Windows mu Pardus mu MacOS mu?

Arkadaşlar, yaklaşık 8 ay önce Pardusa geçtim. Ama oyun konusunda pek haz etmedim. Windowstan nefret ediyorum ama Mac’den de şüpheliyim. Sadece Don’t Starve Together, LOL ve Ets2 oynuyorum. Lol olmazsa olmazım o yüzden Pardustan vazgeçmek istiyorum. Peki MacOs mu yoksa Windows mu? Artı ve eksilerini yazar mısınız?
PC özelliklerim:

• İşlemci INTEL Core™ i5
  • İşlemci Modeli Intel Core İ5-3210M
  • İşlemci Hızı 2.50 GHz
  • İşletim Sistemi FreeDOS
  • Sistem Belleği 4 GB 1333 MHz
  • Sabit Disk (HDD) 500 GB
  • **Ekran Kartı Hafızası 1 GB Paylaşımsız
  • *Ekran Kartı * nVidia® Geforce GT610m
1 Beğeni

Ve Pardus ile birlikte Windows kurdum ona nasıl dönebilirim? Çünkü bildiğim kadarıyla Windows’tan MacOS indirmek daha kolay.

1 Beğeni

Pardus

Artıları

• Özgür ve ücretsiz
  • Kolay kurulum
  • Güvenli bir çözüm
  • Hızlı
  • Kolayca özelleştirilebilir
  • Sürücü yazılımı derdi yok

Eksileri

• Windows uygulamaları her zaman Wine ile çalışmıyor.
  • Eski Linux kerneli (backports sürümü ile çözdüler)
  • NVIDIA kartları sıkıntı yaşatabiliyor.
  • Bazı donanımlarda siyah ekranda kalıyor.

Windows

Artıları

• Bolca uygulama
  • Kullanım kolaylığı
  • Çoğu donanımla uyumlu
  • Microsoft hesabı ile senkorinize edilebilir

Eksileri

• Özgür ve açık kaynaklı değil
  • Ücretsiz değil (özgün Windows lisansı 1000TL’den aşağı değil)
  • SSD olmayan cihazlarda yavaş çalışır (bazen)
  • Kullandıkça şişen bir işletim sistemi
  • Zararlı yazılımlar ile uğraşmak zorundasınız, özellikle bilmediğiniz web sitelerine giriyorsanız.
3 Beğeni

MacOS sadece Mac bilgisayarlarda çalışır indirip kurabileceğiniz bir işletim sistemi değildir. Hackintosh gibi uğraşarak belki kurabilirsiniz fakat uğraştırıcı bir süreci var.

Linux’ta LOL’ü wine aracılığıyla oynayabilirsiniz.
Şu linklere bir göz atmanızı öneririm:

Merhaba,
Öncelikle, oyun oynamanın dışında bilgisayar üstünden para kazanma gibi bir amacınız yoksa Apple yani MacOS pahalı bir seçenek… İleride bir çok oyunun karşılığını yine MacOS’ta bulamayabilirsin.
Windows ise her kapıyı açan anahtar gibi. Ama bu anahtar bazen paslanır bazen de kırılır, kullanılamaz hale gelir! Oyun konusunda doğru yer. Ama güvenlik ve hız konusunda aynı şey söylenemez. Özellikle Win10 arkadan her işi becerir vaziyette…
Linux, ya da Pardus xfc oyun konusunda sana yeterli gelmeyebilir. Mutlaka bir araç üstünden oynaman gerekiyor. Diğar taraftan bazı durumlarda Win gibi tak çalıştır türden değil, mutlaka driver sıkıntısı çıkarıyor! Bu sorunlar bir şekilde çözülüyor mu? Evet… Ama EN SON KULLANICI çok uğraşmayı sevmez, takınca bir cihazı sistemde çalışsın ister. “Ben uğraşamam, forum forum yazıp zaman harcayamam” diyorsan, günahı ve savabıyla Windows!

Murat

1 Beğeni

Bilgisayarıma Hackintosh yapmış olarak söyleyeyim yapmak çok zor. Bir sürü OpenCore, Clover, config.plist ve geriye kalan cartı ve curtu çok uğraştırıcı. En az 2 gün boyunca uğraşmak zorundasınız. O 2 günde ekran kartını tanıtmak büyük bir başarı. Bir de imaj dosyaları 10 GB’tan aşağı değil. Ayrıca Steam’dan oyun oynuyorsanız GNU/Linux desteği macOS desteğinden daha fazla. Yani ne kolay ne zor Pardus derim.

2 Beğeni

Anladığım kadarıyla MacOS pek mantıklı değil. Peki bir sorum daha var. Benim biligsayarımda şu anda hem Windows hem de Pardus yüklü. Bu iki işlettim sistemi arasında nasıl geçiş yapabilirim?

Benim düşüncem eğer dağıtım fark etmez derseniz linux mint öneririm.

Ayrıca elindeki donanım ile sorunsuz şekilde pardus kullanabilirsiniz. Windows ve hackintosh tavsiye etmem.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.