Pardus 21.0 Sürüm Geliştirme Duyuruları

yeni sürümden bazı beklentilerimiz var.
-HDD bölümleme işleri işkence olmaktan çıkarılsın lütfen. Aynı alt yapıyı kullanan Ubuntu ve Mint’teki gibi elle sürüklenebilir şekilde bölümleme yapılabilmeli.
Lütfen rica ediyoruz. HDD bölümleme işlemine el atın.
-Ayrıca yeni çıkan sürüm grub ekranında hala windows/diğer işletim sistemlerini görmüyor. Artık buna da bir çözüm bulun.
Bu işlemler bu kadar zor olmamalı!!!

1 Beğeni

güncelleme kodu yokmudur bunun… iso ile yazdırmak şart mı ? 19.5 kullanıyorum yükseltme komut kodu varsa genel olarak paylaşırsanız yükseltme yapabiliriz iyi olur sanki…

Evet böylesi yoksa, sıfırdan format gerekiyorsa, o kadar programları kurana kadar göbeğimiz çatladı, bir süre dokunmam heralde. 19.5 ile devam ederim. :sweat_smile:

1 Beğeni

Kararlı sürüm yayınlanınca muhtemelen güncelleme komutu da yayınlarlar. Henüz Alpha sürümü olduğu için güncelleme komutu paylaşmadıklarını düşünüyorum.

3 Beğeni

Selamün Aleyküm
/etc/apt/sources.list dosyasındaki ondokuz ifadelerini yirmibir olarak değiştirip sistemi güncelleyin.
Yeni depoya geçmiş olur. Lakin henüz kararlı sürüm yayınlanmadığı için hatalar ile karşılaşmanız mümkün.

3 Beğeni

Merhaba,

Pardus 21 için güncelleştirmeler ve beta1 iso yayınlandı.

:dvd: Pardus 21.0 XFCE Beta1 ISO

:dvd: Pardus 21.0 GNOME Beta1 ISO

:bookmark_tabs: MD5SUMS

– Bazı geliştirme notları:

• Pardus uygulamalarında iyileştirmeler yapıldı.
    • pardus-about, pardus-backgrounds, pardus-configure, pardus-desktops ,pardus-package-installer, pardus-power-manager, pardus-software, pardus-welcome, pardus-xfce-settings, pardus-gnome-settings
  • Gnome sürümü için gerekli eklentiler paketlendi, iyileştirmeler yapıldı.
  • Türkçeleştirme çalışmaları ve sistemsel iyileştirmeler yapıldı.
5 Beğeni

Pardus 21 alpha 2 sürümünde masaüstünde sağ tıklayıp en alttaki masaüstü ayarlarına gelip bastığımda o küçük kısayol penceresi önce bir kayboluyor ayar penceresi açılacak diye beklerken kısayol kutucuğu geri gelip titriyor ve masaüstü ayarları penceresi o şekilde açılıyor. Buradaki kısayol kutucuğunun önce kaybolup sonra geri gelip titreme yapması sorununu çözüme kavuşturulması için belirtmek isterim.

2 Beğeni

Evet, her zaman olmuyor ancak sıklıkla da oluyor denebilir. Sağ tık yapıp, herhangi bir seçeneğe basınca kutucuk titriyor. Yani 3-4 defa gidip geliyor. Bir de buna benzer bir sorunu Shotcut’da yaşadım ama o sanırım programdan dolayıydı. Daha öncede var olabilir belki dikkat etmediğim için gözüme çarpmamıştır.

amaç depoyu güncellemek değil hocam komple kararlı sürüme tek komutta geçmek… öyle olunce gerçekten hatalar verir çalışan stabil sistemide bozmayalım… kararlı sürüm illaki komutla olacaktır diye umuyorum… kendimize göre yaptığımız ince ayarlar programlar var sar baştan olması kötü olur…

merhabalar ben bilgisayarıma formatlayıp 21 betayı kurdum ve evolutionu-ews yükledikten sonra evolutiona epostamı tanıttığımda şifre ekranını gene geçemedim bende tekrar format atarak 19.5 kurdum ve epostamı sorunsuz olarak kullanıyorum.

Merhaba,

Yeni güncelleştirmeler yayınlandı.

– Bazı geliştirme notları:

• Pardus uygulamalarında iyileştirmeler yapıldı.
    • pardus-installer, pardus-java-installer, pardus-software, pardus-welcome
  • Grub paketinde iyileştirmeler yapıldı.
  • Türkçeleştirme çalışmaları ve sistemsel iyileştirmeler yapıldı.

Summary
Paket Adı Yeni Sürüm Eski Sürüm
apache2-bin 2.4.48-3 2.4.46-6
fuse3 3.10.3-2 3.10.3-1
gdebi-core 0.9.5.7+nmu5pardus2 0.9.5.7+nmu5pardus1
gdebi 0.9.5.7+nmu5pardus2 0.9.5.7+nmu5pardus1
grub2-common 2.04-19pardus1 2.04-18pardus1
grub-common 2.04-19pardus1 2.04-18pardus1
grub-pc-bin 2.04-19pardus1 2.04-18pardus1
grub-pc 2.04-19pardus1 2.04-18pardus1
libcurl3-gnutls 7.74.0-1.3+b1 7.74.0-1.2
libcurl4 7.74.0-1.3+b1 7.74.0-1.2
libfuse3-3 3.10.3-2 3.10.3-1
libicu67 67.1-7 67.1-6
libvlc5 3.0.16-1 3.0.12-3
libvlc-bin 3.0.16-1 3.0.12-3
libvlccore9 3.0.16-1 3.0.12-3
pardus-java-installer 0.2.0~Beta1 0.1.0~Beta3
pardus-software 0.1.0~beta2 0.1.0~beta1
pardus-welcome 0.1.0~beta2 0.1.0~beta1
python3-pkg-resources 52.0.0-4 52.0.0-3
python3-urllib3 1.26.5-1~exp1 1.26.4-1
usb.ids 2021.06.06-1 2021.03.31-1
vlc-bin 3.0.16-1 3.0.12-3
vlc-data 3.0.16-1 3.0.12-3
vlc-l10n 3.0.16-1 3.0.12-3
vlc-plugin-access-extra 3.0.16-1 3.0.12-3
vlc-plugin-base 3.0.16-1 3.0.12-3
vlc-plugin-notify 3.0.16-1 3.0.12-3
vlc-plugin-qt 3.0.16-1 3.0.12-3
vlc-plugin-samba 3.0.16-1 3.0.12-3
vlc-plugin-skins2 3.0.16-1 3.0.12-3
vlc-plugin-video-output 3.0.16-1 3.0.12-3
vlc-plugin-video-splitter 3.0.16-1 3.0.12-3
vlc-plugin-visualization 3.0.16-1 3.0.12-3
vlc 3.0.16-1 3.0.12-3

Alpha1 sürümünde belirttiğim bu iki sorun hâlâ devam ediyor.

Düzenleme: En son yapılan güncellemeyle birlikte geri düğmesiyle ilgili sorun azalmış. Özgür olmayan yazılımlarla ilgili uyarıya hâlâ rastlamadım.

1 Beğeni

Merhaba
Öncelikle alphayı sanala kurdum oldukça güzel görünüyor, öyle çok fazla ince detaylarla ilgilenen biri olmadığım için gözüme çarpan bir eksiklik pek göremedim, programlara falan girdim hata ile karşılaşmadım.
Ancak
Çift ekran kartlı sistemler için Nvidia ekran kartı driverı kurulumu, en büyük ve hemen hemen herkesin yaşadığı bir sorun. Ben yaklaşık 2 yıldır ana OS olarak pardus kullanıyorum, Nvidia 950 M ekran kartım var ne denediysem ne yaptıysam driver kurulumunda başarılı olamadım. Grafik işlerimde malesef ekran kartımı kullanamıyorum. Ubuntuda ilk kurulum aşamasında nvidia için bir seçenek var o seçenekle beraber kurulum yapılınca ekran kartı driverı kurulabiliyor. Pardusta da bunun gibi bir çözüm bulunsa . Grafik işlemler için dual botta windowsa geçmek zorunda kalıyorum ve sıkıntı oluyor. Ubuntuyu da kullanmak istemiyorum, pardus ile devam etmek istiyorum.

Teşekkürler.

5 Beğeni

Şu sitedeki yöntemle kurmuştum ben. Pardus Nvidia Ekran Kartı Kurulumu - Dual Monitor - DEV Community

1 Beğeni

Yeni sürüm için bazı güncelleme önerilerim var (19.5’te olmayan, 21’de olup olmadığını bilmiyorum. Daha önce bununla ilgili konu açmış olmama rağmen bir çözüme ulaşmayan konular)

1- Birden fazla dosyayı aynı anda seçip açamıyorum. Örneğin 5 adet calc veya 5 adet writer dosyasını seçip enter yaparak hepsini bir açamıyorum. Ama bu bize çok lazım oluyor.

2- Aynı anda birden fazla resmi yazdıramıyorum. Yazdır dediğimde 2 resmi bir kağıda veya 4 resmi bir kağıda seçeneği gelmiyor. Resimleri teker teker yazdırmam gerekiyor. Bu da çok sıkıntılı.

3- Bu libreoffice ile ilgili, nereye yazacağımı tam bilemedim, onu da buraya ekliyorum. Yazdır dediğimde kaç adet yadıracağımız bölüm için daha fazla kısmına tıklamamız gerekiyor. Bu çok kullanılan bir özellik. Hatta çoğu standart kullanıcı için ilk ekranda görünen kağıt boyutu seçmekten daha fazla kullanılan bir özellik. O gizleyip kopya sayısı görünür yapılsa daha pratik olur.

3 Beğeni

Bu kısma birçok kullanıcı katılıyor… :slight_smile:

4 Beğeni

Linux mint son dağıtımında Prime ve Novau sürücüleri ayrıca Ati de de performans sürücüsü ve açık kaynak sürücüsüne geçiş için bir araç koymuş. İncelenip Pardusa da portlanabilirse ben dahil binlerce kullanıcının sorunu çözülmüş olur.

3 Beğeni

Yukarıdaki cümleye bir ekleme daha yapmak istiyorum. Sadece dosyaların ayrı ayrı açılımında değil. Windows ve ubuntu kullanırken birden fazla video dosyasını seçip enter yaptığımda tamamını playliste sıralı olarak atıp hepsini oynatıyordu vlc. Pardusta birden fazla video seçip enter yaptığımda en son videoyu açıyor sadece.

21 sürümünün geliştirmeleri için bu çoklu dosya açmaya da bir el atın lütfen.

1 Beğeni

Bugün öğlenden beri şu Nvidia muhabbeti yüzünden işkence çektim resmen. Kuramadığım gibi, siyah ekranda kaldı, silene kadar canım çıktı. Az önce silebildim.

Bu mesele hallolmadan, birçok kişi pardustan geri döner bilginize. Ubuntuda bu mesele çözülmüş, kendiliğinden kuruluyor. Aynısını pardusa da bekliyoruz bir an önce…

3 Beğeni

Nvidia sorunu olursa sistemi komple silmenize gerek yok. Buraya yapılması gerekenleri yazayım:

# Nvidia'nın tüm paketlerini silin
sudo apt purge nvidia*
sudo apt autoremove

# Nvidia'nın oluşturduğu Xorg konfigürasyonunu da silin
sudo rm /etc/X11/Xorg.conf
# Aynı zamanda şurada da nvidia ayarları olabilir onları da bulup elle silin:
sudo rm /etc/X11/Xorg.conf.d/nvidia-ayar-dosyasi-ismi.conf

# Açık kaynak nouveau sürücüsünü engelleyen ayarları da silin
# "nvidia-installer-disable-nouveau.conf" yerine farklı isimde olabilir hatırlamıyorum tam, içinde "nouveau" yazan conf dosyasını silseniz yeter
sudo rm /etc/modprobe.d/nvidia-installer-disable-nouveau.conf

# Nouveau tekrar kuralım
sudo apt install xserver-xorg-video-nouveau --reinstall

# initramfs'yi bir güncelleyelim
sudo update-initramfs -u

# yeniden başlatın
sudo reboot

Bu komutları güvenilir kipte veya Pardus açılıp fakat ekran gelmediğinde “CTRL + ALT + F1-F7” tuşuyla terminale düşerek çalıştırırsanız bir sonraki açılışta ekranınız gelir. Nvidia Xorg ayarlarını bozduğu için ekranınız gelmiyor. Yoksa sisteminiz çökmüş değil.

4 Beğeni