Yerel diskler arası dosya transferi

İyi günler. Bilgisayarda 1 tb harddisk var. 24 gb ssd var. 24 gb ssd olan bölüme Pardus 17.1 kurdum. 1 tb harddisk iki bölümden oluşuyor. Bu iki bölüm arasında dosya transferi yapamıyorum. silmek istediğim resim ve müzik gibi dosyaları silemiyorum. Çözümü nedir?

KDE arayüzünü kullanıyor iseniz alt+f2 tuşu ile kdesu dolphin komutunu çalıştırıp işlemlerinizi açılan yetkili dosya yöneticisinden gerçekleştirebilirsiniz. DDE arayüzünü kullanıyorsanız terminalden sudo dde-file-manager komutunu çalıştırıp açılan dosya yöneticisinden işleminizi yapabilirsiniz. XFCE arayüzü kullanıyorsanız terminalden sudo thunar komutunu çalıştırıp açılan dosya yöneticisinden işleminizi yapabilirsiniz.

data diye görünen bölümde yani belgelerimin olduğu bölümde silme ve çöpe gönder bölümü pasif görünüyor. yukarıdaki komutu yazıp açtım ancak bu bölümde yine silme yapamıyorum. ntfs olmasından mı acaba?

Bütün dosyalarınızda kilitli anahtar şekli varmı? Varsa windowsu açın ve bilgisayarı yeniden kapatın ama kapatırken shift tuşuna basılı tutun. Kapandıktan sonra yeniden Pardus’u açın ve yeniden deneyin.

2 Beğeni

Windows yok kaldırdım. Tekrar mı yüklemem lazım başka yolu yok mu?

Ekran görüntüsü ve bahsettiğiniz dizinde terminal açarak ls -l komut çıktısını paylaşırmısınız?

1s -1 denedim olmadı ls -l denedim görüntüyü attım. ayrıca yeniden windos yükleyim dedim windows bu diske yüklenemez disk gpt formatında falan yazıyo. diskpart yaparsam disk tamamen mi sıfırlanıyor. yani resimlerim dosyalarım silinir mi.

Nasıl olduğunu anlamadım ama düzeldi. DATA bölümündeki WİNDOWSTAN kalma bölümde dosya silme bölümü aktifleşti. herşey için teşekkürler.

GPT den msdos olarak diski oluşturursanız tüm verileriniz silinir.

Bütün dizinlerin yanında kilit simgesi var? çözüm?

Kaan Bey’in tavsiyesini denediniz mi?

1 Beğeni

Evet oldu. Kaan Bey 'in dedği gibi. Windows açılışta sorunlu olduğu çin windows suz bir çözüm yokmuydu. Ya da bu sorun windows tan kaynaklanan bir sorun mu?

Kulladığım diğer bilgisayarıma windows yanına PARDUS kurdum. Bu bilgisayarda da dosyalarda kilit vardı. Kaan beyin dediği gibi windowsu shift tuşuna basarak kapatım pardusa geçtim hem kilit resimleri gitti hemde dosya silme aktif oldu.

Pardus’ un kurulu olduğu harddisk’in ntfs bölümüne yazma işlemi yapamıyordum ancak burada Kaan bey’in belirttigi “windows’u kapatırken shift tuşuna basılı tutun” tavsiyesi ile ntfs bölümü kalıcı olarak yazma iznini kazanmış oldu.
Teşekkür Ederim.

@kaan hocamın dediğine ek olarak, Windows’un yeni sürümlerinde kapatma işlemi gerçek anlamda kapatma yerine “hazırda beklet” gibi bir işlem olduğu için o an Windows’a bağlanmış diskleri kilitliyor. Bu yüzden bahsi geçen yöntem sorunu çözüyor (gerçek anlamda kapatma yaparak). Shift tuşuyla kapatmanın yanında ayrıca Windows altından herhangi bir tuşa basmaya gerek olmadan “yeniden başlat” dediğinizde de Pardus açınca disklere erişim oluyor.

Temelli kapatmak için windowsta yönetici haklarına sahip cmd üzerinde

powercfg.exe /hibernate off

komutu ile derin uyku kapatılabiliyor. Bu sayede normal bilgisayar kapat komutunu alınca standard yani gerçek kapamayı gerçekleştiriyor.