Pardusta en günce linux-kernel nasıl kurulur

Sistemimde yüklü olan kerneli güncellemek istiyorum Ubuntu Kernel Upgrade Utility (UKUU) ile denedim ama linux base hatası veriyor. Sistemimdeki kerneli en son versiyona nasıl güncellerim ?

ve bir önerim olacak Ubuntu’nun UKUU programı gibi pardusunda bir otomatik kernel güncelleme programı neden olmasın yazılımcı arkadaşlar bence bu tarz bir yazılımı pardusa kazandırmalı

Index of /~kernel-ppa/mainline adresinde bulunan güncel çekirdeğin 64 bitlik deb paketini indirin ve sudo dpkg -i indirdiginiz_deb_paket_adi.deb komutu ile kurun.
Eğer uyum sağlamaz ve sistem açılmaz ise, Kurtarma modunda açın ve sudo dpkg --remove kurdugunuz_deb_paket_adi.deb komutu ile kaldırın.
Not: Bu işlemde kullanılan çekirdek Pardus ekibi tarafından kontrol edilmediği için uyumsuzluk olabilir. Verilerinizin yedeğini alın.

1 Beğeni

UKUU Programını pardusta sorunsuz olarak çalıştırmayı başardım ve artık kernel otomatik güncelleniyor. En güncel kernel kurmak isteyenler aşağıdaki adımları uygulayabilir.

Programın sorunsuz güncelleme yapabilmesi için öncelikle libssl ve linux-base dosyalarını aşağıdaki linktekilerle güncellemeniz gerekmekte. Öncelikle libssl debian paketini alttaki linkten indirin.

http://mirrors.edge.kernel.org/ubuntu/pool/main/o/openssl/libssl1.1_1.1.0g-2ubuntu5_amd64.deb

ardından indirdiğiniz pakete sağ tıklayarak Gedebi programı ile aça tıklayın ve Paketi yeniden kura tıklayarak güncelleyin. Eğer Gdebi sistemde kurulu değilse Gedebi programını Pardus mağazadan indirebilirsiniz. Daha sonra linux-base debian paketini alttaki linkten indirin.

http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/l/linux-base/linux-base_4.5ubuntu1_all.deb

ardından indirdiğiniz pakete sağ tıklayarak Gedebi programı ile aça tıklayın ve Paketi yeniden kura tıklayarak güncelleyin. Daha sonra alttaki linkten UKUU pogramını indirin ve Gdebi ile kurun.

https://github.com/teejee2008/ukuu/releases/download/v18.5.1/ukuu-v18.5.1-amd64.deb

Daha sonra sırasıyla şu komutları uygulayın:

sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt autoremove
sudo apt autoclean

sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın daha sonra uygulamalar sekmesinden Ubuntu kernel update utility (UKUU) programını açın ve güncellemenizi artık yapabilirsiniz. Güncellemeden sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Yeni kernel ilk yüklendiğinde açılması biraz zaman alabilir telaşlanmayın. Bir iki başlatmadan sonra düzelecektir. eğer kernel sisteminize uymaz ve hata verirse başlangıç grub ekranında gelişmiş seçeneklerden eski kernel ile başlatı seçerek oturum açın ve yüklediğiniz kerneli ister ukkuyu açarak kaldırın istersenizde alltaki sitedeki yazanları uygulayın. Yine eski kernelleride aynı şekilde silebilirsiniz.

https://sudo.ubuntu-tr.net/eski-cekirdek-kernel-dosyalarini-temizleme

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.