Pardus 21.0 Sürüm Geliştirme Duyuruları

Pardus 19.5’ten 21’e sürüm yükseltme işlemi kaç mb internet kullanır?

Okuldaki malum meb filtresi sebebiyle olduğunu düşünüyorum, aşağıdaki hatayı verdi:

pardus@pardus:~$ sudo sh -c "$(wget -O- http://indir.pardus.org.tr/PARDUS/pardus19to21.sh)"
--2021-08-23 09:48:31--  http://indir.pardus.org.tr/PARDUS/pardus19to21.sh
indir.pardus.org.tr (indir.pardus.org.tr) çözümleniyor... 193.140.98.219
indir.pardus.org.tr (indir.pardus.org.tr)[193.140.98.219]:80 bağlanılıyor... bağlantı kuruldu.
HTTP isteği gönderildi, yanıt bekleniyor... 302 Found
Yer: https://indir.pardus.org.tr/PARDUS/pardus19to21.sh [izleyen]
--2021-08-23 09:48:31--  https://indir.pardus.org.tr/PARDUS/pardus19to21.sh
indir.pardus.org.tr (indir.pardus.org.tr)[193.140.98.219]:443 bağlanılıyor... bağlantı kuruldu.
GnuTLS: Resource temporarily unavailable, try again.
GnuTLS: Resource temporarily unavailable, try again.
HATA: `indir.pardus.org.tr' sertifikası güvenilir değil.
HATA: The certificate of `indir.pardus.org.tr' doesn't have a known issuer.

Hata eğer internet kaynaklıysa ve çok yüksek boyutlu değilse telefonu bağlayacağım yükseltmek için.

Sebebi muhtemelen filtre ama çözümü bulduk. Manuel kurulum yapınca düzeldi. Manuel kurulum yükseltme kılavuzunda alt tarafta var.

Selamün Aleyküm
Numlock açık kalmış gibi gözüküyor.
Numlock’u kapatırsanız sorun çözülecektir.

Cevabınız için teşekkür ederim, numlock da kontrol ettim, klavye ayarlarından farklı markaları da seçtim sıkıntı devam etti, son çare olarak Pardus 21 Gnome versiyonunu yükledim sorun çözüldü, muhtemelen xfce sürümünde yazılımsal sıkıntı var, ilgilisinin üzerinde çalışması uygun olacağı kanaatindeyim, ayrıca Gnome versiyonu görsellik olarak tatminkar ve çok beğendim. Emeği geçenlere teşekkürler

1- MEB filtresi sebebiyle otomatik yükseltme yapamadığımdan Manuel yükseltme yaptım. Ama Pardus Yazılım Merkezi gelmiyor. Eski Pardus Mağaza aynen devam ediyor. Neden? (Evdeki laptopta otomatik yükseltme yaptım, onda sıkıntı yok.)

2- Klasörleri tam ekran yapma veya küçültme için kullanılan aşağıdaki simge değişmiyor. Değişse iyi olurdu. Bazı programları (mesela okullarda kullanılan DYS) tam ekran çalıştırmayınca ekranı kaplıyor bile olsa kenardan azıcık kesmeleri yüzünden bazı tuşlar tam görünemeyebiliyor, orada farkedebiliyor. Tam ekran olmadığını da ancak öyle farkediyoruz.

1

3- Whisker menü açıkken ekran görüntüsü alamıyorum. Tuşa bastığımda whisker menü gidiyor. 19.5’te vardı o halbuki.

4- Bazı uygulamalarda kaydetmek için Ctrl+S yaptığımda bana kaydetmeden çıkış yap demişim gibi kaydet-kaydetme butonu geliyor. İşin garibi her zaman da gelmiyor. Önceki sürümlerde böyle şeyler yoktu.

1- Sıfır kurulum kullandığınız uygulamalar için sorun değilse daha iyi olur.
2-Ayarlar-Pencere Yöneticisi-Default olarak ayarlarsanır o simge ve pencere üst çerçevesi küçülüyor.
3- Ekran kaydediciyi açıp zamanlama ayarlarsanız Whisker menüyü de kaydedersiniz.
4- Bilgim yok.

1- Çözüldü. Manuel güncellemeye başlarken sudo nano /etc/apt/sources.list komutu ile source list dosyasını güncellemiş olmama rağmen,

yukarıdaki linkteki tavsiye üzerine sonradan kontrol ettiğimde halen eskisini yazılı gördüm. Onu güncelleyince otomatik düzeldi o da…

2-

Buradan değiştirince kısmen farklı alternatifler var ama yine en güzeli olarak mevcut olanı gördüm. Artık ona alışacağız veya simgede ufak değişiklik yapılabilir pardus default seçeneğinde de. Tam ekran ve küçültülmüş ekran birbirinden farklı olabilir. Pardus geliştiricilerinin aklının bir köşesinde durursa sevinirim. :slight_smile:

3- Ekran görüntüsü aracı açılıp zamanlama ayarlanırsa evet, Whisker menü orada görünüyor. Ama hep kısayolları kullanıyorum. Ctrl+Print, Alt+Print gibi. O şekilde de zamanlayıcı olmuyor. 19.5’te oluyordu.

2 Beğeni

Hocam siz hangi programı çalıştırdınız? Ben appimage dosyasını hiç bir paket vs. indirmeden çalıştırmayı başardım.
Çift tıklayarak çalıştırabilmek için özelliklerden ya da uçbirim üzerniden çalıştırılabilme izni vermelisiniz.

Not: Özel olarak bazı AppImage’ler çalıştırılabilmek için yönetici yetkisi de istiyor onlar için çalıştırma izni verirken başına sudo eklemek yetiyor ve bu her iki işlem için de (sudolu/sudosuz) bir kereye mahsus yapılan bir eylem.

sudo chmod +x dosya.AppImage
2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.