Pardus Kolay Kurulumu

tar xvf firefox-51.0.1.tar.bz2 komutunda dosya adını yanlış yazmışım. bir önceki versiyonu yazmışım. indirdiğiniz dosyanın adını yazmanız gerkiyor. tar xvf firefox-52.0.tar.bz2 şeklinde olacaktır. Düzeltiyorum.

1 Beğeni

Arkadaşlar yerli olması nedeni ile kurup kullanmak istedim ancak windowsa alışık olduğumuz için kurulum çok zor geldi, Windows da açılmaz oldu. Mecburen yeniden Windows kurmak zorunda kaldım. kurulumun en acemi kullanıcılar için bile çok basit bir hale indirgenmesi ve grup olayının çözülmesi gerekiyor. Ben sıradan bir kullanıcıyım onun için mutlak surette kurulum konusuna el atılması gerekiyor.

1 Beğeni

Bende sizin gibi başlangıçta sıkıntılar yaşadım. İsteyince ve talep edince bu sıkıntılar bir şekilde aşılıyor. Şu an Pardus sisteminin geldiği nokta çok takdire şayan. Ben defalarca kurdum şu an bir sıkıntı yaşamıyorum. Mutlaka bir yerde hata yapıyorsunuzdur. Süreçlerinizi gözden geçirin. Bilgisayarınızda Windows kurulu ise bir alan ayırmanız ve kök bağlantı noktası “/” tayin edip birden fazla harddisk bağlı ise Grub’un MBR Boot kısmının Pardus’un kurulacağı harddiskin seçilmesini öneririm.Kurulum aşamasında sistemde başka bir sistem olup olmadığı sorgulanıyor. Şayet sistemi görmüyorsa Windows’un kurulumunda sıkıntı vardır. Birden fazla harddisk varsa harddisklerin BİOS taki boot sıralamasıda bir faktördür. Bu durumunda dikkate alınması gerekmektedir.

2 Beğeni

Saat 9.30 da başladım kuruluma saat şuan 11.42 hala kurulacak

1 Beğeni

Teşekkür ederim Kaan bey sayenizde sorunu çözdüm.

1 Beğeni

Kurulum süresi 15-30 dakika arasında sürmektedir. (USB ile) Sisteminizde kullandığınız kurulum medyasında bir sıkıntı olabilir.

2 Beğeni

Saat 12.40 hala kurulacak mac kullanıyorum bunda nasıl Flash diskten kurulum yapabilirim

1 Beğeni

Pardus portala erişim için https kullanmadan http://www.pardus.org.tr adresi ile erişim sağlayınız.

Depo adresini eklemek için aşağıdaki işlemleri terminalde uygulayınız;
sudo nano /etc/apt/sources.list
Açılan editöre aşağıdaki satırı kopyalayıp yapıştırınız

deb Index of /pardus/ pardus-devel main non-free contrib

CTRL-O ile kaydedip CTRL-X ile editörü kapatınız.
ya da
synaptic paket yöneticisinde eklemek için;
ikili deb seçip
Url: Index of /pardus/
Dağıtım: pardus-devel
Bölüm(ler): contrib non-free main

3 Beğeni

Çok teşekkür ederim sorun giderildi.

2 Beğeni

Diskleri bölümleme kısmında kaldım hangi seçeneğindeki seçersem seçeyim diskleri bölümleme kısmına atıyor

1 Beğeni

Arkadaşlar merhaba
pardus 2017.2 indirdim USB belleği rufus ile yazdırdım. bilgisayarın açılışını USB olarak ayarladım. Buraya kadar her şey güzel gel gelelim dil vs. seçtikten sonra CD Rom algıla ve bağla geliyor, kurulum CD niz bağlanamıyor hatası veriyor. benim bilgisayarda CD rom yok. Anlayamadığım zaten USB bellekten okuyor ama ne gariptirki bu hatayı veriyor. Epeyce uğraştıktan sonra vazgeçtim. Bu işin bir yolu yordamı varmı.

1 Beğeni

dd modunda yazdırıp deneyiniz.

3 Beğeni

Kesinlikle size katılıyorum. Yazılım karteli olan windowstan kurtulalım diyoruz ama nafile, kurulumundan tut, driver tanıtımından sürücü tanıtmaktan insanı yıldırıyor. Tekrar dönüyorsun windows’a. Bir programı kurmak ve kullanmak bu kadar sıkıntılı olmamalı.

2 Beğeni

Windows kurulumunda sorun olmaz. Çalışan sistemde herhangi bir problem yoktur. Buyrun linkte nasıl yapılacağını açıkladım. Sisteminiz mutlaka efi olmalı. Yoksa kesinlikle grub çok harika çalışır sorunsuz bir şekilde. Pardus’u doğru alana kurmuşsanız Windows hiç bir şekilde bozulmaz.

1 Beğeni

Yıllardır sürücü kurulumları ile bizi uğraştıran windowsa selam(!) olsun :upside_down_face::grin:

Sürücü kurulumu emin olun windowstan kolay. Yeni gelenler, sadece arkaplanda sistemin nasıl işlediği bilmediği için neyi nasıl yapacağını bilmiyor.
Eskiden windowsta nasıl sıkıntılar çekildiğini hatırlayın.
İnsan -doğal olarak- bilmediğinin yabancısıdır.

5 Beğeni

DD modu ile USB ye yazdırdım, kurulumu normal olarak tamamladım, ancak bilgisayar açılırken ne yazıkki grub ortada yoktu. Forumdan araştırdım Boot repair ile sorunu çözdüm bu seferde her şey normal ancak windowsta iken bilgisayarı kapat diyorsun yeniden başlıyor, velhasıl bilgisayar sadece Pardusta kapanıyor.
Sıfırdan tekrar kurulum yaptım ancak hiç bir şekilde grub çalışmıyor. Dolayısı ile grub gelmediği için bilgisayarı açamıyorum. Nihayetinde bilgisayara sıfırdan windows kurmak zorunda kaldım.
Sizden ricam şudur, büyük emekler verilerek bir şeyler yapılıyor, ancak öncelikli olarak sistem kurulumu büyük ölçüde basitleştirilmeli ki herkes rahatlıkla kullanabilsin. Bu konuda zaman zaman verilen cevaplar malesef neredeyse kullanıcıları azarlar şekilde oluyor. Bizim son kullanıcılar olarak amacımız köstek değil destek olmaktır. Kullanımdaki zorluklar hatalar belirlenip geri dönüş yapmak bu işe gönül ve emek verenler ise geri dönüşlere imkanlar ölçüsünde çözüm bulmaktır. Şu an için öncelikli olarak grub sorunu çözülmelidir.

Kullandığım Sistem

İşletim Sistemi : Windows 10 Pro
İşlemci : İntel İ7
Ram: 8 GB
Ekran kartı: Nvidia Geforce GT 520

1 Beğeni

Madem sadece Pardus’ta bilgisayarınız kapanıyor ve Pardus kullanmak istiyorsunuz, atın Windows’u bir kenara. Tek işletim sisteminin Pardus olsun. :grin:
Windows’u size kullandıran şey nedir?

Teşekkürler, Saygıyla

Zafer Bey,

Öncelikle azarlar şekilde cevap veriyorlar demişsiniz. Forum yöneticilerinin birini azarladığına ben şait olmadım.
Sorunlarınıza gelince, dual boot olarak bende kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı yoktur. Windows yanına tek seferde pardusu kurdum ve komut ile update-upgrade yapıldıktan sonra pc yeniden başlatıldığında grup ekranında windows ve pardus şeklinde görülebiliyor.

Kurulum aslında oldukça basit, sizi zorlayan disk bölümlendirme seçeneği sanırım. Onuda destek alarak öğrenirsiniz ve aşina olursunuz. Kurulum sırasında hatalar alıyorsanız iso kalbını pardus yazdırma aracı ile yada rufus ile dd modunda yazdırarak sorunsuz kullanabilirsiniz.

Saygılar.

1 Beğeni

Bakın hala anlatamadığımız şey Windows a hala bağımlı olmamız nedenine gelince işimiz gereği corel draw, Photoshop ve buna benzer bazı programları kullanma zorunluluğumuzdur. Bu şekilde basit ve kestirme cevapları maalesef olmuyor Pardus ev kullanımında yeterli gelir ancak iş anlamına geldiğiniz zaman yeterli gelmiyor. Bu nedenle Her ikisinin de kullanmak zorunluuğu doğuyor

1 Beğeni

Bölümlemeyi bitir ve diskleri kaydet seçeneğini seçerek devam butonuna basınız.

1 Beğeni