Pardusu kurdum ama error veriyor

Merhaba iyi günler benim sorum var pcyi freedos yapıp pardus kurdum ama açılmıyor
Sistem özellikleri rtx 4060 laptop gpu ryzen 7 7735 512 GB ssd ddr5 4800mhz Ram 16 gb

Klavye fare gibi cihazların sürücüsünü öğrenmek için Pardus’taki uçbirim uygulamasında

xinput --list

Komutunu kullanabilirsiniz.

Tanıtma işini aşağıdaki internet sayfasından yararlanarak yapabilirsiniz:

Disable / Enable Keyboard and Mouse in Linux.

Birde şuan touuchpad çalışıyor klavye çalışıyor ama pardus için şifre girerken ve pardus içinde klavye çalışmıyor harici klavye takip öyle kullanabiliyorum

Benim cihaz 12. nesil i5 3060 ti nvidia ekran kartı 16gb ddr5 ram 512 ssd li cihaz pardus 21 de kernel 5 küsürlerdeydi o yüzden düzgün çalışmıyordu şuan pardus 23 yüklü kernel daha güncel sorun yok.

1 Beğeni

Hocam selamın aleyküm nvdidia chipset ile alakalı sorun vermiş

Kurulum oldu ama error veriyor ise tekrar kurulum yapin secure boot özelliğini aktif edin ve ayrıca kurulim yaparken grafik arayüz ile kuru sekmesinden ilerleyerek kurulum yapiniz

Yukardaki özellikleri yaparsaniz olabilir

Eger ki olmaz ise parsuaun yüklenilen sürümü nvdia chipsetini desteklemiyor olabilir.

Hangi pardus sürümünü yüklediniz öğrenebikirmiyim ?

Konu açılana kadar sorunu çözdüm ama dahili klavye çalışmıyor

nouveau sürücüsü 4060’ı tanıyamamış. En basit çözüm nouveau’yu deaktif ederek bilgisayarı açtıktan sonra nvidia sürücülerini kurmak. Bir de en güncel kernel sürümüne sahip pardus olan Pardus 23’ü kullanmanızı tavsiye ederim.

1. Grub ekranında Pardus’un üzerindeyken “e” tuşuna basın.
  2. quiet splash yazan bir satır olacak. Onun önüne şunu yazın: modprobe.blacklist=nouveau nouveau.modeset=0 ve F10 ile çalıştırın.
    yani sonuç olarak şöyle olacak: modprobe.blacklist=nouveau nouveau.modeset=0 quiet splash
  3. Sisteminiz yüksek ihtimalle açılacak, açık kaynak nvidia sürücüsü olan nouveau çalışmıyor olacak, intel’i kullanır yüksek ihtimalle.
  4. Şimdi ise Nvidia sürücülerini kuralım: sudo apt install nvidia-driver
  5. Yeniden başlatın.
1 Beğeni

Şöyle yaptım onboard gpuyu aktif edip pardusu açtım sonra nvidia driverlarını kurdum
Gpu sistemde gözüküyor lakin onboard gpuyu kapatıp sistemi rtx 4060 ile açmaya çalıştığımda yine nouveau hatası veriyor

Nvidia kurulurken nouveau’yu kapatmış olması gerekiyordu, sanırım yapmamış. Siz elle yapabilirsiniz:

1. sudo nano /etc/default/grub
  2. GRUB_CMDLINE_LINUX= değerini aşağıdaki gibi yapın:
GRUB_CMDLINE_LINUX="modprobe.blacklist=nouveau nouveau.modeset=0"
  1. Kaydedip çıkmak için: CTRL + X > y tuşuyla onaylayın > dosya ismi sorarsa Enter

daha sonra grubu güncelleyelim:

sudo update-grub

Yeniden başlattığınızda nouveau çalışmayacaktır.

Birde PC açılıyor ama hala acpi bios hatası alıyorum hatayı verdikten sonra PC q
açılıyor

nvidia ekran kartını otomatik olarak yükleyen bir paylaşım yapılmıştı denedim başarılı bir şekilde yükleme yapıyor.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim deneyeceğim şu klavye işine de yardımcı olabilirseniz sevinirim

Arkadaşlar sorunun sebebini anladım genel sıkıntı linux çekirdeği ile alakalı imiş çoğu error ondan kaynaklı anakartımla uymuyor imiş
Yardım etmeye çalışan vakit ayıran herkese teşekkür ederim Hakkınızı helal edin

2 Beğeni

Çözebildiyseniz, ayrıntıları burada paylaşırsanız sizinle aynı sorunu yaşayan kişilere de yardımcı olabilirsiniz.

Çözümü şuan yok bu sadece kernel 5.18de çözülmüş

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.