Pardus'ta Android apk Paketleme Yapma

Artık diğer dağıtımlara son. Pardus’ta Android apk uygulamaları yapılabilir. Deneme bir apk yaptım. Merhaba Dünya klasiği. Pardus’ta da Android uygulamalar yapılabilineceğini göstermek istedim. Python - Kivy Modülü ile apk yaptım. Python zaten kurulu Pardus’ta. Bu benim için avantaj. Idle3’te yazdım. Aşağıda kaynak ve kv dosyası, buildozer.spec içeriği ve paketleme aşamaları var. Biraz uğraştırdı, zamanımı aldı apk yapmak.Ama sonunda bitince artık apk yapmak 10 saniyemi aldı.

3 4

5 Beğeni

Kardeş kivy’i Python3 ile mi kullanıyorsun yoksa 2 ile mi? Eğer 3 ile kullanıyorsan adım adım nasıl kurulum yaptığını anlatır mısın lütfen. Geçen sene ne yaptıysam kuramadım hep hata verdi. Biryerleri yanlış yaptım galiba. Basit bir şekilde adım adım anlatirsaniz çok sevinirim.

1 Beğeni

Pardus’ta Android Studio ile normal bildiğiniz Java ve Kotlin ile yazılan Android uygulamaları da geliştirebilirsiniz.

2 Beğeni

Eyvallah. Kardeş Python dili syntax’ı daha kolay olduğu için bana daha keyifli geliyor. Bı ara kivy videoları indirip izlemistim ondan hevesledim fakat kivy kurulumunu bir türlü yapamayınca vazgeçtim.

1 Beğeni
1 Beğeni

Merhaba. Kivy’i Python3 ile kurdum.

İlk ve en önemli adım Pardus’u bilgisayara sistem dilinin İngilizce olduğu seçenekle kurulmasıdır. Türkçe seçenekte kurulursa android apk yapamıyorsunuz.
Android apk yapana kadar hiçbir aşamada Türkçe karakter kullanmıyorsunuz. (py dosyası, kv dosyası ve buildozer.spec dosyası.) py dosyası ve kv dosyasında Türkçe karakterleri sadece " " tırnak işareti içinde kullanabilirsiniz.Diğerleri İngilizce karakterlerden oluşmalı.

İkinci adım ben kodları python3 idle3 te yazdığım için konsol/uçbirim de idle3 ü

sudo apt-get install idle3

yazarak kurdum.

Sonra pip kurdum. Uçbirimde

sudo apt-get install -y python3-pip

yazarak kurdum.

Sonra pip upgrade yaptım. Uçbirimde

sudo pip3 install --upgrade pip

yazarak yükselttim.

Sonra konsolda

sudo pip3 install pygame

yazıp kurdum.

1. olarak kivy kurulumuna geçmeden konsolda
sudo pip3 install cython

!!! kivy kurulumunda hata verirse konsolda

sudo pip3 install 'cython==0.25' 

yazıp kurmayı deneyin. !!!

yazıp kuruyoruz.

Sonra konsolda

sudo apt-get install python3-kivy

yazılıp kurulur. Sonra sırayla konsolda

sudo pip3 install sh
sudo apt-get install autoconf automake libtool unzip zip aidl

kurulur.

Java 8 yüklenir. Yüklemek için

https://forum.pardus.org.tr/t/jdk-bulunamadi-hatasi/7230/6

linkindeki adımlar yapılır.

Kivy kurulumu tamamlanmış olur. py dosyasının çalışması gerekir. Çalışmazsa uyarılara göre hareket edilir.

Düzeltme

Kivy 1.10.0 sürümü

Cython==0.25.2 sürümüyle birlikte kullanılmalı. Yani kurulmalı.

sudo pip3 install 'cython==0.25.2'

yazılıp kurulmalı.

Link:

https://kivy.org/doc/stable/installation/deps-cython.html

3 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Tabi sistemi Türkçe olarak kurdum, belki de bundan dolayı Kivy’i bir türlü kuramadım. Ayarlardan dili ingilizce yapsam kurtarmaz mı acaba :slight_smile:

1 Beğeni

Göksel hocam paylaştınız ekran görüntüleri cok güzel görünüyor insanı kod yazma isteğini canladırıyor, özelikle termainal görünümü.

1 Beğeni

Sistem dilini değiştirmeyi denedim. Ama olmadı. Bilgisayarda Windows da yüklüyse D sürücüsün birimini küçültüp İngilizce seçenekli Pardus’u yeni bölüme kurabilirsiniz.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.