Pardus'ta kullanabileceğimiz Kur'an-ı Kerim programı

**Selamün aleyküm.
Ben zikr kuran - ı kerim programı kullanıyorum daha iyi kuran-ı kerim programı var mı?

ya da diyanet işleri başkanlığının programını wine gibi programla çalıştırabilir miyim tarif eder misiniz?**

1 Beğeni

o konu kapandı buradan devam edilsin diye açıtm abi

https://debian.pkgs.org/9/debian-nonfree-amd64/zekr_1.1.0+repack-2.1_all.deb.html
bu linkte .deb paketini indir debian paket yükleyici ile kur bu kadar

**ZEKR programı var.

DİYANET İnternetten programı olmasada normal windowstaki gibi açsak

KUR'AN-I KERİM | 1. Sayfa | Fâtiha Sûresi diyanetin kuran programı internetli**

Hasenat var wine ile kuruluyor ama ses kısmını çözmeniz gerek,

http://www.hasenat.net/

wine Hasenat61Kurulum.exe

şeklinde kurulum sağlandı.

Not: sistemde dotnet20 ve dotnet40 yüklü. Bunları yüklemeniz istenebilir.

3 Beğeni

Merhaba, Mürşit 5.0 kullanıyorum ben. Linux destekliyor. 5,7 den Linux desteği kaldırılmış ama 5,0 da var. Çok güzel bir program.

https://www.turan.com.tr/turan/mursid57.html

3 Beğeni

/Linux 64 Bit/nur_linux_ia64_1.0.5.2015.deb
adresinden indirerek PARDUS"a rahatça kurabilirsiniz.

7 Beğeni

tşkler braderim çok sagol… tefsirde bulup paylaşırsan çok daha iyi olur…

Hala ilgilenen varsa diyanet’in “Kur’an-ı Kerim 3.0” uygulaması “wine” ile sorunsuz çalışıyor. Font sorunlarının düzenlenmesi için synaptic paket yöneticisinden “ttf-mscorefonts-installer” paketinin kurulması gerekiyor.

2 Beğeni

Selamün Aleyküm
Mürşit 5.0 indirip kurdum fakat bilgisayar hdmi ile tv ye bağlıyken ses çıkışı alabiliyorum bilgisayardan ise ses alamıyorum. internet bağımlılığı yok ancak bu şekilde ufak bir sıkıntı var. diyanet kuran 3.0 sorunsuz çalışıyor fakat internet bağımlılığı var özellikle okuyucu değiştirildiğinde internet bağlantısı istiyor. Hasenat kuramadım zekr programı sistemimde kurulu her açılışta font hatası alıyorum ama açılıyor zekr de yaşadığım sorun ise ayetler okunurken her ayet bitiminde okuma devam etmesine rağmen en başa fatiha ya geçiyor elle tekrar okunan kısma alıyorum yine başa sarıyor. Dört dörtlük çalışan bir sistem oluşturamadım. internti olanlar için en iyisi diyanet.

1 Beğeni

Selamun aleyküm.
Yıllar önce satın aldığım Mürşit5 ve Kütüb-i Sitte 1.6 programlarını wine programı ile yükledim. Mürşit5 hiç bir sorun olmaksızın çalıştı.
Kütüb-i Sitte 1.6’yı yüklediğimde ise, Arapça harflerin bozuk göründüğünü fark ettim ve aşağıdaki yolla sorunu çözdüm.
Uçbirim Öykünücüsü’nde

sudo thunar

komutunu verdim. Açılan pencerede önce CDROM’a sonra SETUP klasörüne tıkladım. ALIM2000.TTF font dosyasını kopyaladım ve Dosya Sistemi’ne tıklayıp, usr>share>fonts dizinine geldikten sonra yapıştırdım.
Kütüb-i Sitte 1.6’yı çalıştırdıktan sonra, Hatim’i açtım. Burada Arapça Font Seçimi’nde Yazı Tipi olarak, Alim2000’i seçtim ve Tamam’a tıkladım.

Bir kaç tane de resim paylaşayım.

Bu arada Zilhicce’nin ilk on günü hepimize hayırlı olsun.

2 Beğeni

Ben mürşit 5 linux versiyonundan kurulum yaptım fakat ses sorunu var hdmi çıkıştan tv ye bağlıyken ses alabiliyorum fakat laptobun hoparlörden ses çıkışı alamıyorum wine ile denememiştim birde wine ile kurayım.

Selamun aleyküm.
Evdeki bilgisayarımı biçimlendirip, Pardus 17.4 XFCE’yi baştan kurdum. Wine programını her zamanki gibi

sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt-get update
sudo apt-get install wine wine64 wine32:i386

komutlarıyla kurdum. Fare işaretçisi Mursit5Kur.exe üzerindeyken fareye sağ tıklayıp, “Diğer Uygulama ile Aç”a tıkladım. “Özel bir komut kullan”a tıklayıp, açılan kutuya wine yazdım ve “Görüntüle…” düğmesine tıkladım. “wine64”ü seçip, “Aç”a tıkladım ama kurulum penceresi açılmadı.

Bu sorunu Mursit5Kur.exe dosyasının olduğu dizinde, fare işaretçisi boş bir yerdeyken fareye sağ tıklayıp, “Burada Terminal Aç”a tıkladıktan sonra

wine Mursit5Kur.exe

komutunu vererek çözdüm. Kurulum penceresi göründü ve Mürşit 5’i kurdum. Yine Mürşit 5 sorunsuz çalıştı.

Aynı sorunun yaşanma ihtimaline karşı paylaştım.
Hayırlı cumalar ve günler dilerim.

2 Beğeni

iyi günler yardımcı olması amacıyla Diyanet Kur’an-ı Kerim programının windows sürümünü pardus ve başka linux sürümlerinde nasıl kurulacağını Pardus Linux da Diyanet Kur'an-ı Kerim programını kurma - YouTube linkteki video da anlattım. umarım işinize yarar.

3 Beğeni

Allah razi olsun çok güzel

1 Beğeni