Pardus 21.0 Sürüm Geliştirme Duyuruları

Anladım. Simge teması desteklemiyor olabilir. Bu durumda sanırım standart bir paket simgesi de gösterilebilir. Çünkü o simge sanki paket yokmuş gibi bir izlenim verebilir.

2 Beğeni

Hocam Pardus Paket Kurucu gibi diğer Pardus uygulamalarının da simgeleri /usr/share/icons/hicolor dizininde tutulsa bu gözükmeme durumu düzelmez mi?

Diğer Pardus uygulamaları da o şekilde revize edilecektir; ancak uygulama yüklü değilse ikonu da orda olmayacağı için yine gözükmeyecektir.

• Pardus Yazılım Merkezi (PYM) uygulamasında “Sistem simgelerini kullan” çalışmıyor.
  • Açılıştaki logo ve yazı pikselli bir şekilde çok belli oluyor. Hoş durmuyor.
  • ‘Additional Drivers’ ve ‘Software & Updates’ uygulamaları açılmıyor.
  • Pardus Yazılım Merkezinde ‘Ayarlar’ kısmına girince geri butonu çalışmıyor.
  • Pardus Yazılım Merkezinde ‘ArkSigner’ gibi logosu beyaz uygulamalar tema içerisinde kayboluyor.

Fikrim;
Çok fazla bir sorun göremedim ama tasarımları genel olarak beğenmedim. Açılış ekranı pek hoş durmuyor ve temalar ciddiyetten biraz uzak gibime geldi. Eski XFCE teması daha çok resmi bilgisayarlar için uygun gibi duruyordu ve göze sadelik adına daha hoş görünüyordu.
Simge teması da aynı şekilde pek beğenemedim. Eski simge paketi daha hoş duruyordu. Benim önerim, papirus veya kora yönünde doğrusu. Eski simge paketi daha hoştu ama.
Açılış ekranı ise o dolan çubuk var ya, işte o çubuk pek hoş durmamış. Pardus’a basitlik havası katmış 17 ve 19’da ki eski temalara göre gerçekten sınıfta kalmış. Yazı ve logo ayrı bir kötü durmuş.
İlk izlenimlerim bunlar, doğrusu büyük bir eksik ve hata yok bu konu da sistem güzel.

Ekran görüntüsü_2021-06-07_21-41-05

4 Beğeni

O zaman simgeler, direkt sistemi kurarken hicolor içinde sisteme ekli gelse hallolabilir.

1 Beğeni

Pardus Mağaza’da özgür olmayan uygulamaların kurma düğmesinin altında sorumluluk reddi yazısı var. Benzer, hatta durumu daha düzgün açıklayan bir uyarıyı Pardus Yazılım Merkezi’nde de beklerdim.

Geri düğmesinin başlık çubuğunda olması kullanışsız olmuş. Uygulamaya baktıktan sonra geri dönmek isteyince düğme çok uzakta kalıyor, aradaki Pardus ve Depo düğmelerini kullanıp tekrar kategori seçmek daha rahat kalıyor. Geri düğmesi uygulama bilgilerinin olduğu yere indirilebilir veya sol tarafa mağazada olduğu gibi kategori listesi getirilebilir.

Yorum yazma özelliğinin gelmiş olduğunu görmek çok güzel. Hatta GNOME Software yorumlarının gösterilmesi de hoş olmuş.

Giriş sayfasının kategori görünümü şeklinde olması iyi düşünülmüş.

Bunların haricinde mağazada olduğu gibi yazılım merkezinde de sistem temasından bağımsız olarak açık ve koyu seçeneği olabilirse güzel olur bence.

2 Beğeni

Selamün aleyküm. Bu sürümü kendim 1 gün boyunca kullandım, Bazı sorunlar dışında gayet stabildi. Kurulum ve kullanım boyunca karşılaştığım tüm sorunların bir listesini oluşturdum ve Pardus Hakkında uygulamasından oluşturduğum sistem raporlarıyla birlikte metin dosyası olarak siteme yükledim. Liste biraz uzun olduğu için yorumlara direkt göndermek istemedim. :sweat_smile:

Şimdiden çok teşekkür ederim, kolay gelsin.

8 Beğeni

Pardus 21 ile ilgili bir sorun olduğunu sandığım için buraya yazıyorum.

Oturum açarken .profile dosyası okunmalı bildiğim kadarıyla. Ama $HOME/.local/bin dizini olmasına rağmen PATH değişkeninde bu gözükmüyor. Belki export eklimesi eksik olduğu içindir diyerek ekledim ve oturum açtığımda yine gözükmedi. Pardus 19’da sorunsuzdu. Bunun sebebi nedir tam olarak bilemiyorum ama düzeltilirse güzel olur. Şu an .bashrc’ye ekleyeceğim.

İyi çalışmalar.

Ekleme: tty ile giriş yaptığımda .profile dosyası başarı ile okundu ve PATH değişkeni alması gereken değeri aldı. tty ekranında bash kabuğu ve emacs içindeki terminale geçip o oraya da geldi mi diye baktım. Hala PATH değişkeni olması gereken değerdeydi. Sanırım uçbirim açana kadar geçen sürede aracı uygulamalardan birisi PATH değişkenini sıfırlıyor. Bu durumda en mantıklı şey PATH değişkenini .bashrc içinden düzenlemek.

2. Ekleme: Test etmek için .profile dosyasının sonuna touch $HOME/Masaüstü/test satırını ekledim. Grafik arayüz ile oturum açtığımda dosya oluşmazken tty ile oturum açtığımda oluştu. Sanırım grafik arayüz ile oturum açarken .profile dosyası okunmuyor. Dolayısıyla bir etkisi olmuyor.

4 Beğeni

Pardus Yazılım Merkezi ile ilgili birkaç küçük sorun daha bildirecektim.

• Yeni depoya bazı yazılımlar eklenmemiş. Dolayısıyla PYM’de açınca bulunamadı diyor.
    resim

Bence bu durumda bulunamadı demek yerine bir açıklama konsa veya depoda olmayan yazılım PYM’de hiç görünmese daha güzel olur.

• Detaylı kurcalamadığım için şu an farkettiğim bir durum var. Yorum özelliği değişmiş ve bence daha kullanışlı ve güzel olmuş. Elinize sağlık. Orayla ilgili eklenebilecek bir iki önerim var:

• Adınız yazan yer kullanıcı adı, tam isim veya mugshot ile belirlenen isimlerden biri konularak kolaylık sağlanabilir.
    • İsteyenler için pardus forumları hesabı ile entegrasyon sağlanabilir.
    • (Belki çok gereksiz olur ama :)) gpg ile yorum imzalama gibi bir şey olabilir. Ve hatta anahtar forum hesabı ile ilişkide kullanılabilir.
  • Bir de tasarım açısından birkaç öneri. (Öncelikli olanları önce sıraladım.)

• Geri tuşunun konumu pek de rahat değil. Sağ alt köşeye Geri yazısı ile eklenebilir veya arayüz seçme gibi bir ayarla seçim de sağlanabilir.
    • Pencere olarak kendi penceresini kullanması açıkçası beni pek rahatsız etmez ama farklı temalarda pencere yöneticisine uygun davranması kullanıcı açısından daha hoş olabilir belki.
    • Eğer pencere şekli değişirse arama ve menü tuşları da Pardus ve Depo tuşlarının hizasına en sağa veya ortaya taşınabilir.

Sanırım bu kadar. Biraz fazla yazdım kusura bakmayın. Geri tuşu ve Bulunamadı sorunu önceklikli. Diğerleri ise yazarken aklıma geldi.

• Ekleme: Bir de 19 deposunda olan bazı paketler bu depoda eksik. Acaba onlar eklenmeyecek mi? Veya eklenmesi için çalışma devam ediyor mu?
1 Beğeni

Aslında Visual Studio Code yerine Codium gelse daha hoş olur sanki. Telemetry’den arındırılmış hâli.

3 Beğeni

Alternatife öncelik verilmesi tabii daha hoş olur.

2 Beğeni

Bu arada Pardus 21 çıktığında, Kalıp Yazıcı programının Pardus isolarına yapmış olduğu doğrulamaya 21’i eklemeyi de unutmayın.

1 Beğeni

-Pinta varsayilan yukluydu silinmis bu üzdü.
-Yazilim Magazasindan Flatpak yukleme olmali artik.
-Yeni magaza varken ekstra olarak sadece synaptic yeterli ama paketler vs. yuklu gelmis yine gereksiz.
-Yeni simge seti cok guzel fakat sanirim tamamlanmamis, thunar sol menu simgeleri falan eski.
-Hem evolution hem thunderbird… ayni isi yapan 2 uygulamanin yuklu olmasi anlamsiz
-Uygulama temalari bir ahenk icinde olmali… Vlc, firefox gibi uygulamalar genel sisteme uygun temalandirilmali.

Bir de merak; pardustan sorumlu yonetimde bir sistem yok mu… surekli ugulamalar degisiyor… once piw sonra paket kurucu sonra yazilim merkezi… tabi gtk daha iyi olmus ama en basindan niye kararlastirilip yapilmiyor… bir suru zaman ve insan kaynagi bosa harcaniyor… son kullanici alışamıyor.

Emegi gecen herkese tesekkurler.

4 Beğeni

Benim gördüklerim:
1- Pinta yok Gimp var. Bence tersi olmalı çünkü Pinta daha basit bir program, Gimp ise daha profesyonel. Gimp’i isteyen kurmalı. Pinta, Windows’taki Paint’e de benzediğinden durabilir. Ayrıca ufak çizim işlemleri için de kullanışlı.
2- Kurulumda “Grafik Arayüz ile Kur” seçeneğinde bazı bölümler İngilizce kalmış. Meselâ disk aygıtlarını okurken (Disk bölümlendirmeden önce) yukarıdaki yazı İngilizce.
3-Mahmut beyin de ifade ettiği gibi yalnız Thunderbird ya da Evolution kalmalı. Her ikisinin de bulunmasına gerek yok.
4- Pardus Yazılım Yöneticisi artık kendi içersine depoyu da dahil etmiş. Dolayısıyla Synaptic Paket Yöneticisi’ne de gerek yok. Ayrıca Pardus Yazılım Yöneticisi’ndeki ayrım ismi değiştirilebilir. Pardus ve Depo olarak ayrılmış. Pardus yerine Mağaza denebilir. Pardus deyince neyi ifade ettiği tam olarak anlaşılamayabiliyor. Bir şey daha, depo kısmına girince bütün uygulamaların listesi biraz geç geliyor.

Şunu belirtmeliyim ki Pardus 21 temasıyla, yeni/den yazılmış programlarıyla çok güzel olmuş.
Meselâ numlock sorunu çözülmüş. Klavyenin numlocğu açık bir şekilde geldi. Bunun dışında kurulum esnasında önceki gibi internet gerekmedi. İnternetsiz yapılabilir hâle getirilmiş. Bu 19.5’te de gelmiş olabilir.

Çok teşekkür ederiz, kolay gelsin
Saygıyla

3 Beğeni

Pardus 21.0 kendine ait bir masaüstü ile geleceğini bekliyordum. Yine XFCE ile geliyormuş. Gençler içinizde yok mu Pardus’a ait masaüstü yazacak arkadaş. Allah kolaylık versin.

1 Beğeni

Hocam isteğinizi anlıyorum ama şöyle bir sıkıntı var:
Masaüstü yazmak hiç de kolay bir durum değil ne yazık ki. Birden fazla parça var. En basitinden bir panel yazmak dahi uzun zaman alabilir. E tabii bu durumda da masaüstünden önce bir pencere yönetici oluşur. O halde de gerçekten kullanışlı olabilir. Ama bir de ihtiyaç olan başka uygulamalar varken hiç ihtiyaç yokken GNU/Linux dünyasında zaten onlarca örneği olan bir projeye kalkışmak bana çok mantıksız geliyor.

4 Beğeni

Ben de naçizane bir şey eklemek istiyorum. Özellikle masaüstü arkaplan görselleri güzel ama bana yetersiz gibi geliyor. Bu noktada örneğin “Anadolu Ajansı” yılın ve ayın fotoğraflarından oluşan güzel bir havuz oluşturulabilir.

https://photovideorate.aa.com.tr/Winner

3 Beğeni

Heyecanla bekliyorum.
Pardus 21 i

1 Beğeni