mu

2 Beğeni

takvime göre bu gece veya yarın güncelleme gelecek.:slight_smile:

1 Beğeni

Yeni yapılan anlaşma ile ilgili Etap için uğraşıyorlar sanırım.
etap19

1 Beğeni

20 Kasımda gelecek yani yarın

Geldi ama daha duyuru yazmamışlar:

sudo apt update && sudo apt full-upgrade

Güncelleme yaptım 93 adet güncelleme var dedi sonra bilgisayarı yeniden başlattım 12 güncelleme var dedi. Ancak bu hatayı alıyorum bir bilgisi olan var mı bu noktada

Ben de hata alıyorum sunucu kaynaklı bir sorun var düzeltmelerini bekleyelim.

1 Beğeni

Aynı hata sanırım teşekkür ederim Umarım en kısa zamanda düzeltilmesi dileğiyle

1 Beğeni

Sunucu kaynaklı hata giderilmiştir, tekrar update && upgrade çekmeniz yeterli olacaktır.

2 Beğeni

Selam,

Pardus 19.1 yayınlanmış, hayırlı olsun :slight_smile:

Sevgiler, saygılar.

2 Beğeni

pardus 19 xfce 64 bit yüklü komutla yükseltmeye çalıştığımda

E: net.downloadhelper.coapp paketinin tekrar kurulması gerekli, ancak gereken arşiv dosyası bulunamıyor.

diye hata veriyor aynı hata Synaptic paket yöneticisi , pardus mağaza ve Gdebi paket kurucu da veriyor

bunu nasıl düzeltebilirim teşekkürler

E: net.downloadhelper.coapp paketinin tekrar kurulması gerekli, ancak gereken arşiv dosyası bulunamıyor.

Bunun anlamı deponuzda başka bir depo ekli synaptic paket yöneticisinden > ayarlar > depolar > depo
Sadece bunların seçili olduğundan emin olun ve tekrar deneyin.

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.