Pardus bazen kitlenip sıfırlanıyor

Pardus bazen kitlenip sıfırlanıyor.
Yani her şey kapanıyor siyah bir ekrandan sonra masaüstü geliyor. Nasıl çözülür?

Hocam tavsiyem format atmaktır. Bilgisayar kafayı yemiş. Ya sıfırlayın ya da işletim sistemini windows yapın. Malum Pardus sıkıntılı oluyor hocalarımız için.

Selamunaleyküm
Cihazınızla alakalı bilgi verebilir misiniz? Bir de hangi durumlar olunca sistemde sıkıntı oluyor açıklama yaparsanız daha fazla bilgi verebiliriz.
Normal olarak senelerdir Pardus kullanıyorum ilk zamanlara göre gerçekten çok kararlı genellikle uğraşmadığım sürece bir sıkıntı çıkmıyor belki bir program veya başka bir şey sistemde bozukluk yapabilir

Genelde terminalden işlem yapınca. Her şey kapanıyor. Gnome sağ üstten yenile demişim gibi oluyor.
3100 1660 Tİ 8 GB RAM

Eğer düşündüğüm şeyse aynısı benim de başıma gelmişti

bu sorunlar nvidia sürücülerini yüklemeden önce var mıydı çünkü bende grafik sürücüleri ile denemeler yaparken benzer sorunlarla karşılaşıyordum

birde gnome kullanıyorsanız wyland mi kullanıyorsunuz çünkü nvidia için wylanda desteği pek iyi değil

son olarak terminalden işlem yaparken acaba paket yükleme veya kaldırma sonucunda xorg veya grafikle ilgili bazı paketlerde sıkıntı olmuş olabilir mi çünkü bazen paket kaldırırken farketmeden sistem bileşenleri etkilenebiliyor.

ek olarak
https://forum.pardus.org.tr/t/rehber-pardusa-nvidia-gpu-driver-kurulumu/22231
elinize sağlık güzel bir makale olmuş ama nvidianın sitesindeki readme yi okumanızı tavsiye ederim orada yükleme sırasında xorg devre dışı bırakılmasını istiyor ek olarak bir kaç ayar daha istiyordu ama tam hatırlayamadım (alta eklemeye çalışırım) ondan da kaynaklı olabilir
kaynak:
http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/515.76/README/index.html

http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/515.76/README/commonproblems.html
makalenin sonuna bakabilirsiniz

Valla hatırlamıyorum Nvidia sürücü kurulumu öncesi miydi sonrası mıydı? Galiba sonrasıydı.

büyük ihtimal sonrasıdır veya bir paket sıkıntısı olabilir çünkü benzer sorunları ben de yaşamıştım.
bunun için etkisi yüksek olabilecek bir işlemden önce timeshift ile yedek alıyorum, ne olur ne olmaz sıkıntı olursa bilgisayar çökse bile(donanımsal hariç) kurtarılabiliyor.
tavsiyem eğer vaktiniz varsa verilerinzi yedekleyip bir format atmanız iyi olacak. Ek olarak nvidia sürücüsünü yüklerken readme ye dikkat etmeniz olacak. İnşAllah bir sıkıntı çıkmazsa bu konu hakkında detaylı bir yazı yazmaya çalışırım çünkü yabancı forumlarda da tam net bir cevap yok.

@Arastirmaci Wine bağımlılıklarını yüklerken oluyormuş.

hocam size tavsiyem hiç wine ile uğraşmayın zaten ayarlaması sıkntılı hem eski sürüm onu yerine direk bottles kullanın hem wine yerine

bunları kullanabiliyorsunuz hem de güvenlik açısından çalıştırıcıyı bağımsızlaştırıyor

Hocam Lutris’i çoktan kurup oyun indirdim bile . Şu an sıkıntım yok. Geçmeye gerek var mı şu aşamada?

eğer ki sıkıntı yoksa geçmenize gerek yanılış bilmiyorsam zaten litrus oyunlar için fazlaca optimize edilerek kullanıyor
ama böyle bir alternatfinizin olduğunu gene de bilin

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.