Pardus yüklendi fakat grub gelmiyor

Haklı olabilirsin Hasan. Ben de disk yapılandırmamda sorun olduğunu düşünüp PC yi yeniden ele almayı düşündüm ama önce senin yöntemi denemek isterim açıkası.

Boot-Repair Disk İSO için tavsiye ettiğin indirme linki var mı?

Merhaba aşağıdaki adımları deneyerek tekrar yükleme yapabilir misiniz? Ayrıca özelden mailinizi verebilirseniz boot repair programını size mail ile yollayabilirim.

Yükleme sırasında bölümleri düzenlemede (Gparted) pardus kurulu bölümü biçimlendirdikten sonra >>> Aygıt > Yeni bölüm oluştur > gpt seçerek yeni dosya sistemini yerleştirdikten sonra diski biçimlendirip yükleme işlemini başlatıp dener misiniz.

1 Beğeni

zaten bir tane var. Ubuntu tabanlı. Arama motorlarında arayınca çıkıyor.

1 Beğeni

Merhaba, usb ile bağladığım harici diskte ubuntu linux kullanıyordum. USB harddisk bağlı olmadığında Direk windows çalışıyordu. Usb disk takılıyken açtığımda group geliyordu. Aynı şekilde pardus yükledim. Direk pardus açılıyor. Grup çıkmıyor. Usb disk takılıdeğilken;

error: no such device: edb88f51- …
grub rescue>

hatası veriyor.

Harici harddisk takılı olmadığında windows un, Takılı ikende pardusun çalışmasını istiyorum. Ne yapmalıyım?

Sorunu çözdüm. Grub u yanlışlıkla sda ya kurmuşum. :grin: Tekrar pardusu kurmaya başladım bu sefer grub u sdc1 e kurdum. Pardus usb harddis takılıyken sorunsuz çalışıyor ama window hala çalışmıyordu.

win7 cd si ile başlatıp komut satırına;

bootrec/fixmbr komutunu verdiğimizde windows un ön yükleyicisini onardı.

Şimdi USB harddis takılı değilken window, takılı iken pardus çalışıyor.

Boot -Repair Disk ile işimi hallettim. Şu an Pardus un XFCE sürümünden yazıyorum. İlginiz için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

2 Beğeni

ubuntunun orijinal GRUB’unu kullan yada çare yok.yanlış yapmış olabilirsin.

Pars Kardeşim bendede aynı sorun var. yerel disk c de windows kurulu , d ye pardusu kurdum. (kurulum kılavuzunu takip ederek) her şey güzeldi buraya kadar. kurulum bittikten sonra yeniden başlattım. ama hep windows açılıyo. pardusun kurulu olduğu diski görmüyo bile ? yaptıklarınızı paylaşabilirseniz çok memnun olurum. şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

pardus son sürüm 3 kez kurdum ama her şeyi denememe rağmen (en azından ben öyle düşünüyorum) grubta sadece pardus geliyor, windows son sürüm yüklüydü ama görünmüyor, biostan UEFI öncelik yapınca direk windows açılıyor pardus yok, legacy yapınca pardus grub geliyor windows yok, sürekli biostan değiştirmek zorun da mı kalacağım, yoksa bir çözümü var mı?

1 Beğeni

Cüneyt Bey ilginiz için teşekkür ederim, bunu sizin paylaşımınızdan görüp denemiştim hatta grub customizeri canlı cd olarak ta denedim yine olmadı. şimdi tekrar yazdıklarınızı uyguladım customizer açıldı ve sonuç:

libgtkmm-3.0-1

Merhaba ustalarım
pardusun gurubunu ağ kartını bilgisayar tanımadığı için kuramadım… sistem grubsuz kuruldu. ben de boot repair iso oluşturdum sistemiaçınca boot repairi çalıştırınca aşağıdaki hatayı veriyor. sistem internete bağlı ama çözemedim.

iso kalıp dosyasını piw (http://indir.pardus.org.tr/PARDUS/piw.zip) veya rufus programı ile flash belleğinize yazdırıp deneyiniz.
Not: Windows altından Rufus.exe programı ile yazdıracaksanız dd modunda yazdırmanız gerekmektedir.

Zaten rufus ile yazdırdım ki… Boot repair sistemi sorunsuz açılıyor zaten. Sonrasında hata veriyor…

dd modunda yazdırdınızmı? İndirdiğiniz iso kalıp dosyasının md5 kodunu karşılaştırdınızmı?

dd modunda yazdırdınızmı? İndirdiğiniz iso kalıp dosyasının md5 kodunu karşılaştırdınızmı?

md5 kodu derken ne ile karşılaştıracağım orayı anlayamadım…???

Cüneyt bey, hem verdiğiniz program ile hem de rufus dd mod ile yazdırdım ama o zaman benim bilgisayar başlangıçta USB yı bile görmedi. Normal ISO modunda rufus ile yazınca görüyor. Sistem açılıyor ama daha ilk başlangıçta resimdeki hatayı veriyor… maalesef:tired_face: bu gidişle Pardus tan vazgeçeceğim çok seviyordum. Ama bir hata oldu network manager i kaldırdım. Ondan sonra tekrar Internete bağlanamadım. Format atmak zorunda kaldım. Formatta da ağ kartımı tanımadığı için bilgisayarım grub kurulamıyor…

Pardus 17.2 Sürüm Notları – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM linkindeki en altta bulunan kodlar. http://www.winmd5.com/ buradaki program ile öğrenerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

Baktım sorun yok Cüneyt bey. Bu arada siz USB ye yazdırma derken Pardus ISO sunu mu yoksa boot repair ISO yu mu kastetmştiniz.