Açık Kaynak Yazılım Kullanmak İçin 4 Tarz

Merhaba arkadaşlar.
Açık Kaynak Kodlu Yazılım(AKKY)lara geçmenin 4 yolu

1. En evlası; bilgisayarınızdaki “Kapalı Kaynak Kodlu” işletim sistemini tamamen silip PARDUS’u yüklemek. (Def-i Windows) Ben öyle yaptım, rahat ediyorum.

2. Eğer yazılımsal veya şahsi bağımlılıklardan dolayı vazgeçilemiyorsa PARDUS’u bilgisayarınıza kurmak için bilgisayarınızda olan işletim sistemini kaldırmanıza gerek yok. Windows da bilgisayarımı sağ tıklayıp yönet deyiniz. C, D, vs sürücülerden hangisi müsaitse disk yönetim kısmından boyutunu küçültün. Sonra Pardus’u bu oluşturduğunuz boşluk kısma yükleyebilirsiniz. Açılış sırasında grub menüsünden Pardus veya windows u seçebilirsiniz.

3. Onu da yapamıyorsak: Debian tabanlı masaüstü dağıtımlarının neredeyse hepsinde canlı cd mevcut. Iso dosyasını flash’ınıza yazdırıp, işletim sisteminizi cebinizde taşıyıp, istediğiniz zaman kullanın. Hatta bununla ntfs partitionlara kayıt yapabilirsiniz. Yaptığınız değişiklikler de kaybolmaz.
    Hatta böyle bir flash hafıza can simidi olabilir. Windowsunuz göçtü bilgiler içinde kaldı… Hemen canlı cd ile açıp istediklerinizi kurtarabilirsiniz.

4. Eğer bunlara da takatimiz yetmezse kapalı kaynak işletim sistemimize AKKY yazılımları kurarak işe başlayabiliriz. Libre Office, Gimp, VLC vs…

Bol AKKY’lı günler temenni ediyorum.

Selamlar.