Pardus gnome masaüstü kısayol oluşturma

Ben şunu merak ediyorum, acaba tüm MEB okullarında tüm bilgisayarlar iMac bilgisayarlara geçseydi, okullardaki personeller yine “ya bu ne biçim sistem windowsta şöyle şöyle yapıyordum şimdi aynı şekilde yapamıyorum” der miydi?

Hiç sanmıyorum, bilakis “oooo apple ürünü macler gelmiş, abi bunlar teknoloji harikası, heh şimdi yazıyı kopyalayalım, bir dk niye kopyalanmıyor? haaa tamam burada farklı çalışıyormuş pardon benim cahilliğim” cümleleri gezecekti. Pardus’ta ise “hmm abi pardus ne ya, neyse mecbur dur şunu şuraya atayım, bir dk niye olmadı, ohooo abi çalışmıyor bu sistem böyle sistem mi olur windows ne güzeldi ya” şeklinde aynı olay yaşanıyor.

Özetle C# + Windows’a sülük gibi yapışmış ve aksine hiçbir şeyi kabul etmeyen kendini geliştirmeye kapalı öğretmen/personel’in bu tutumlarına saygı pek duymuyorum. Bu tabi ki Pardus’un her yöntemi en uygun kullanıcı dostu yöntemdir demek değil, ama yanlış olan şey “ben Windows’ta X şeklinde yapıyordum burada da aynısı olsun” bakış açısıyla Pardus’u “Windows Çakması” hale dönüştürmek, yani asıl olan yine Windows, Pardus da ona benzemeye çalışan bir şey işte…

https://youtu.be/q5BO8mKYjUU?si=ipDo_y7_V6mKM-P1 pratik oluyor :grinning: