Yeni Ortam Yeni Deneyim: Pardus DDE

cat /etc/*release

Sanırsam 17.1 güncellemesini kasdediyorsunuz. Terminalde komutun çıktısına bakarsanız, eğer “17.1” olduysa güncelleme yüklenmiştir.

3 Beğeni

Arkadaşlar ben dde sürümünde bilgisayarıma flaş ile yüklemeye çalıştım fakat cd istiyor bana yardımcı olursanız sevinirim

1 Beğeni

https://rufus.akeo.ie/downloads/rufus-2.16.exe İndirdiğiniz exe’yi kurduktan sonra programı çalıştırınız Pardus iso kalıp dosyasını seçerek, Açılış diski oluşturma yöntemi DD seçerek Başlat’a basınız. Diğer bölümlerde herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

1 Beğeni

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: Yeni ortam gerçekten güzel olmuş bence. Özellikle de görünümü bayağı hoş. Tablet, tablet bilgisayar tarzında olmuş. Kullanımı da oldukça kolay gibi. ama gözüme çarpan bazı sıkıntılara değinmek istiyorum: Mesela donanım tanıtma konusunda bayağı sıkıntı yaşadım.
1-Linux tabanlı bir işletim sisteminin Gigabit ethernet kartımı görmemesi beni çok şaşırttı ve hüsrana uğrattı. Pardus kurduğum bilgisayar; Toshiba marka 2012 model laptop. Sonra Windows 7 kurdum. o da ethernet kartımı görmedi. Windowsun görmemesi normal geldi bana. Daha önce de linux sistemler kullandım.(Ubuntu,Fedora,Gelecek Linux,Debian…). Linux un en çok hoşuma giden özelliği temel donanımları temel sürücülerle tanımasıydı. Meğerse bilgisayarın ethernet sürücüsü internetten Toshibanın sitesinden indirilip kurulması gerekiyormuş. Windows kurmak zorunda şimdi Laptopa.

2-Kablosuz ağa bağlanma konusunda da ciddi sıkıntı yaşadım. Kablolu ethernet kartımı görmediği için kablosuzla bağlanmaya çalıştım. Ama ben bi okulda çalışıyorum. FATİH Projesi interneti kullanıyoruz. Pardus DDE bağlandı ama çok yavaş çalıştı internet.

3-Ben bir okulda VHKİ olarak çalışıyorum. Milli Eğitim Bakanlığı Döküman Yönetim Sistemini kuramadım. Uzaktan yardım almama rağmen kuramadık. XFCE sürümünü başka bir bilgisayara kurdum. Onda MEBDYS çalışıyor şimdi çok şükür.

Yine de son kullanıcıya hitap eden bi Pardus ortamı olarak bence güzel.

2 Beğeni

Öncelikle Pardus benim gözümde her zaman bir tık öndedir. Ne olursa olsun Türkiye’nindir. Ancak Pardus’un ilk versiyonlarını çok seviyordum, KDE hariç. KDE havalıdan daha öte çocuk oyuncağı gibi duruyor. Gereksiz efektler animasyonlar sevmiyorum yani. DDE versiyonunu yüklemeden önce xfce versiyonunu yükledim ancak DDE verrsiyonunu görükten sonra direk geçmeye karar verdim. İnternet hızında problemler var. Ubuntu’da böyle bir hata yoktu. Yani işletim sistemi temelli bir hız yavaşlamasından bahsediyorum. Daha sonra DDE versiyonunu yükledim tabi xfce versiyonunu yüklerken usb den çalıştırma yükleme hataları aldım. Yükledikten sonra da hatalar aldım. Bu konud-larda düzeltmeler yapılmalı. Pardus’un yükleme medyasında arayüz berbat kusura bakmayın eski pardus yükleme arayüzleri daha güzeldi. Çözünürlük düşük görsel eskisinden kötü. Bunların hepsi düzeltilebilir şeyler. Ben şu an Deepin OS yükledim. internet hızında bir sıkıntı yok. Hata almıyorum boot süresi güzel. Ve en önemlisi market oldukça mükemmel. Yani aradığınızı yükelemk istediğinizi kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Deepin’de alt dock’ı istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz yani iki farklı çeşitte görünümü var. Moda kipi ve Verimli kip. Verimli kip biraz daha windows 7 düzeninde ve alışalagelmiş. Moda kipi daha çok macOS görünümünde ve yine güzel. Ekran görünütüsünü ekliyorum gönderiye Verimli Kip yani Windows 7 benzeri sistemin ekran görüntüsü. Sistemin tek eksikliği Ayarlar uygulamasının olmayışı diyebilirim tüm ayarları sağ tarafta çıkan bölümden yapıyorsunuz. Hızlı değişiklikler için güzel ancak macOS teki gibi bir ayarlar uygulaması olması daha hoş olurdu. DDE yeterince güzel ve alışılageldik bir deneyim sunuyor bize. Bilgisayarım kısayolu ve açılan pencerenin diskleri göstermesi çok hoş.! Bu masaüstü yöneticisi ana masaüstü yöneticisi olarak kullanılmalı bence.


3 Beğeni
1 Beğeni

DDE ye yapılan eleştirileri XFCE ile karşılayan arkadaşlara hatta bu forumdaki herkese şunu sormak istiyorum;

“XFCE veya DDE sürüm fark etmeksizin Pardus kullanırken Pardus diye bir işletim sistemi kullandığınızı size hissettirek şey nedir?”

Masaüstü arkaplanı veya simge seti derseniz gülünecek durumda olursunuz. Çünkü bunu herhangi bir dağıtım üçerinden de yapabilirsiniz.

Pardus için mağaza istediğimiz şu günlerde ilk kurulumdan sonra bir hoşgeldin ekranının bile olmadığı, sürüm hakkında kısa bilgiler sunan bir pencerenin yer almadığı ürünleri gördükçe daha alınacak çok yol var diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Merhaba;
Arkadaşım topluluk olarak mağaza işini sen üstlen olmaz mı?
Ama yok ben mum bile yakmam, lakin karanlığa saydırırım diyorsan, onu bilemiyorum.
Çünkü bu durumda sen çok fazla gülücüğü hakk ediyorsun.

1 Beğeni

Ali Bey merhabalar;

Benim yazdıklarımda bir sataşma yokken sizin böyle hiddetlenmenizi anlayamadım doğrusu. Burada düşürcelerimizi paylaşabilmemiz için, öneride bulunabilmemiz için proje yapma şartı arandığını sanmıyorum. Foruma kayıt olurken böyle bir şartname görmedim, varsa bilgilendirin lütfen.

Öyle zannediyorum ki hepimiz burada Pardus’un iyi olması için çabalıyoruz. Ancak görüş bildirirken diğer görüşlerin üzerine bir şeyler inşa etmek veya yanlışları düzeltmek çabasından ziyade dışlayan ve onları baştan aşağı yetersiz gören bir tavır takınıyorsunuz.

Bir yazılımcı değilim ama en nihayetinde bir kullanıcıyım. Forumda da Pardus kullanıcısı olarak gördüğüm eksiklikleri, olması gereken içerikleri kanatimce söylüyorum. Benimle aynı görüşü paylaşanlar varsa bunlar büyük bir talep olabilir ve dikkate alınabilir ancak kimse benimle aynı görüşü paylaşmıyorsa düşüncemin bir önemi yok demektir. İş bu kadar basitken fikirlere karşı cephe almanız üzücü.

Siz hiç programların geri bildirim(feedback) servisleri üzerinden bir hata paylaştığınızda “Madem eksiği buluyorsun düzelt kardeşim o zaman, konuşmakla olmuyor.” tepkisi aldınız mı? Böyle bir tepkiyle karşılaşmak ister misiniz? Evet ben de istemiyorum.

Henüz 2008 yılında bilgisayarla tanışmış biri olarak iki sene boyunca sadece Windows Media Player’dan şarkı dinleyip müzik eşliğinde dalgalanan çubukları izledim. 2010 yılında bilgisayarın “b” sini anca öğrenebilmiştim. 2011 yılında büyük bir heves ve aylar süren heyecan ve araştırmayla Pardus kullanmaya başladım. Ve o tarihten itibaren Elemetary, Ubuntu, Mint, Zorin, Pisi gibi birçok dağıtımı kullandım. Bunları “Ben bilgisayar biliyorum.” edasıyla söylemiyorum ki bu bilgiyle söylemeye hakkım yok. Sizin de dediğiniz gibi gülücüklü olur söylersem. Bu söylediğim şeyler sizlerin bilgisayar bilgisi yanında herhangi bir şey bile olamaz. Fakat şunun için söyledim bunları; Ben bir kullanıcıyım ve zamanında başka başka ürünler de kullandım, doğaldır ki kullandığım ürünleri birbirleriyle kıyaslarım ve eksikleri dile getiririm. Burası da Pardus Forum. Ben de bir Pardus kullanıcısı olarak burada düşüncelerimi ifade edeceğim.

Umarım saygıyla birbirimize ve Pardus’a faydamız dokunur.

5 Beğeni

Buradan anlaşılan Pardus’un "Masaüstü arkaplanı veya simge seti "nden ibaret olduğudur.
Ben mi yanlış anlıyorum?
Eğer siz bunu anlatmak istemediyseniz sanki ifadeyi düzeltmek gerekmez mi?

2 Beğeni

Sonra yapıcı eleştiri böyle olmaz herhalde.
Karşıdakinin emeğini hiçe sayacak bir cümle kurarak bir defa baştan hatalı başlamış olmuyor muyuz?

3 Beğeni

Deepin masaüstünü çok beğendim bence desteklenmeli xfce ve bu ikisi bırakılmasın lütfen böyle çok iyi zamanla dahada oturur güzel olur inşallah.

2 Beğeni

Merhaba @Yunusemre bey,

Geri bildirimlerim:

Pardus 17.1 (sitedeki sürüm)’ den “sudo apt-get install dde” komutu ile DDE masaüstünü yükledim. DDE’de grafik bazlı olduğunu düşündüğüm kasıntılar mevcut.

Donanım özelliklerim:

çift çekirde Core Duo 2.(küsür) GHZ
redeon HD2600PRO 1GB Ekran kartı.
8 GB 800mhz ram

Tekrar orjinal sürüme geçmek için ne yapmam gerekiyor?

Saygılarımla.

1 Beğeni
3 Beğeni

Burada Pardus’un masaüstü arkaplanı ve simge setinden ibaret olduğunu söylemiyorum. Kullanıcı olarak bir eksik gördüm ve kendimce bir farkındalık oluşturabilmek için bir soru yönelttim. “Pardus kullandığınızı size hissettiren şey nedir?” diye. Zaten farkındalık oluşturma çabamla bunun bur yapıcı eleştiri olduğu düşünülmelidir. Ancak eleştirilere karşı sert tutumunuz konuyu buralara çekti.

Pardus’u baştan aşağı beğenmedim ve bomboş bir çalışma olmuş gibi bir tutum sergilemediğim halde verilen emekleri hiçe saymakla suçlamanız da üzerine tuz biber oldu. Kaldı ki öyle olsa 2011 yılından beri Pardus kullanmam ve 2011 yılından beri kullandığmı da yukarıda belirttim zaten.

Çok fazla bu konuyu uzatmak burada bu çatışmayla başlığı kirletmek istemiyorum. Sizden ricam eleştirileri okurken ve yorumlarken daha sakin, daha kabul anlayışlı olmanız.

Saygılar.

1 Beğeni

os seçme kolaylaşmış fare scroll ayarı da olursa sanırım çok daha rahat kullanılabilir.

1 Beğeni

Çok güzel ve şık. Sadelik sevenler XFCE’ye devam etsin ancak DDE iddialı görünüyor. Harikasınız!!!

3 Beğeni

Burası developer destek mi user destek mi?

3 Beğeni

Merhaba,

Pardus DDE 17 Sürümünde GTX 1050 Ekran Kartlarınıda otomatik tanıması için driverlar eklenirse çok güzel olur.

Elinize Sağlık 30 Gündür kullanıyorum. Windows bıraktım Tek İşletim Sistemi Pardus Kullanıyorum Şuan

3 Beğeni