Pardus özelleşmiş Kurulum iso dosyası oluşturma

İyi günler. Kurumumuzda uzun bir süredir pardus kullanmaktayız. Her bilgisayara sertifika, gthumb, pdf görüntüleyici, uyap editör vb. programlar eklemekte ve ayar yapmaktayız. İsteğimize özgü programların yer aldığı özelleşmiş bir pardus kurulum iso dosyası nasıl hazırlayabilirim?

2 Beğeni

Özelleştirilmiş İso yu bilmiyorum ama başka bir çözüm önerebilirim.

Bahsettiğiniz programların tamamının .deb paketlerini bir klasöre toplayın

Bu klasörde iken sağ tıklayıp Terminali burada aç’a tıklayın.

Terminale aşapıdakini yazıp hepsini tek seferde yükleyin.

sudo dpkg -i *.deb

Yüklediğiniz herhanbir bilgisayardaki /home klasörünü diğer bilgisayarlara doğrudan kopyalayıp yapıştırın.

Hem ayarlarınız hem programlarınız yüklenmiş olur.

4 Beğeni

Teşekkür ederim. Ama kaldırmam gereken programlarda oluyor. Sonra libreoffice dil paketi yükle. Meb sertifikası kur. firefoxa türkçe dil denetimi ekle sonra yine buna meb sertifikası kur. Baya zaman alıyor. Benim istediğim ben bu ayarlamaları bir şekilde dağıtımın içine entegre edim. Diğer okullardaki arkadaşlarda aynı şekilde hızlıca kurabilsinler. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Ama ihtiyacımı karşılamıyor.

Şu konuya çözüm bulunursa çok sevinirim. Çok kez sistemi çökerten biri olarak epey işime yarar.

1 Beğeni

Kendi dağıtımlarını yapıp yayan birçok kişi var dediğiniz şekilde iso hazırlanabilir. Ama yöntemini bilmek gerek.

1 Beğeni

http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=8280.0
Burayı bir inceleyin isterseniz. Aradığınız şey olabilir.

3 Beğeni

Teşekkürler deneyelim hocam. Sonucu yine buraya yazarım.

Mustafa beyin sorusunun cevabını bende merak ediyordum. Sytemback programını sistemime kurup çalışan usb bellek oluşturdum. Gerçekten muhteşem bir şey şuanda bu yazıları usb bellek üzerinden çalışan sistemden yazıyorum. 10 gb yer tuttu imaj dosyası fakat kurduğum ne kadar program v.s varsa içinde kullanıcı dosyalarını dahil etmedim. Bu yöntem ile özelleştirilebilir iso oluşturulabilir. Teşekkür ederim Sezgin bey sayenizde yeni şeyler öğrendim.

3 Beğeni

Selamun aleyküm.
Sezgin MENDİL Bey bu faydalı bilgi için size teşekkür ederim.
Serkan Gündoğdu Bey size de geri bildiriminiz için teşekkür ederim.
Allah sizlerden razı olsun. Sayenizde kendi sistemimi canlı
(live) yapabildim. Nasıl yaptığımı da paylaşayım. İlk olarak

adresinden Systemback programını indirdim ve dosyaya sağ tıklayıp, Buraya
ayıkla komutu ile açtım. Açılan klasörün içine girip, farenin oku boş bir
yerdeyken fareye sağ tıklayıp, Burada Terminal Aç’a tıkladım.

sudo ./install.sh

komutunu girdim. Şifremi girdim. Klavyedeki 5 tuşuna bastım. Yükleme
tamamlandıktan sonra Başlatıcı>Sistem yoluyla Systemback programını başlattım.
Şifremi girdim. OK düğmesine tıkladım.
Çalışan sistem oluşturma düğmesine tıkladım. Açılan penceredeki ayarları aşağıda
gösterdiğim resimdeki ayarların aynısı olarak yaptım ve Yeni oluştur düğmesine
tıkladım.

İşlem bittiğinde OK düğmesine tıkladım. Oluşturulan çalışan kalıplar
kısmında gördüğüm sblive ile biten yazıya tıkladım ve ISO’ya dönüştür düğmesine
tıkladım. İşlem bitince programı kapatıp, Başlatıcı>Dosya Yöneticisi yoluyla
açtığım pencerede Dosya Sistemi düğmesine tıklayıp, home dizininde oluşturulan
iso uzantılı dosyayı gördüm.
Bu iso uzantılı dosyayı Pardus Disk Kalıbı Yazıcı programı ile flash
(taşınabilir) belleğe yazdırdım.
Taşınabilir bellek takılıyken, bilgisayarı yeniden başlattım. BIOS ayarlarımda
Boot menüsüne geldim. Hard Disk Drives kısmında taşınabilir belleğimi
birinci sıraya aldım, kaydedip, çıktım.
Bunun pek çok kişiye kolaylık sağlamasını bekliyorum.

Hayırlı günler dilerim.

6 Beğeni

İlhami Bey sizin iso dosyası kaç GB yer kapladı acaba benim sistem baya yer tuttu

Ben de denemiştim ve başarılı bulmuştum.
Faydamız olduğuna sevindim, bol Pardus’lu günler.

Serkan Bey benim sistemin iso uzantılı dosyası yaklaşık 3,2 GB oldu. Yani, DVD’ye yazılabilecek boyutta oldu.

Ekleme: Ben işlemi iki defa yaptım. Birincide Kullanıcı veri dosyalarını içer seçili değildi ve iso uzantılı dosya yaklaşık 3 GB olmuştu. Yani, çok az fark ediyor. Bence, Kullanıcı veri dosyalarını içer seçili olarak iso dosyası oluşturulmalı.

1 Beğeni

Benim sistemde çok aşırı yer tuttu tekrardan deneyeceğim. Teşekkür ederim

Selamun aleyküm.

Mustafa ÖZAYDIN Bey’e bir öneri de ben sunayım.
Kendi bilgisayarınızda Pardus’u kuracağınız sabit disk parçasını olabildiğince küçük (örneğin 13 GB gibi) yapıp, sistemi kurup, bütün ayarlamaları yaptıktan sonra bilgisayarı kapatıp, Pardus’u Çalışan olarak açıp, Diskler programı ile yedeğini alıp, sadece Pardus işletim sistemi kurulmuş diğer bilgisayarlara taşıyıp (ki bu bilgisayarlarda Pardus kurulacak sabit disk parçasının sizin yedeğiniz ile aynı boyutta yapılmış olması gerekmekte (örneğin 13 GB gibi)) yine Pardus’u Çalışan olarak açıp, Diskler programı ile yedeği (yani kalıbı) yazdırıp, Gparted programını açıp, Gparted ile Pardus’un kurulu olduğu sabit disk parçasını genişletip (örneğin 40 GB’a çıkarıp) işlerinizi kolaylaştırabileceğinizi düşünüyorum.

Hayırlı günler dilerim.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.