Pardus Wi-fi’a bağlanamıyorum

Merhabalar, daha bir gün önce msi laptopumda pardus 21.5 GNOME versiyonunu windowsun yanına dual boot olarak kurmuştum. Ama nedense windows kadar kolay bir şekilde wi-fi a bağlanamadım. Hatta wi-fi ayarını bile bulamadım. Forumlara baktım ama biraz kafam karıştı ve büyük ihtimal yeni başladığım için tam olarak yapamadım ve dolayısıyla tam olarak ne yapacağımı anlayabilmem için biraz detaya ihtiyacım olabilir. Yardım edecek olan herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Merhaba, ayarlara girince yanda kablosuz yazan bölüm var mı?

Giriş yaptığınızda sağ üst köşedeki alanda kablosuz bağlantı seçeneği çıkması gerekiyor. Orada çıkmazsa yine sağ üst köşeden, ayarlardan kablosuz ayarlarından kablosuz ağınızı tanıtabilirsiniz.

Kablosuz ayarları görünmüyorsa kablosuz bağdaştırıcınızı Pardus tanımamış olabilir.

Maalesef sağ üst köşede hiçbir ağ ayarı bulamadım.

Sonrada arama kısmına yazarak galiba kablosuz ayarını buldum ama ondada böyle bir hata veriyor.

Uçbirimi açıp şu iki paketi kurabilir misiniz? Bilgi alma amaçlıdır.

Kurulum için şu komutları girebilirsiniz.

sudo apt install lshw

Kurulum için sizden kullanıcı parolanızı isteyecektir.

Sonrasında sırasıyla aşağıdaki komutların çıktılarını bizimle paylaşabilir misiniz.

lshw -C network

Ayrıca bunların işe yaramaması ihtimaline karşı bilgisayarınızın marka ve modelini tam olarak paylaşabilir misiniz? Belki oradan bir sonucu varılabilir.

Sorun büyük değil, sadece uygun sürücünün kurulması gerekiyor.

WARNING: you should run this program as super-user.
*-network UNCLAIMED
description: Network controller
product: Intel Corporation
vendor: Intel Corporation
physical id: 14.3
bus info: pci@0000:00:14.3
version: 11
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: cap_list
configuration: latency=0
resources: iomemory:420-41f memory:423223c000-423223ffff
*-network
description: Ethernet interface
product: RTL8125 2.5GbE Controller
vendor: Realtek Semiconductor Co., Ltd.
physical id: 0
bus info: pci@0000:04:00.0
logical name: enp4s0
version: 05
serial: 04:7c:16:2e:cf:b0
size: 100Mbit/s
capacity: 1Gbit/s
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: bus_master cap_list ethernet physical tp mii 10bt 10bt-fd 100bt 100bt-fd 1000bt-fd autonegotiation
configuration: autonegotiation=on broadcast=yes driver=r8169 driverversion=5.10.0-23-amd64 duplex=full firmware=rtl8125b-2_0.0.2 07/13/20 ip=192.168.1.100 latency=0 link=yes multicast=yes port=twisted pair speed=100Mbit/s
resources: irq:17 ioport:4000(size=256) memory:55600000-5560ffff memory:55610000-55613fff
WARNING: output may be incomplete or inaccurate, you should run this program as super-user.

Aldığım çıktı bu…

Laptop Markası: MSI
Laptom Modeli: MSI Vector GP66HX

birde galiba wi-fi sürücüm(ve ya kartım)(windowsdan ayarlardan baktım) Intel Wi-fi 6E AX211

Fn+F5tuşlarını kontrol et uçak moduna alınmış olabilir.

Wifi cihazının sürücüsünü lspci ve lsusb komutlarının çıktılarını paylaşırsan öğrenebiliriz. Uçak modunda ise çıkmaz.

Uçbirimden/terminalden şu komutları girip bilgisayarınızı yeniden başlatabilir misiniz?

sudo apt update && apt install firmware-iwlwifi
sudo modprobe -r iwlwifi ; modprobe iwlwifi

Kaynakça:

Merhaba, problemi kernel versiyonunu güncelleyip sonrada github dan linux firmware paketini indirip çözdüm. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.