Pardus 19.2 xfce neden çok ram harcıyor?

hala aynı cevaplar alıyorum.bilgisayarım windows 10 yüklü geldi.32 gb emmc bellek yetmediği için linuxa geçtim.
windowsda ram sorunum yok.
diğer linux dağıtımlarında yok.
Bir pardusta sorun yaşıyorum.Bunu sebebini soruyorum.bunu düşürmek için pardus takımının bir çabası yok mu?Diğerleri nasıl aşmış bu sorunu. :slight_smile:
Pardus kullanıyordum.wifi sorunu tam çözemediler.19 çıkınca bu sferde ram sorunu çıktı.

1 Beğeni

Hocam sen hometech almışsın zaten kusura bakma baştan çöp almışsın. 2 gb bellek geliyor onlar genelde. Bende hafiften ram sorunu vardı gnome ve kde masaüstünü kurdum ikisinde de düzeldi. Bende yaşadım wifi sorunu ancak bu sadece pardus ta var demek hata olur eğer bi driver ile sıkıntı yaşıyorsan bu sıkıntı o kerneli kullanan tüm dağıtımlarda vardır. Bu arada laptop aynı değil yanlış anlaşılmasın. :slight_smile:
Hocam şunu da belirteyim sizin tarayıcı açıkken illa ki ram sorununuz olacak çünkü bir tarayıcı açıktıktan ve hatta birden fazla sekme açarsanız zaten ortalama bir tarayıcı 1.5 GB bir ram tüketecek bunu video oynatmayıda katarsak işiniz zor. Windows ta bile donmalar kasmalar olacaktır çok yakın gelecekte. Çünkü bu günün ortalaması 8 gb sade gündelk işler için.

1 Beğeni

hometect kullanmıyorum .:slight_smile:
diğer debian dağıtımlarında wifi sorunu yaşamadım. driver bile yüklemedim.
ram sorunumda yok.
opensuse ,deepin,lubuntu boşta iken onlarda 350 mb ram harcaması.
windowsdada ram sorunum yok.oyun oynarken bile sorun çıkarmıyor.
ram 800 mb ile başlıyor ama hiç 1500 mb üstüne çıktığını görmedim.

pardus 19.2 900 mb boşta iken.firefox açıyorum hemen 1500 stüne çıkıyor ayrı bir program çalıştırsam bu seferde kilitleniyor.

1 Beğeni

Bu konuda geliştiricilerin cevap vermesi lazım, Pardus severler cevaplayınca aynı cümleler oluyor. Hiç olmazsa sonraki güncellemede bu durumu düzeltmek için çalışacağız deseler bile olur aslında ama teknik bilgilere hakim kimselerin ilgilenmesi gerek bu konuyla. Benim bilgisayarımda da Pardus boşta iken 600 MB ram tüketiyor fena değil aslında ama firefox çalıştığı gibi bu sayı 1500 lere dayanıyor. Mint kullanırken vs bende de daha az kaynak tüketimi oluyor. Umarım geliştiriciler kulak kabartırlar.

1 Beğeni

32-bit desteklememe gibi bir durum olamaz. 64-bit işletim sistemi yükleyebildiğiniz PC’ye pekala 32-bit işletim sistemi de yüklenebiliyor olmalı. 2gb ram ile 64-bit kullanmak istiyorsanız devam edin. Benden bu kadar.

3 Beğeni

Pardus 19.2 Sunucu (64-bit) yükleyip xfce elle yükleyince daha az ram harcıyor. :slight_smile:

sudo apt install xfce4 desktop-base

Diğer uygulamalarıda elle yükledim.Çok zamanımı aldı.Ama ram tüketimi düştü.

ben bu yöntemle kde kullanıyorum 600 mb ram harcıyor hem de xfce den daha güzel bir masaüstü deneyimi

1 Beğeni

kde yüklemek için ne yazmalıyım?
gereksiz paketleri bağımlıkları yüklemek istemiyorum.

1 Beğeni

Benim kişisel kullanımıma göre düzenliyorum. en sade ve temel Kde için kde-plasma-desktop paketini kurmanız yetiyor medya oynatıcı ofis programı gibi şeyleri ayrıyeten kurmanız gerekecek tabi.

Burda bir rehber hazırlamış bir kullanıcı gayet de güzel;

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.