Pardus Mağaza ( ~beta sürümü yayınlandı)


(sezer) #431

Pardus gibi bir işletim sistemini ilk defa kullanan biri olarak mağazadaki uyulamaların sayısı bence oldukça az ancak şöyle bir şey varki pardus depo daki uygulama sayısı oldukça fazla depodaki uygulamaları mağazaya geçirmek benim gibi yeni başlayanlara daha kolaylık sağlayacaktır.

Pardus Mağaza daki uygulama sayısı oldukça ve benim gibi pardusa yeni başlayanlar depo dan uygulama indirmede zorluk yaşıyoruz depodaki uygulamaları mağazaya yüklense benim gibi kişilere kolaylık olur.


(Arif) #432

@Yunusemre bey, uygulama mağazası emin adımlarla ve çok güzel ilerliyor elinize sağlık. Bir tavsiye;
Bildiğim kadarıyla Pardus un ilk hedefi kamu kurumları ve tahmin edersiniz ki en çok kamu birimi ve personeli Milli Eğitim Bakanlığında ve akıllı tahtalarla (ETAP ile) beraber en çok pardus kullanan kamu kurumu da belki de MEB dir. Ama uygulama mağazası maalesef MEB hatlarında engelli. Belki sizi aşıyordur bilmiyorum ama Bakanlık ile görüşülerek bu sorunun ortadan kalkması bence elzem.
Aynı şevkle ve istekle çalışmalarınızda başarılar…


(Yunusemre Şentürk) #433

Mağazanın meb e özel bir serverını meb ağına taşımayı teklif edicem inş değerlendirirler. Her isteri yapmaya çalışıyoruz atlamadan, sabredelim çözüleceğini umalım. Teşekkürler.


(Bülent Ergün) #434

Aynen bende öyle. PARDUS’u sevdirmemiz lazım. Yaşasın özgürlük :+1:


(Yunusemre Şentürk) #435

Israrla koyu tema sevmediğini belirten arkadaşa selamlar …

:slight_smile:


(Yunusemre Şentürk) #436

Şuan stabilite testlerini yapıyor ve eksik içerikleri tamamlamaya çalışıyoruz.

Yok ben dayanamıyorum diyen varsa :slight_smile: elle yükleyip test edebilir, server ı canlıya aldık.

Buyrun:

https://github.com/yunusem/pardus-store/releases/download/debian%2F0.3.0_beta1/pardus-store_0.3.0.beta1_amd64.deb


(Yunusemre Şentürk) #437

Yükleyip test etmeye başlayanlar için not:

timeshift sanki sisteminizde yüklü gibi gözüküyor, bunun sebebi geliştirme ortamı yerelinde bulunan depolar henüz canlıya alınmadı, yarın ilk iş talimatı vericem. Bilginiz olsun.

Oylama sistemi ve indirme sayacının düzgün çalıştığını düşünüyoruz, arayüzde bir sürü küçük sürprizler hover effectler bulunmakta, deneyimleyebilenlerden geri bildirim beklemekteyiz.

Saygılarımla.


(Faruk GÖLLER) #438

Hocam tasarımları çözünürlüğü büyük cihazlarda yapıyorsunuz ve test yaparken (görünüm adına) daha düşük çözünürlükte cihazlarda test etme durumunuz pek yok sanırım. Şunu söylemek istiyorum; büyük monitörü bağladığımda simgeler gayet iyi görünüyor ama laptopun kendi ekranında (1366*768) baktığımda mağazadaki simgeler-kutucuklar çok büyük görünüyor. Bu konuda bir şeyler yapılması gerekiyor sanırım. Diğer arkadaşlar da aynı durumu yaşıyorlarsa bildirsinler, belki de sadece benim için böyle de olabilir bu durum.

İyi çalışmalar.


(Mehmet AKDEMİR) #439

Merhaba Yunus bey, emeği geçenlerin eline sağlık.

1-) Şuan depoda olan sürümde var mı bilmiyorum ama dokunmatik ekranlar için mouse ile sayfa kaydırma eklemişsiniz güzel olmuş.
2-) Ekran çözünürlüğüm: 1366x768. @efeyaryukey 'in dediği gibi bu tarz düşük çözünürlükte simgeler vs. çok büyük görünüyor. Kötü gözüktüğü kanaatindeyim. Olmazsa olmaz değil. Bu konuda mağazaya eklenen uygulama sayısı arttıkça ve ekranda gösterilen uygulama sayısı arttırarak çözülebilir.
3-) 1366x768p ekran çözünürlüğünde tam ekran yapınca “Detaylar için tıklayın” yazısı ana kutunun dışına taşıyor.
Pardus%20Ma%C4%9Faza_001
4-) Uygulama detay sayfasında iken kur dediğimiz de işlemin ilerleme sürecine dair herhangi bir animasyon progressbar vs. yok
5-) Uygulama detay sayfasında; ana sayfada ki ( KUR > YÜKLE ) olayı yok “KUR” butonuna basınca direkt kuruyor.
6-) Mağaza sol tarafında uygulama kategorisi arkaplan saydam olmuş. Blur efekti de olsa hatta uygulama detayları sayfası, ana ekranın üstünde açılıp arka planı blur olsa çok daha süper olur.
7-) 1366x768p ekran çözünürlüğünde tam ekran yapınca Ana ekranda uygulama kurarken indirme boyutu bilgisi, progressbar yüzdesinin üzerine geliyor ve kötü görüntü oluşturuyor.
Ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2019-01-14_22-54-20
:sunglasses: Mouse’ı uygulama kutusundan çıkarınca uygulama simgesi kısa detayların üstüne geliyor. çok önemli değil ama geliyor :slight_smile:
Ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2019-01-14_23-14-20
9-) Uygulama detay sayfasında ki uygulama versiyonu bilgisi en altta kalmış aşağıda gösterdiğim yer de olması daha iyi olur kanaatindeyim.


10-) Yine üstteki resimde görülen sorumluluk reddi kısmı hover olayı çok hızlı mouse üstünden geçerken şıpşak açılıp kapanıyor. animasyon için gecikme eklenebilir.
11-) Uygulama yükleyince ekranın sağ üst köşesinde çıkan bildirim balonu çok uzun süre duruyor gibi.
12-) Yorumlar ve oylamalar kısmı sağ alt bölgesi boş kalmış. Sanırım Final sürümünde orada yorum yazdığımız alan olacak.
13-) Uygulama arama kısmında olmayan bir uygulamayı arayınca bulunamadı yada yok vb. bir ikaz yok ana sayfa bomboş duruyor. Orada bir Uyarı metni yada resim olabilir.
14-) Uygulama detay sayfasında yüklenen uygulamanın diskte ne kadar yer kapladığı bilgisi yer alabilir. Olmassa olmaz değil. olsa güzel olur.
15-) Karşılama ekranı güzel olmuş. Uygulama anketi kısmı sadece o iş için çok büyük. tabi final sürümü görmeden erken ama oraya aylık yada yıllık en çok indirilen uygulama sıralaması koyulabilir. sadece fikir.
16-) Sol kategori animasyonu güzel.

Bunların haricinde bir çok programı kurup kaldırdım herhangi bir problem çıkmadı.


(Yunusemre Şentürk) #440

İşte geri bildirim böyle olur. Çok teşekkürler. Çözünürlük te yazıların oturmaması problemi dpi ayarınızdan kaynaklanıyor olablir, sistem ayarları görünüm kısmından özel dpi seçeneğini kapatıp tekrar test edip geri dönüş yapabilir misiniz.


(Mehmet AKDEMİR) #441

Özel DPI kapattıp yeniden başlatttıktan sonraki ekran görüntüsü. yine aynı.


(Yunusemre Şentürk) #442

Düşük çözünürlükte compact tasarım şart oldu demekki.

Hızlı cevap için teşekkürler.

Blur effect için inanır mısınız 48 saattir uğraşıyorum, XFCE window compositor kaynaklı problemler oluyor. Daha iyi bir çözüm bulana kadar malesef böyle idare edeceğiz.


(Mehmet AKDEMİR) #443

Dediğim gibi olmassa olmaz değil. Olsa idi çok güzel olurdu. Elinize sağlık.


(Bülent Ergün) #444

Açık tema daha isabetli olmuş. Aslında tema ayarlanabilir de yapılabilir. İsteyen koyu isteyen açık kullansın.


(Yunusemre Şentürk) #445

Ayarlar içinde, dediğiniz gibi zaten.


(Yunusemre Şentürk) #447

Yorumları kaleye alınmayacak bir kişi daha, teşekkürler.

Yani şu altyapıları adamlar komple boşuna yazmış @fatihaslamaci ’ ya göre amatörce binlerce tasarımcı kafa patlatmış olaya:

Not: Pardus Mağaza stock material design prensiplerini kullanmaktadır.

https://doc.qt.io/qt-5/qtquickcontrols2-material.html


(Fatih Aşlamacı) #448

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)


(Yunusemre Şentürk) #450

(Yunusemre Şentürk) #452

Sıcağı sıcağına detay paylaşayım,

@mamoo Beyin geri bildirimi üzerinden anlatarak gideceğim:

Bu en başından beri var sıkıntı yok :slight_smile:

Çözünürlük problemleri giderildi hatta, virtual box da guest edition olmadan sanalda test edebilmek için minimum ölçüler 1024x768 e sığacak şekilde compact hale getirildi.

Farklı bir tasarım kullanılarak düzeltildi.

Evet bunun doğrusu bu, uygulama kutucuklarının olduğu bölümde iki kademe olmasının sebebi ve hatta download sürecinde iptal edebilme yeteneği, yanlış tıklamalardan kaynaklanan kullanıcıyı üzen senaryolardan kurtulmak. Yani navigasyon yönetimi açısından detay incelemesine kadar girmiş biri onaya ihtiyaç duymamalı, fazla tıklama da kullanımı zorlaştırdığı için özellikle ayarlandı.

Bu konu da özellikle böyle hazırlanmış bir durum. Kısaca; Uygulamayı hali hazırda takip eden versiyon farkına kadar bilen bir kullanıcı en alta inip incelemekte problem yaşamaz ancak, daha uygulamayı yeni tanıyan, tanışmak üzere olan test etmek isteyen bir kullanıcı için ilk başta versiyon bilgisi ilgisizdir ve öyle olmalıdır.

Tam tarif ettiğiniz şekilde düzeltildi.

Kullanıcı tiplerine göre değişen bir durum, arayüzü kullanım hızı gerçekten yavaş olan (gayet doğal bir durum) kullanıcılar için 13. sn gibi bir süre belirlendi ve o kullanılmaktadır.

“Eşleşme bulunamadı” açıklamasını içeren metin listenin ortasında görünür bir şekilde konumlandırıldı.

Bunu da github da issue girmenizi rica edeceğim güzel öneri acelesi yok, fakat araya kaynamasın kalıcı hale gelsin.

Geri bildirim için tekrar teşekkürler.

https://github.com/yunusem/pardus-store/releases/download/0.3.0_beta2/pardus-store_0.3.0.beta2_amd64.deb


(Bülent Ergün) #453

Beta mağazada uygulama simgeleri 1366x768 çözünürlük ile çok çok büyük görünüyor.