Pardusta Windows Önyüklenebilir Flash Disk oluşturmak. (UEFI Kurulum) [çözüldü]

Merhaba arkadaşlar. Windowsu tamamen kullanmayı bırakmış olsam da iş yerinde bilgisayarlara format atmamız gerekmektedir. Standart bilgisayar teknik servisi.
Neyse bilgisayarımda windows yok haliyle Windows 10 iso dosyasını flash belleği fat 32 biçimlendirip UEFI destekli kurulum yapacak şekilde ayarlayamadım. Rufus kuramadım çalışmadı, Wine ile denedim diskleri görmedi. Gnome-Writer ile yazdım boot etmedi. Bir program daha denedim adını hatırlamıyorum onunla da olmadı. Flash belleği Gparted ile fat32 biçimlendirip dosyaları kopyala yapıştır yaptım flash disk yazmaya korumalı oldu. Flash diski fat 32 biçimlendirip dosyaları kopyalasam olacak ama ne yaptıysam beceremedim. Arkadaşlar gözünüzü seveyim güncelleme aldıkça şişen, spam vb şeyler bulaşan sisteme beni muhtaç etmeden bir çözüm yolu söyleyin. Kısaca Flash disk fat32 olacak ve UEFI kurulum yapması gerekmektedir.

2 Beğeni

pardus-imagewriter ile denediniz mi? @Yunusemre bir kaç gün önce bitirmişti hazırlamayı.

Kurulum için:
sudo apt-get install pardus-imagewriter

Konu bağlantısı:
http://forum.pardus.org.tr/t/kalip-dosyasi-yazici-program/3667

1 Beğeni

Hocam gnome-multi-writer denedim bunu denemedim Fat 32 olarak biçimlendiriyor mu bilgi verebilir misiniz.

O programı indirdiğimde dosyalar açılmış nasıl çalıştıracağım. Bilginiz varsa yardımcı olur musunuz.

Hocam isoyu flash diske yazma olayını anladım. Fakat indirdiğim programı terminal de çalıştırmak için klasör içerisindeki setup-development-environment.bash dosyasını ./ komutu ile resimdeki gibi çalıştırmaya deniyorum SS deki hatayı alıyorum.

Hocam site ingizlice bir şeyler denedim farklı şeyler kuruldu. Dediğin komutlar ile kurmaya çalıştığımda aşağıdaki sonuçları alıyorum. (yunus@pardus:~$ ^C)klavyeye basılı tutmuşum.

yunus@pardus:~$ sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
[sudo] password for yunus:
The main Web Upd8 PPA maintained by: http://www.webupd8.org/

To add this PPA, simply paste this in a terminal:
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8

Packages in this PPA: audacious, ap-hotspot, awn-applet-radio, awn-applet-wm, calise, cmus, dockbarx, dockbarx-themes-extra, dropbox-share, emerald, exaile, fbmessenger, gnome-subtitles, gnome-window-applets, grsync, grive, gthumb, launchpad-getkeys, mc, mdm (Mint Display Manager), minitunes, minitube, musique, notifyosdconfig, nautilus-columns, powertop, ppa-purge, rosa-media-player, fixed pulseaudio-equalizer, subtitleeditor, syncwall, umplayer, unity-reboot, wimlib, youtube-dl, xfce4-dockbarx-plugin, xournal, yad, yarock and others. Almost all packages are updated to their latest version.

For other (specialized) PPAs we maintain, see: WebUpd8 in Launchpad
More info: https://launchpad.net/~nilarimogard/+archive/ubuntu/webupd8
Press [ENTER] to continue or ctrl-c to cancel adding it

gpg: keybox ‘/tmp/tmps1g9p8ji/pubring.gpg’ created
gpg: /tmp/tmps1g9p8ji/trustdb.gpg: trustdb created
gpg: key 531EE72F4C9D234C: public key “Launchpad webupd8” imported
gpg: Total number processed: 1
gpg: imported: 1
gpg: no valid OpenPGP data found.
Exception in thread Thread-1:
Traceback (most recent call last):
File “/usr/lib/python3.5/threading.py”, line 914, in _bootstrap_inner
self.run()
File “/usr/lib/python3.5/threading.py”, line 862, in run
self._target(*self._args, **self._kwargs)
File “/usr/lib/python3/dist-packages/softwareproperties/SoftwareProperties.py”, line 688, in addkey_func
func(**kwargs)
File “/usr/lib/python3/dist-packages/softwareproperties/ppa.py”, line 386, in add_key
return apsk.add_ppa_signing_key()
File “/usr/lib/python3/dist-packages/softwareproperties/ppa.py”, line 273, in add_ppa_signing_key
cleanup(tmp_keyring_dir)
File “/usr/lib/python3/dist-packages/softwareproperties/ppa.py”, line 234, in cleanup
shutil.rmtree(tmp_keyring_dir)
File “/usr/lib/python3.5/shutil.py”, line 480, in rmtree
_rmtree_safe_fd(fd, path, onerror)
File “/usr/lib/python3.5/shutil.py”, line 438, in _rmtree_safe_fd
onerror(os.unlink, fullname, sys.exc_info())
File “/usr/lib/python3.5/shutil.py”, line 436, in _rmtree_safe_fd
os.unlink(name, dir_fd=topfd)
FileNotFoundError: [Errno 2] Böyle bir dosya ya da dizin yok: ‘S.gpg-agent.extra’

yunus@pardus:~$
yunus@pardus:~$ ^C
yunus@pardus:~$ ^C
yunus@pardus:~$ sudo apt update
Aynı: 1 Index of /pardus/ onyedi InRelease
Yoksay:2 Index of /nilarimogard/webupd8/ubuntu bionic InRelease
Aynı: 3 Index of /guvenlik/ onyedi InRelease
Hata: 4 Index of /nilarimogard/webupd8/ubuntu bionic Release
404 Not Found
Yoksay:5 http://dl.google.com/linux/chrome/deb stable InRelease
Aynı: 6 http://dl.google.com/linux/chrome/deb stable Release
Paket listeleri okunuyor… Bitti
N: ‘/etc/apt/sources.list.d/’ dizinindeki ‘google-chrome.list.save’ dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: ‘/etc/apt/sources.list.d/’ dizinindeki ‘nilarimogard-ubuntu-webupd8-bionic.list.save’ dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: ‘Index of /nilarimogard/webupd8/ubuntu bionic Release’ deposunda Release dosyası yok.
N: Böyle bir depodan güvenli bir şekilde güncelleme yapılamaz, bu nedenle depo devre dışı bırakılmıştır.
N: Depo oluşturma ve kullanıcı yapılandırması hakkında ayrıntılı bilgi için apt-secure(8) rehber sayfasında bulunabilir.
yunus@pardus:~$ sudo apt install woeusb
Paket listeleri okunuyor… Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
Durum bilgisi okunuyor… Bitti
N: ‘/etc/apt/sources.list.d/’ dizinindeki ‘google-chrome.list.save’ dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: ‘/etc/apt/sources.list.d/’ dizinindeki ‘nilarimogard-ubuntu-webupd8-bionic.list.save’ dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: woeusb paketi bulunamadı

UbuntuUpdates - Package "woeusb" (xenial 16.04) adresinden WoeUSB programını indirerek kurulumu gerçekleştiriyoruz. Programı çalıştırarak Windows iso kalıbını ve Flash diski seçerek kurulum yapıyoruz. Disk kalıbı 64 bit ve EFI desteği varsa Flash diski boot ederek UEFI kurulum gerçekleştiriyor.

Öncelikle hazırlanan program piw (pardus-imagewriter) yazılımı için tebriklerimizi belirtmek isterim.

Bence özellikle windows kullanıcılarının kolaylıkla pardus USB’si hazırlamaları için çok faydalı olacak.

Programa güncel ISO’nun indirilmesi ve mümkün olursa daha hızlı sonuç almak için indirme işlemi sırasında USB’ye yazma işleminin de yapılması için özellik eklenmesinin işleri daha da kolay ve hızlı hale getireceğini düşünüyorum. Bu kapsamda Güncel ISO'nun indirilmesi ve indirme sırasında USB'ye yazılması yeteneği kazandırılması · Issue #16 · yunusem/pardus-imagewriter · GitHub adresinde bir talep açtım.

Kolaylıklar ve başarılar dilerim.

Yeni kullanıcıların Pardus üzerinden windowsa geçerken İSO 'yu diske yazdırmada sorun yaşadıklarını farkettim bu nedenle Pardus üzerinde UEFI windows 10 format usb oluşturma resimli anlatımını yapıyorum.

1. Windows10.iso dosyanız yoksa edinin.
  2. WoeUSB Programını yükleyin. (Pardus Mağazadan GDebi programını indirin sonra WoeUSB programının .deb uzantılı paketini indirip GDebi ile kurun)

Daha sonra diskler programı ile USB 'mizi NTFS olarak biçimlendiriyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta USB diskimizi muhakkak NTFS formatında biçimlendirmelisiniz.

Woeusb programını artık açabiliriz.İlk yere iso dosyasımızı seçiyoruz. Altaki ekranda hazırladığımız usb diskimiz seçili olmalıdır. USB diskinizi göremezseniz file sekmesinde Show all drivers seçeneğini aktif edin.

Ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2018-08-26_22-48-56

İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve boot edin. UEFİ olarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

3 Beğeni