Pardusa S4A kurdum ama çalışmıyor

Merhaba,
Pardusa çocuklar S4A (Scratch for Arduino) kurdum ama çalışmıyor.
Aşağıdaki satırları denedim, ia32-libs paketi eksik falan dedi.
ia32-libs paketi nasıl kurulur? Ya da çözüm nedir?

sudo dpkg --add-architecture i386 (kuruldu)
sudo apt-get update (tamam)
sudo apt-get install ia32-libs (paket bulamadı)

Bunu ben de dile getirdim, çözüm bulamadık. Henüz s4a’yı yüklemeyi başaramadım. Laboratuvarımdaki bilgisayarlara Arduinoblocks yükledim. Dersi bu plarfortmdan anlatmaya karar verdim.

1 Beğeni

Aşağıdaki satırları dener misiniz?

dpkg --add-architecture i386 
apt-get update
apt-get install libc6:i386 
2 Beğeni

Hocam denedim çalışmadı.
Teşekkürler…

s4a yerine mblock kullanmanızı tasiye ederim scratch ile yapılabilecek ne varsa hatta daha fazlası yapılabiliyor. pardus da mblock web uygulaması ile çok güzel bir şekilde çalışıyor. pardusa mlink kuruyorsunuz mlink çalıştırıp mblock webden arduinoya kod yükleyebiliyorsunuz.

2 Beğeni

Hocam sağolun…
ArduinoBlocks ile hallettim. Web tabanlı ama S4A’dan daha iyi görünüyor.
İyi günler dilerim…

Arduinobloks da kullanıyorum kesinlikle mblock tan çok daha iyi yönleri var. Mblock ise etkileşimli projelerde öne çıkıyor misal bir oyun tasarladiniz ve karakter Arduino kontrollü butonlar ve joystick ile kontrol ediliyor olsun, bu tarz çalışmalarda daha iyi oluyor. Uzun lafın kısası her ikisininde güzel yanları var.

2 Beğeni

Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim.

S4A maalesef çalışmadı ama biraz araştırdıktan (ve kurcaladıktan) sonra daha güzelini buldum.
mBlock, ArduinoBlock, ArduBlock, Blockly, Edukits, SnapForArduino, Visuino gibi editörleri inceledim.
En çok PictoBlox’u beğendim: PictoBlox - Scratch-Based AI Programming Software for Kids - STEMpedia
Neden?:
1- Hem web tabanlı hem de masaüstü sürümü var. Linux, Windows, Mac ve Android sürümleri…
2-Scratch ve Arduino ikisi bir arada entegre kodlanabiliyor.
3-Hem yükleme hem de canlı modda çalışabiliyor.
4-`Eklenti falan yüklenmesi gerekmiyor.
5-Birçok açık kaynak kart destekliyor.
6-Kolay kuruluyor. (3 adımlık kurulum yönergesini takip ederseniz sorunsuz kuruluyor)
7- Çok güzel bir yazılım, herkese tavsiye ederim.

Teşekkürler…
Herkese iyi günler…
`

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.