Pardus İçin Video, Fotoğraf, Müzik Formatları Dönüştürücü Program

İyi günler, kolay gelsin!
İhtiyacım oldu, internete yüklemekte zor geldi (İnternetteki format değiştiricilere). Windows’ta FOrmat Factory vardı, acaba Pardus içinde ses, görüntü, video format değiştirici bir program var mıdır?

Teşekkürler, Saygıyla

Merhaba Enes,

müzik ve vidyo formatları ile ilgi birçok (arayüz) programı var linux’da, ve, bunların birçoğuda arka planda ffmpeg (uçbirim) programını kullanmakta.

ffmpeg çok geniş kapsamlı, “güçlü” bir çoklu ortam aracıdır. Lakin, alışması ve emin şekilde kullanması zaman alabilir/alır.

Birde, günümüzde programların asıl alanları dışında kabiliyetleri barındırmaları olağan bir hal aldı diyebiliriz sanırım; örneğin, Blender (3D) programında bile vidyo (ve ~müzik) düzenleme imkanlarına sahipsin…

Arayüz sevdalısı isen:
Arayüz pek kullanmadığım için, belirleyici ve açıklayıcı bir önerim olmasada (ne yazıkki), şu önerilerde bulunabilirim:

• Başlangıç seviyesindeki bir kullanıcı olarak, basit işlemler (mp4mp3 yap gibi) yapmak niyetinde isen, program seçimindeki kriterler şu olabilir:
    • Kullanımı kolaymı ve hoşuma gidiyormu?
    • “Namı” iyimi.

Arayüz konusunda bilgi sahibi birisi kesin çıkar.

Uçbirim sevdalısı isen:
ffmpeg

sudo apt-get install ffmpeg

ffmpeg için biriki örnek:

# ffmpeg ayarları uzantılara göre otomatikman yaptığından, 
# `mp4` formatından `mp3`'e çevirmek için:
ffmpeg -i benim.mp4 benim.mp3

# klasördeki bütün `mp4` formatındaki dosyaları `mp3`'e çevirmek için mesela:
for v in *.mp4; do
  ffmpeg -i "$v" "${v%.*}.mp3"  
  # bunun için (pardusta öyle) `bash` kabuğu kullanıyor olmalısın
done

# vidyodaki bütün resimleri "çıkartmak" için mesela:
ffmpeg -i benim.mp4 benim-%d.jpg
# __DIKKAT__: Çok fazla resim olur! 
# Hesapla: 1 saniye ortalama ~20-24 resim demek! 
#    Yani: 60*60*24 = 86400 resim yapar

# ...

ffmpeg programı, belirttiğim gibi, çok kapsamlı, belki başlangıçta biraz karmaşık, ama güçlü bir program. Verdiğim örnekler ffmpeg'in en basit “ruhhali” :wink:

Benden bu kadar, bol şans

6 Beğeni

Depoda bulunan “transmageddon” uygulaması da işinize yarayabilir.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim hocam. Komut yazmayı severim ama fazla beceremem ve öğrenmek isterim,
Bir sorum olacak bash kabuğu nedir?

Teşekkürler, saygıyla

Merhabe @KaptanTR,

bash nedir?:

bash, terminal-penceresine (başka isimleri ile Konsol, Uçbirim) yazdığın komutları çalıştıran program oluyor.

bash'in haricinde başka “kabuk”'larda var; Mesela zsh.

“Kabuk” kelimeside “Shell” kelimesinin türkçe karşılığı. Yukarıda belirttiğim programlar (bash, zsh) “kabuk” olarak anılır. Yani:

zsh kabuğu
bash kabuğu
...

info-grafik:

Daha bitirmadiğim bir “Info-Grafik” var. Soruna sipariş edilmiş gibi uyduğundan, bitmemiş olsada yükleyeyim:

Umarım işine yara, kolay gelsin

özel Not:
Rica etsem bana “hocam” diye hitap etmezsin umarım. Hepimiz öğrenciyiz :wink:

3 Beğeni

Çok teşekkür ederim Özgün Bey.
Yolladığınız gönderilere baya bir çaba sarfediyorsunuz.
Anladığım kadarıyla mesela “sudo apt update” komutu bash için ama o komutun yaptığı işlev zsh kabuğunda başka bir komutla çalışıyor. Doğru anlamış mıyım?

Teşekkürler, saygıyla

Seveseve @KaptanTR

Tam olarak dediğin gibi değil:

| kendi başına komut'lar | Görevleri                           |
| ---------------------- + ----------------------------------- |
| sudo                   | Yönetici olarak "iş yapmanı" sağlar |
| bash                   | Sana bir çalışma ortamı sağlar      |

terminal ise bir arayüz (senin için var).

Mesela şu komut satırında

echo !(*.mp4)

echo bir komut ve her kabukta çalışır. Şu ilginç kombinasyonda !( “özel” bir komut. Bunun gibi çeşitli "özel komutlar olabiliyor. Bu özel komutlar, ait oldukları kabuğa özeller. Yani, terminal-Penceresi arka planda o kabuğu kullanmıyorsa, çalışmaz veya hatalı çalışırlar.

Eclipse gibi bir çalışma ortamı kullandıysan bilirsin, mesela python dilinde betik yazmak için bir uzantı yüklemen, ve her python dilinde yazmak istediğinde bir “python-projesi” oluşturmalısın. O projeyi oluşturman, bir çok başka şeyin yanısıra, eclipse'in arka planda python komut’unu ayarlamasına yarıyor. Uçbirimdede aynı şey işte :wink:

Aslında kabuk ile – senin tahmin ettiğim deneyim seviyende – ilgili fazla kafa yormana gerek yok. Buna ben sebep olduğum içim biraz açıklamak istedim. Umarım aktarabilmişimdir.

özet ile şu:
Tek bilmen gereken uçbirimde bash kabuğunun ayarlı olup olmadığı. Eğer ayarları değiştirmediysen zaten bash ayarlı olmalı.

Şu komut ilede ayarlı olan kabuğu öğrenebilirsin:

echo $0

Kolay gelsin

5 Beğeni

Çok sağolun Özgün Bey.
Yine uzun yamışsınız :grinning: Yanlış anlaşılmasın uzun yazıları okumayı severim, benim için bunca uğraştığınız için tekrardan çok teşekkür ediyorum.

Ffmpeg programı sanırım Türkçe karakterleri çalıştıramıyor. İsminde Türkçe karakterler (Ü, Ö, Ğ, İ, Ş, ı,) olan bir videom vardı, mp3’e çevirmek istedim çevirmedi. İsmini Türkçe karakter içermeyen isimle değiştirdiğimde çevirdi.

Teşekkürler, saygıyla

2 Beğeni

winff işinizi görecektir.

sudo apt-get install winff
4 Beğeni

handbrake adında güçlü bir video converter uygulaması var. açık kaynak ve ücretsiz. sitesinden ubuntu için olanı indir. yönergeler var. ppa üzerinden yüklemeyi destekliyor. oradan aldığım yönergedir. ppa eklemek için terminalde bu komutları yaz sırasıyla;

sudo add-apt-repository ppa:stebbins/handbrake-releases
sudo apt-get update

daha sonra

apt-get install handbrake-gtk
apt-get install handbrake-cli

komutları ile yükleme tamamlanır. buna benzer birçok açık kaynak ücretsin uygulama var.bu sadece örnek. kodlara boğulmayacağını düşünüyorum.

1 Beğeni

Merhaba verdiğiniz bilgiler işime yaradı teşekkür ederim. mp4’ü FLV’ye çevirmek için internette konuyu araştırdım.

bağlantısındaki yöntemi denedim, hata alıyorum. Nasıl yapabilirim?

Hata:

1 Beğeni

Dosyanın ismini değiştirerek dener misiniz? Örneğin sadece baba yapın.

2 Beğeni

Oldu teşekkürler, dosya ismindeki boşluk yüzünden kabul etmemiş anladığım kadarıyla. Çok sağolun Cüneyt Bey

1 Beğeni

videoyu sese dönüştürmek isteyenler için en basit çözüm bu olsa gerek. Teşekkürler

2 Beğeni