Pardusa zaman sınırlaması koymak

merhaba arkadaşlar pardus oturum açıkken belli bir süre yanı 10 bilgisayara kimse dokunmazsa otomatikman oturumu şifrelemesini istiyorum bunu nasıl yapabilirim.

Pardus → Ayarlar → Güç Yöneticisi

cevabınız için teşekkürler ama bu seferde uyanma problemi oluyor ancak ctrl alt f7 tuşuna basmak gerekiyor.

Sanırım o ekran koruyucu ile ilgili bir problem. Forumda bir yerlerde çözümünü de görmüştüm diye hatırlıyorum ama çıkaramadım şimdi. En kötüsü, başka bir ekran koruyucu kullanabilirsiniz.

hocam tam olarak anlatamadım derdimi şimdi kurumda 2 tane test makinesini toplantı salonu önüne koyduk ve herkes kendi domain kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapıyor kullanıcılar oturumu açıp kapatmadan gidiyorlar buda çok büyük bir zafiyet bizim için onun için bizde 5 dk kimse bilgisayarı kullanmazsa oturumu kapatsın istiyorum.

1 Beğeni

#burak_erkus bey siz grome kullanıyorsunuz ben xface kullanıyorum biraz farklı ama en az orda 15 dk var daha aşası yok ben 5 dk olarak yapmak istiyorum.

Bu sefer istediğinizi buldum :slightly_smiling_face:

ilk yapılması geren

1. Adım ayarlara gidin.
  2. adım donanım seçin
  3. adım güç yönetim
  4. adım ekran

2.1 Ayar yöneticisine gelin
2.2 Kişiselleşme tarzı bir alt başlık
2.3 Ekran koruyucu (screensaver)
2.4 Ekran modlarına gelin

Alta denen şey ekran karardıktan ne kadar süre sonra sistemin kilitleneceği işte bu sizin istediğiniz şey.

çok teşekkür ederim cevabın için

apt-get install xfce4-power-manager
Paket listeleri okunuyor… Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
Durum bilgisi okunuyor… Bitti
xfce4-power-manager zaten en yeni sürümde (1.6.1-1).
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.

bizimkinin sürümü 1.6.1-1
senin gösterdiğin 5.34.24 sürümü

Evet xfce güç yöneticisinin ekranı kilitlemesinde bir sıkıntı var. Ben de yaşıyorum onu. Kilitlemesi gerekirken kilitlemiyor bende mesela. Benim açımdan kritik bir şey olmadığı için detayına bakmadım henüz. İleride bakarsam, ve bir çözüm bulursam, buraya da yazarım. Belki bir bug, belki basit bir ayar…

Bu problem şuna benziyor sanki:
https://bugzilla.xfce.org/show_bug.cgi?id=16487

Sizde de Thinkpad W530 varsa muhtemelen budur. Bende olmuyor bu problem.

Pardus menüsünde, en üstte bir asma kilit ikonu (Ekranı Kilitle) var. Ona tıklayınca ekran kilitlenip login ekranı geliyor mu? Şifrenizi girince oturuma kaldığı yerden devam ediyor mu?

Bende ekranın neden kilitlenmediğini buldum. Bene hem Xfce hem Gnome kurulu. Gnome kullanmıyorum. Xfce oturumu açıyorum ama, Xfce ile gelen lightdm değil de, Gnome ile gelen gdm3 display managerini kullanıyordum. Oysa Güç Yöneticisindeki kilitleme fonksiyonu light-locker kullanıyor, light-locker ise lightdm ile çalışıyor. Şundan belli:

~$ dpkg -l light-locker
ii light-locker 1.8.0-3 amd64 simple screen locker for lightDM display manager

~# dpkg-reconfigure lightdm
ve gelen seçim ekranında geçerli display manager olarak lightdm seçip reboot ettim, ekran kilidi çalışmaya başladı.

Hani ekranı kilitlenmeyen biri varsa muhtemelen bu olabilir.

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.